[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۹
  • دوره جدید

اخلاق کسب و کار و مسئولیت اجتماعی بنگاه‌ها از مباحث مهم حوزه اقتصاد است، روزنامه شیراز نوین

عضو هیئت نمایندگان و رئیس کمیسیون اخلاق کسب و کار اتاق بازرگانی فارس گفت: اخلاق کسب و کار و مسئولیت اجتماعی بنگاه‌ها‌ از مباحث مهم و به روز در حوزه اقتصاد است که امروزه فعالان بخش خصوصی و سازمان‌ها ‌باید مدنظر داشته‌باشند.
به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، صلاح‌الدین ایزدفر در جلسه کمیسیون اخلاق کسب و کار که با حضور اعضای آن برگزار شد، بیان کرد: مسئولیت اجتماعی تعهد اجتماعی است که صاحبان بنگاه‌های‌اقتصادی در جهت کمک به جامعه و به صورت داوطلبانه انجام‌می‌دهند که وی با بیان اینکه مسئولیت اجتماعی و اخلاق کسب و کار باهم مرتبط هستند، افزود: اخلاق کسب و کار بر مسئولیت اجتماعی بنگاه تأثیر دارد لذا در راستای ارتقای مسئولیت اجتماعی بنگاه‌های‌اقتصادی باید موضوع مهم اخلاق کسب و کار تقویت شود. 
ایزدفر اظهارداشت: همچنین مسئولیت‌پذیری در روابط و رفتار اجتماعی از اصولی‌ترین شاخصه‌های‌اخلاق است و این درحالی است که  سند اخلاقی از جهات گوناگون‌ می‌تواند در رشد اخلاقی سازمان نقش مهمی داشته‌باشد.
وی اضافه کرد: واحدهای تولیدی و بنگاه‌های ‌اقتصادی باید در جهت رعایت حقوق اقشار جامعه، محیط و طبیعت بر اصول اخلاق کسب و کار و مسئولیت اجتماعی اهتمام داشته‌باشند زیرا مردم انتظار دارند نهادهای کسب و کار با استفاده از امکانات مالی و نفوذ اجتماعی‌‌شان برای رفع مشکلات اجتماعی، مانند فقر، آسیب‌های‌اجتماعی، حفاظت از محیط‌زیست و حقوق بشر اقدام کنند.
در این جلسه خانم شفیعی رئیس اداره آموزش و مشارکت مردمی اداره کل حفاظت محیط زیست استان فارس نیز به ارائه گزارشی با موضوع «اخلاق محیط‌زیستی در کسب و کار» پرداخت.
وی گفت: ظرفیت اکولوژی کره زمین یک و هفت دهم هکتار است در حالی سرانه مصرف بشر 3هکتار‌می‌باشد لذا استفاده انسان‌ها از کره زمین موجب آلودگی، تخریب و بهره‌کشی از آن شده است. 
شفیعی با بیان اینکه مسائل و مشکلات محیط‌زیستی شامل تغییر اقلیم، آلودگی‌ها، کم‌آبی و تنوع زیستی است، افزود: بر اساس آمار و با الگوی مصرف موجود کره زمین جوابگوی 4 میلیارد نفر است که اگر مصرف سرانه نصف شود زمین ظرفیت 7 میلیارد نفر را خواهد داشت. 
وی بیان کرد: بهره‌گیری بی‌رویه از جنگل‌ها، عدم مدیریت مصرف انرژی، آلودگی آب، هوا، خاک و تولید زباله اثرات مخرب بر محیط‌زیست دارد که راه‌حل آن کاهش زائدات، استفاده مجدد، بازیافت و دفن بهداشتی زباله‌هاست. شفیعی اظهارداشت: بیشترین امید به ارتقاء بهره‌وری آب، در بخش کشاورزی و اصلاح الگوی تولید در این بخش است اما جای تأسف است که هم اینک بیش از 80 درصد از رودخانه‌های‌کشور و منابع آب‌های زیرزمینی در مسیر تخلیه آلودگی‌ها ‌قرار دارند.
وی اضافه کرد: پارک ملی پناهگاه حیات وحش، منطقه حفاظت شده، آثار طبیعی ملی، مناطق شکار ممنوع از مناطق تحت مدیریت حفاظت محیط‌زیست فارس‌ می‌باشد.
شفیعی همچنین به مواردی از جمله برنامه جمعیتی و نقش آن در کاهش تخریب محیط‌زیست، لزوم آموزش و فرهنگ‌سازی جهت حفظ محیط‌زیست و جلوگیری از تخریب آن، رعایت چرخه محیط‌زیست در احداث ساختمان‌ها و استفاده از مبدل حرارتی در آنها، اصلاح سیاست‌های دولت در جهت رفع مشکلات زیست‌محیطی، ضرورت کاهش مصرف پلاستیک و فرهنگ‌سازی در این زمینه، کاهش تعرفه‌های گمرکی در واردات چوب جهت کاهش قطع درختان و تخریب جنگل‌ها و تهیه الگوی کشت توسط وزارت کشاورزی اشاره کرد.  در این جلسه سایر اعضا به بیان نظرات خود پرداختند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی