[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۵۰
  • دوره جدید

طرح ارشادی محدوده کم‌آلاینده استارت خورد ، روزنامه شیراز نوین

  سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
نشست خبری مشترک معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری شیراز با پلیس راهور استان در خصوص آغاز مرحله ارشادی طرح LEZ (محدود کم‌آلاینده) برگزار شد.
دکتر مجتبی زوربخش ظهر یکشنبه 6بهمن ماه در جمع خبرنگاران گفت: اگر از پدیده ریزگردها چشم‌پوشی کنیم،  امتیاز ویژه شهر شیراز برخورداری از هوای پاک در تمامی طول سال است. 
وی از ریزگردها به عنوان بحرانی مقطعی که دارای منشاء خارجی است یاد کرد و افزود: طبق مطالعات انجام شده شاخصه‌آلایندگی در بخش‌هایی از کلان‌شهر شیراز از حد استاندارد بالاتر است و باید در زمینه راهکارهایی در دستور کار قرار گیرد تا به وضعیت مطلوب نزدیک شویم. معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری شیراز خاطر نشان کرد: برای حفظ کیفیت هوای شیراز نیاز به همکاری و تعاملات فراسازمانی هستیم و همه دستگاه‌ها‌ و نهادها باید تلاش حداکثری خود را به منظور پایداری هوای پاک برای نسل‌های‌آینده بکار گیرند. وی با اشاره به راهکارهای هوشمندانه شهرداری شیراز برای مقابله با آلاینده‌های ‌محیط‌زیستی گفت: مرکز کنترل ترافیک شهرداری شیراز به همراه ستاد معاینه فنی خودرو و مجموعه‌های‌دیگری به صورت دقیق و کارشناسی اجرای طرح LEZ را دنبال‌می‌کنند که در راستای آن وسایل نقلیه به چهار گروه اصلی آبی، سبز، زرد و قرمز بر اساس میزان آلایندگی‌های ‌محیط‌زیستی، نوع سوخت، تاریخ تولید و مواردی از این دست تقسیم‌بندی ‌می‌شوند.
دکتر زوربخش به رصد میدانی وسایل نقلیه اشاره کرد و بیان داشت: سامانه یکپارچه معاینه فنی ایران(سیمفا) از طریق دوربین‌های‌پلاک‌خوان و آشکارساز نسبت به پایش هوشمند اتومبیل‌ها ‌اقدام کرده و خودروهایی که فاقد معاینه فنی باشند را جهت اعمال قانون به پلیس راهور معرفی‌می‌کند. 
معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری شیراز گستره اجرای این طرح را کل کلانشهر شیراز ارزیابی و تصریح کرد: این سامانه از ابتدای آذرماه سال گذشته بیش از 4میلیون و پانصدهزار وسیله نقلیه را مورد پایش قرار داده که از این تعداد رقمی در حدود دومیلیون خودرو دارای معاینه فنی بوده و نزدیک به یک میلیون وپانصد‌هزار وسیله نقلیه بدون مجوزهای لازم بودند. این مقام مسئول از فعالیت پنج مرکز معاینه فنی در سطح شهر شیراز خبر داد و گفت: ارایه خدمات به تاکسی‌هایی که به مرکز معاینه فنی شماره یک شیراز مراجعه ‌می‌کنند، رایگان است و بهای تعرفه خدمات برای سرویس‌های‌مدارس با تخفیف 90درصدی محاسبه خواهد شد. در ادامه این نشست خبری رئیس پلیس راهور فارس گفت: بحث کاهش تصادفات دغدغه همه مسولان کشور است و مقام معظم رهبری بارها نسبت به رسیدگی به این مسئله تأکید داشتند.
سرهنگ مصطفی عباسی در ادامه گفت: شاخصه آلودگی هوا در شهر شیراز علی‌رغم برخورداری از هوای پاک همچنان وجود دارد و باید با راهکارهای مختلف نسبت به مقابله با آن اقدام کنیم. 
وی با اشاره به اهمیت خدماتی که از سوی مراکز معاینه فنی ارایه ‌می‌شود، خاطر نشان کرد: در این مراکز فقط مواردی که در زمینه آلایندگی هوا و محیط‌زیست تأثیرگذار هستند مورد بررسی قرار نمی‌گیرد؛ بلکه عواملی ایمنی نظیر وضعیت ترمز، جلوبندی، لاستیک‌ها و غیره نیز در دستور کار کارشناسان به منظور کاهش حوادث رانندگی هستند.
این مقام مسئول با اشاره به اثرگزاری تمهیداتی که در زمینه کاهش حوادث رانندگی اتخاذ شده تصریح کرد: در سال جاری با کاهش ده درصدی کشته‌های ‌ناشی از تصادفات رانندگی روبرو هستیم و این در حالی است که کلان‌شهر شیراز در 4 سال اخیر در این زمینه حرف‌های ‌زیادی برای گفتن دارد. رئیس پلیس راهور فارس با اشاره به اهمیت گسترش زیرساخت‌های‌کنترل هوشمند در سطح شهر بیان کرد: شهر شیراز پس از پایتخت مقام دوم را در زمینه گستردگی و نظارت هوشمند را از آن خود کرده است و در حوزه افزایش دوربین‌های‌ثبت تخلف هم در آینده نزدیک با افزایش و گستردگی قابل توجهی روبرو هستیم.
سرهنگ عباسی با اشاره به راهکارهای پلیس برای نزدیک شدن به شاخصه‌های‌شهر امن گفت: با پشتیبانی مراجع قضایی برخورد با رانندگان پُرخطر در دستور کار قرار گرفته و در این زمینه باید در کنار راهکارهای قانونی، فرهنگ‌سازی نیز صورت گیرد. وی درباره حوادث بی‌شمار رانندگی که در کمربندی شهر شیراز رخ‌ می‌دهد، گفت: کمربندی شهر شیراز با توجه به طول 40کیلومتری در زمره حادثه‌خیزترین نقاط کشور قرار دارد و باید راهکارهای اساسی با همکاری و مشارکت همه دستگاه‌های‌ذی‌ربط برای حل این معضل اساسی در دستور کار قرار گیرد.
شایان ذکر است که در ادامه این نشست خبری، دکتر علویان‌مهر، مدیرمرکز کنترل ترافیک و مهندس زارع رئیس ستاد معاینه فنی خودرو به بیان دیدگاه‌های‌ خود در زمینه راهکارهای مقابله با آلایندگی هوای شهر شیراز پرداختند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی