[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۰
  • دوره جدید

مدیرکل آموزش ‌و پرورش فارس: مسئولان ارزیابی عملکرد باید تسهیل‌گر امور باشند، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل آموزش‌وپرورش فارس گفت: همه ما بر اساس الزامات قانونی در ابلاغیه مقام معظم رهبری به‌عنوان سیاست‌های کلی برنامه ششم توسعه، موظفیم تمام برنامه‌های خود را بر اساس سند تحول بنیادین که مهم‌ترین رکن واصلی‌ترین هدف در آموزش‌وپرورش است منطبق کنیم.
به گزارش اداره اطلاع‌رسانی و روابط عمومی آموزش‌وپرورش فارس، علی عسکر نجفی  در نشست تخصصی مسئولان ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات ادارات آموزش‌وپرورش سراسر استان، اصلی‌ترین ملاک ما  ارزیابی بر اساس سند تحول بنیادین است و لازم است همکاران کاملاً این سند را بشناسند و راهکارهای آن را احصا کنند.
مدیرکل آموزش‌وپرورش فارس با تأکید بر اینکه لازم است در فرایند ارزیابی‌ها و در کار نظارت بر فرایندها نهایت جدیت را داشته‌باشید گفت:  امروز در یک ارزیابی کلی از وضعیتی که داریم، با توجه به همکاری‌های خوبی که داشته‌اید وضعیت نسبتاً  قابل قبولی وجود دارد.
نجفی گفت: به لحاظ ماهیت پیچیده‌ای که موضوع تربیت دارد و از سوی دیگر مخاطب ما انسان نیز ازلحاظ ویژگی‌های ماهوی دارای یک وضعیت منحصربه‌فرد است، این امر موجب گردیده تربیت و آموزش کاری بسیار دشوار و پیچیده باشد.
مدیرکل آموزش‌وپرورش فارس خطاب به مسئولان ارزیابی عملکرد مناطق و شهرستان‌های استان فارس گفت:  شما سکان‌داران حوزه نظارت و ارزیابی از فعالیت‌های آموزش‌و پرورش در یک بستره وسیع و گسترده در حوزه استان فارس هستید که خود به‌نوعی یک ایران کوچک به لحاظ وسعت حوزه مأموریت، جمعیت دانش‌آموزی و نیروهای انسانی شاغل در این حوزه است.
وی با تأکید بر اینکه باید به کاری که می‌کنید واقف باشید، گفت: برای رسیدن به اهدافی که در حوزه تعلیم و تربیت متصور هستیم باید برنامه‌مند باشیم و تمام سازوکارهای لازم را فراهم کنیم.
نجفی افزود: همه ما بر اساس الزامات قانونی در ابلاغیه مقام معظم رهبری به‌عنوان سیاست‌های کلی برنامه ششم توسعه، موظفیم تمام برنامه‌های خود را بر اساس سند تحول بنیادین که مهم‌ترین رکن و اصلی‌ترین هدف در آموزش‌وپرورش است، منطبق کنیم.
مدیرکل آموزش‌وپرورش فارس تأکید کرد: اصلی‌ترین ملاک ما  ارزیابی بر اساس سند تحول بنیادین است و  لازم است همکاران کاملاً این سند را بشناسند و راهکارهای آن را احصا کنند تا انشاء الله بتوانیم این هدف را تعقیب کنیم. وی با اشاره به اینکه آموزش‌وپرورش فارس اولین آموزش‌و پرورشی بوده که در بحث سند دبیرخانه شورای راهبری سند را راه‌اندازی کرده گفت: خوشبختانه به لحاظ اقدامات خوبی که انجام شد دبیرخانه ملی پایش سند هم به استان فارس سپرده شد و این کار در اداره کل آموزش‌وپرورش شروع‌شده و برش استانی، منطقه‌ای و برش مدرسه‌ای هم تهیه‌شده است. 
نجفی با تأکید بر لزوم تحقق عزم ملی در اجرای سند گفت: این امر زمانی محقق می‌شود که تمام عناصر و عوامل دخیل در اجرای سند از معلمی که سر کلاس درس است تا کسی که در ستاد و صف کار می‌کند همه پای‌کار باشند و نقششان تعریف‌شده باشد و همه به‌صورت ید واحد برای اجرایی شدن سند تلاش کنند.
مدیرکل آموزش‌وپرورش فارس به دیگر  اقدامات خوبی که در حوزه ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات آموزش‌وپرورش  صورت گرفته اشاره کرد و گفت: این حوزه در یک آرامش خوب اما با یک پویایی و نشاط و تحرک خوبی دارد کار را بدون حواشی پیگیری می‌کند و کار خوبی که صورت گرفته بحث ارزیابی کلی 59 اداره آموزش‌وپرورش استان بود که به‌صورت  ابتکاری  و خودجوش با یک شاخص‌های خیلی علمی  و دقیق دوستان ارزیابی‌شده‌اند.
نجفی تأکید کرد:  باید مراقب باشیم نهاد مقدس فرهنگی مثل آموزش‌وپرورش با کمترین مشکل از گذرگاه‌های حساس و مشکلات  فرهنگی عبور کند و این را هم در دستور کار قرار داده‌ایم و امیدواریم که انشاءالله در ادامه مسیر بتوانیم گام‌های بهتری برداریم.
وی با تأکید بر لزوم  نظارت مستمر گفت: در بحث نظارت نکته مهمی که باید به آن توجه شود این است که شما تسهیلگر و به‌نوعی بسترساز فعالیت‌های مختلف هستید و باید کمک کنید که فرایندها تسهیل شوند و کار خوب اجرا شود.
مدیرکل آموزش‌وپرورش فارس افزود: حضور مؤثر و با برنامه شما در همه شوراهای آموزش‌و پرورش می‌تواند به مدیر قوت قلب بدهد و کمک کند تا بتواند کارش را در یک مسیر صحیح باقوت قلب بیشتری انجام دهد و این مستلزم این است که شما به بخشنامه‌ها و آیین‌نامه‌ها  و قوانین موجود تسلط کامل داشته‌باشید.
مدیرکل آموزش‌وپرورش فارس  با تأکید بر لزوم نظارت بر مدارس غیردولتی و با اشاره به برخی از مشکلات این مدارس گفت: نظارت بر مدارس غیردولتی مورد تأکید جدی است.
نجفی گفت: استفاده از کتاب‌های کمک درسی در دوران ابتدایی مغایر با اصول تربیتی است آنچه را که لازم بوده در کتب درسی آمده طرح‌ها و برنامه‌های موردنیاز مانند تکلیف مهارت‌محور، بازی یادگیری یا حتی آزمون‌ها نیز از دفتر ابتدایی وزارت آموزش‌وپرورش اعلام می‌شود.
وی رقابت فردی در دوران ابتدایی آموزش‌وپرورش را مخرب دانست و گفت: هر کاری بخواهد اتفاق بیافتد باید درگروه باشد.
مدیرکل آموزش‌وپرورش فارس تنبیه بدنی را مغایر با اصول شرعی  دانست و گفت: تنبیه بدنی و لفظی ممنوع و مذموم است و باید تلاش کنیم فرهنگ‌سازی شود و به عزیزانمان تأکید کنیم تا خدای‌نکرده مرتکب این بحث نشوند و جامعه بداند آموزش‌وپرورش در اعاده حق دانش‌آموز و معلم وجلوگیری از این مباحث کاملاً مؤثر ورود کرده و به‌طورجدی پیگیر این بحث‌هاست.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی