[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۴۶
  • دوره جدید

بدشانسی‌ها، کم‌توجهی‌ها و غرور کاذب!، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین: فجر در نیم فصل دوم هواداران خود را نگران کرده است. تیمی ‌که در پایان نیم فصل اول، روزهای اوج خود را سپری می‌کرد و هوادارانش به صورت کاملاً منطقی فقط در انتظار پایان فصل و جشن صعود به لیگ برتر بودند، حالا فوتبال‌دوستان شیرازی را حسابی نگران کرده است. دو شکست و یک تساوی، حاصل کار این تیم در سه بازی نیم فصل دوم بود.
در همین ارتباط با دو بازیکن نامدار این تیم گفت و گو کردیم و علت این افت را جویا شدیم. ایوب کلانتری که سابقه صعود به لیگ برتر با فجرسپاسی را در کارنامه دارد و چند فصل هم با این تیم در لیگ برتر بازی کرده، امسال با بازگشت به تیم سابقش هواداران را امیدوار کرد. میلاد غریبی هم که قطعاً یکی از بزرگ‌ترین نام‌هایی است که در سال‌های اخیر به فجرسپاسی آمده. او سال‌ها در سایپای تهران بازیکن ثابت بود و سابقه عضویت در پرسپولیس را هم دارد.
صحبت‌های تقریباً متفاوت این دو بازیکن در مورد علت افت فجر در نیم فصل دوم را در ادامه می‌خوانید.
ایوب کلانتری علت افت تیمش را بیشتر به بازیکنان مربوط می‌داند: افت تیم ما و این نتایج بد نیم فصل دوم اگر علتی داشته باشد، قطعاً از طرف ما بازیکنان است. انگار نسبت به نیم فصل اول دقتمان پایین آمده یا با خیال راحت وارد زمین می‌شویم، در حالی که نباید این طور باشد. اتفاقاً باید هوشیارتر از قبل وارد زمین شویم. قطعاً شرایط هم نسبت به نیم فصل اول فرق کرده، بازی‌هایمان سخت‌تر شده. به قول معروف دروازه‌ها در نیم فصل دوم کوچکتر می‌شود. به‌هرحال امیدواریم بتوانیم این نتایج را جبران کنیم تا بتوانیم صعود کنیم. ما بازیکنان نباید بگذاریم چنین امتیازاتی مفت و مجانی از دستمان برود.
ایوب در پاسخ به این سوال که آیا تیم از نظر روحی و روانی افت کرده و این باعث افت فنی بازیکنان شده یا خیر، گفت: شاید. بله. در این دو بازی اخیر بچه‌ها کمی ‌استرس داشتند. زمانی که یک مقدار تحت فشار قرار می‌گیریم، به مشکل می‌خوریم و ترس از گل خوردن کمی ‌به ما فشار می‌آورد و همه این اتفاقات دست به دست هم می‌دهد که روز خوب ما نباشد. نمی‌توانم بگویم مشکل فنی خاصی داریم. شاید بچه‌ها دچار غرور شده‌اند و این است که اذیتمان می‌کند.
ایوب کلانتری بر خلاف بقیه فجری‌هایی که با آنها صحبت کردیم، مسائل مالی را بهانه‌ای برای این افت نمی‌داند، اما می‌گوید این مسائل هم تأثیرگذار است: قطعاً مسائل مالی هم تأثیرگذار است. بازیکنان ما خیلی‌هایشان سرباز هستند؛ اما همان سرباز هم باید حقوقش را بگیرد. با این حال نباید این نتایج ضعیف را با چنین حرف‌هایی توجیه کرد. به‌هرحال شک نکنید که تیم ما به زودی به روند پیروزی بازخواهد گشت.
اما میلاد غریبی یکی از‌ هافبک‌های تأثیرگذار و خلاق فجری‌ها در نیم فصل اول، علت اصلی را در همان درد همیشگی ورزش فارس جستجو می‌کند: ما نیم فصل اول خیلی خوبی را پشت سر گذاشتیم، خیلی خوب نتیجه گرفتیم و خدا هم لطف کرد و بالای جدول بودیم. در نیم فصل دوم حقیقت این است که با اینکه تیم همچنان تیم خوب و باارزشی است، بازیکنان و کادر فنی خیلی خوبی دارد و  همه هم دارند زحمتشان را می‌کشند، اما عواملی دست به دست هم داده تا نتوانیم موفق شویم. می‌شود گفت بدشانسی در این چند بازی اخیر گریبان تیم را گرفته، مخصوصاً در دو بازی داخل خانه می‌توانستیم نتایج بهتری بگیریم؛ اما بدشانس بودیم. اما مسئله مهم‌تر این است که متأسفانه به خوبی حمایت نمی‌شویم. من خودم بچه شیراز نیستم؛ ولی همیشه برایم جای سوال بوده که چرا در شیراز با این همه پتانسیل و علاقه‌‌مندی مردم، حمایت مناسبی از این تیم‌ها نمی‌شود. ما اینجا سربازیم، تمام تلاشمان را هم داریم می‌کنیم، ولی وقتی حمایتی نباشد، بعضی مواقع کار خیلی سخت می‌شود.
غریبی افزود: این تیم نیاز به نگاه دارد. نیاز به نگاه ویژه‌ای از سوی مسئولان دارد. الان فوتبال پیشرفت کرده است، باشگاه حرفه‌ای نیاز به امکانات دارد. الان رقیب اصلی تیم ما مثلاً مثل فسنجان را در نظر بگیرید که در صدر جدول قرار دارد. در رفسنجان یک گروه بزرگ تشکیل شده، متشکل از فرماندار و شهردار و سایر مسئولان و مردم. اسمش را هم گذاشته‌اند تیم صعود! یعنی همه بسیج شده‌اند برای صعود کردن تیم شهرشان لیگ برتر! وقتی آنها این همه دارند زحمت می‌کشند و تلاش می‌کنند، باید هم به حقشان برسند. اما مدیرعامل ما کجا باید برود؟ پیش چه کسی برود دنبال پول؟ حتی سرمربی ما به جای اینکه به کار فنی بپردازد باید بیشتر وقت خود را بگذارد تا برود پیش این و آن دنبال پول! در حالی که نیاز به تمرکز روی مسائل فنی تیم دارد. خیلی‌ها بیرون گود نشسته‌اند و می‌گویند لنگش کن، اما این‌طور نمی‌شود. با حرف زدن نمی‌شود پیشرفت کرد. صعود کردن نیاز به ساختارسازی و زیرساخت دارد. حالا که بعد از مدت‌ها یک تیم دارد خوب کار می‌کند، کادر فنی و بچه‌های خوب کنار هم جمع شده‌اند و نتایج خوبی هم گرفته،  نیاز به فقط کمی ‌توجه و نگاه دارد. اگر شیراز امسال هم نتواند به لیگ برتر برسد، پس کی می‌خواهد برسد؟
هافبک بازی‌ساز فجری‌ها ادامه داد: همه تیم‌ها در نیم‌فصل تقویت شدند. هر تیمی‌ که روبروی ما قرار می‌گیرد به مراتب از نیم فصل اول قوی‌تر است و نتیجه‌اش همین می‌شود که می‌بینید. الان تیم ما واقعاً تنهاست و اگر شرایط این‌طور پیش برود، این تیم شهید ضرر خواهد کرد. این بهترین موقع است که مسئولان بیایند جلو و به این تیم کمک کنند. ما هنوز در کورس صعودیم و هیچ اختلافی با صدر جدول نداریم. هنوز ۱۴ هفته دیگر باقی مانده، ما هدف داریم و با تمام انگیزه به کار خود ادامه می‌دهیم، حتی اگر هیچ کس هم به ما کمک نکند، ما دنبال هدفمان می‌رویم. من به اینکه بازیکن تیم فجرسپاسی هستم افتخار می‌کنم و با تمام وجودم این تیم را دوست دارم. یک تیم دوست داشتنی، یک تیم پر از معرفت، پر از انسان‌های خوب. من در خیلی از تیم‌های ایران بوده‌ام. کمتر تیمی‌ را دیدم که این همه انسان بامعرفت در آن حضور داشته باشد. همه باهم یک صدا، یکدل و صمیمی‌ هستند و فقط نیاز به توجه دارند. این بازیکنان هم جوان هستند و آینده‌های فوتبال ایران. شما تصور کنید اگر این تیم بالا بیاید چقدر به آینده جوان‌های این شهر کمک می‌کند. اما انگار برای یک عده یک چیز‌هایی خیلی مهم نیست. ببینید بقیه استان‌ها چه کارهایی می‌کنند برای اینکه تیمشان بالا بیاید. من اهل گچسارانم. نماینده شهر من با تمام وجود تیم شهرم را هم حمایت می‌کند. تیمی ‌که در دسته دوم قرار دارد؛ اما باور کنید امکاناتش ده برابر تیم فجر است. چرا؟ چون نماینده شهر ما تیم را دوست دارد، با قلب و وجودش. می‌رود دنبال کار و امکانات برای تیم مهیا می‌کند و حالا هم این تیم در میان مدعیان است. تازه آن گچساران است، این فجرسپاسی شیراز است! تیمی ‌با آن ریشه و آن سابقه که باید همیشه جزو پنج شش تیم اول لیگ برتر باشد؛ ولی به دلیل بی‌توجهی‌ها، چندسال است در لیگ یک مانده و نمی‌تواند بالا برود.
فجرسپاسی در هفته بیست و یکم رقابت‌های لیگ یک، روز یکشنبه هفته آینده در انزلی به مصاف ملوان این شهر خواهد رفت.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی