[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۳
  • دوره جدید

نیازهای جوانان دیده شود ، روزنامه شیراز نوین

شهردار شیراز عنوان کرد: به اعتقاد من سومین همایش ملی فقه هنر ‌می‌تواند پاسخ بسیار روشنی به جوانانی بدهد که هم ‌می‌خواهند ایرانی و مسلمان باشند و هم‌ می‌خواهند دنیای نو را تجربه کنند، جوانانی که هم‌می‌خواهند متشرع باشند و هم‌ می‌خواهند از حوزه فرهنگ و هنر عقب نمانند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری شیراز، مهندس حیدر اسکندرپور در سومین همایش ملی فقه هنر با تأکید بر اینکه امیدوارم این همایش فرصتی باشد برای یافتن پاسخ پرسش‌هایی که در ذهن جوانان است، گفت: تا آنجایی که در مورد مسائل حوزه نظری و زندگی روزمره جامعه بین اندیشمندان اختلاف نظر فکری وجود دارد، امری مبارک و پذیرفته است اما در حکومت دینی که دارای برنامه برای امور زندگی مردم است حتماً در مسائلی همچون هنر باید تکلیف روشن شود.
وی هنر  را زبان بین‌المللی دانست و اضافه کرد: هنر فرصتی است که ‌می‌توان اندیشه‌ها‌ و باورهای دینی یک ملت را به اقصی نقاط جهان مستقل از حوزه جغرافیایی، مذهب، قومیت و نژاد منتقل کرد. هنر این فرصت را دارد که در زبانی بین‌المللی دیدگاه‌ها‌ و فهم‌های ‌یک ملت، دین و آیین را به درستی به جهانیان منتقل کند.
شهردار شیراز با بیان اینکه در حوزه جغرافیایی جمهوری اسلامی ایران که دارای حکومت دینی است باید در زمینه هنر تکلیف خود را در مصادیق روشن کند، افزود: در محافل علمی و دانشگاهی راجع به فلسفه هنر، مبنای وجودی، منشا هنر و ... صحبت ‌می‌شود اما آنچه که مبتلا به جامعه امروز است نحوه برخورد دین و شریعت با مصادیق هنر از جمله سینما و موسیقی است.
مهندس اسکندرپور با اشاره به مسئولیت‌های‌سیاسی و اجرایی پیشین خود گفت: طی این سال‌ها‌ شاهد این سنت بودم که در برگزاری جلسات فرهنگی و هنری عده‌ای ‌بلافاصله پس از شروع یک برنامه هنری جلسه را ترک ‌می‌کنند، تکلیف چیست؟ آیا این سنت رایج باید ادامه پیدا کند؟
شهردار شیراز با خوانش بخشی از سخنان مقام معظم رهبری در دیدار با برگزارکنندگان نخستین همایش فقه و هنر گفت:  مقام معظم رهبری در این دیدار فرمودند که «متکفّل همه‌ امور زندگى بشر است؛ ادّعاى فقه این است. فقه متکفّل تبیین شرعى و اسلامى همه‌ امورى است که مورد ابتلاء انسان است در زندگى فردى و اجتماعى‌اش. خب، هنر یکى از همین امور است؛ بایست فقه به این بپردازد. بله، ما دیر به این فکر افتادیم، دیر شروع کردیم؛ این کارها خیلى قبل‌ها باید انجام می‌گرفت. و حالا به‌حمدالله شماها شروع کرده‌اید و این کار را حتماً متوقّف نکنید و دنبال کنید.»
وی در این همایش که با حضور جمعی از محققان و صاحب‌نظران این عرصه برگزار شد، خطاب به حاضرین در جلسه خاطرنشان کرد: در حوزه هویتی چه در ایران و چه در سایر کشورها شاهد گسست نسلی هستیم، من با اجازه از علمای حاضر در این نشست‌ می‌گویم که اگر تکلیف این مسائل روشن نشود شاهد گسست اجتماعی نیز خواهیم بود و متأسفانه در بخش‌هایی ‌نیز شاهد این گسست هستیم.
مهندس اسکندرپور میزبانی سومین همایش ملی فقه و هنر را افتخاری برای شیراز دانست و افزود: شیراز شهر فقیهان بزرگی چون میرزای شیرازی، آیت الله دستغیب، آیت الله محلاتی، آیت الله مکارم شیراز و بسیاری دیگر از علما و حکیمان روزگار ما است و من نیز امروز مقدم همه عالمان، فقیهان و هنرمندان را در این همایش گرامی‌می‌دارم، ابتکار عمل مدرسه اسلامی هنر را ارج ‌می‌نهم و از همراهی سازمان امور سینمایی و سمعی و بصری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران مرکز فارس سپاسگزاری‌می‌کنم.
 براساس این گزارش سومین همایش ملی فقه و هنر طی روزهای دوم و سوم بهمن ماه با حضور عالمان، اندیشمندان، فقها و هنرمندانی از سراسر کشور در حال برگزاری است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی