[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۴۶
  • دوره جدید

اقتصاد در قربانگاه فساد، روزنامه شیراز نوین

عضو هیئت نمایندگان و رئیس کمیسیون پایش قوانین و مقررات، رقابت و خصوصی‌سازی و سلامت اداری اتاق بازرگانی فارس گفت: فساد فراپایگان و فساد فرومایگان نقش دو تیغه قیجی را برای قطع رگ حیات سلامتی جامعه ایفا‌ می‌کنند.
به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، غلامحسین شعرا در جلسه کمیسیون پایش قوانین و مقررات، رقابت و خصوصی‌سازی و سلامت اداری اتاق بازرگانی فارس که با حضور اعضای آن برگزار شد، بیان کرد: نمی‌توان به موضوع مهم فساد به صورت تعارفی و شعاری نگاه کرد زیرا فساد اصلی‌ترین عامل انحراف یک جامعه است.  
وی افزود: برای زدودن فساد از بدنه یک جامعه باید با عوامل اصلی و این پدیده که همان فساد فراپایگان هست، ارزیابی و مبارزه شود که در این صورت فساد فرومایگان تقریباً واضح و مورد توجه همگان است. 
شعرا با بیان اینکه فساد فرومایگان به دلیل عمومیت داشتن مورد توجه افراد است، اظهارداشت: برای رهایی از فساد در بخش‌های‌مختلف جامعه و حرکت به سمت جامعه سالم باید به بر جلوگیری از فساد فراپایگان تمرکز شود و با این بخش مبارزه شود تا شاهد اثرات آن در بخش‌های ‌پایین دستی باشیم.
عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی فارس اضافه کرد: باتوجه به آنکه اقتصاد کشور یک اقتصاد دولتی است و منشأ مفاسد در اقتصاد دولتی نهفته است لذا بخش دولتی نیازمند تغییرات اساسی در تصمیم گیری‌ها‌ و بدنه خود باشد تا بسترهای ایجادکننده فساد و راه‌های ‌مفسدان بسته شود.
وی گفت: این درحالی است که نمی‌توان تأثیر بخش خصوصی را در موضوع فساد نادیده گرفت و اعتقاد داریم بخش خصوصی یکی از زمینه‌های ‌ایجادکننده فساد در جامعه است که این پدیده بیش از دیرگان گریبان خود بخش خصوصی را گرفته است.
شعرا با بیان اینکه آثار فساد فرامایگان به مراتب بیشتر از فساد فرومایگان است،  ادامه داد: زمینه‌های‌ متعددی برای ایجاد فساد توسط بخش خصوصی وجود داشته اما متأسفانه امروز شاهد ریشه دار شدن فساد به صورت گسترده در برخی از بخش‌های‌در کشور هستیم که این موضوع نامبارکی در جامعه ماست.
وی عنوان داشت: مبارزه با رانت و فساد  جز اصول اولیه انقلاب بوده و امروز نیز این موضوع همچنان در بسیاری از دستگاه‌ها‌به خوبی رعایت ‌می‌شود اما معتقدیم برای ریشه‌کن شدن فساد از جامعه ما باید یک حرکت ملی برای از کار انداختن قیچی فساد در کشور ایجاد شود.
در این جلسه آقای دکتر صمدی استاد دانشگاه و خانم دکتر محمدی به بیان گزارش‌هایی در خصوص فساد و مسایل مرتبط با آن پرداختند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی