[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۵۰
  • دوره جدید

بدون علم و دانش امکان بهبود کشاورزی وجود ندارد، روزنامه شیراز نوین

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس در نشست «بررسی آفات و بیماری‌های‌ نوظهور در استان فارس با دستور کار بررسی زوال مرکبات» در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی شیراز گفت: در این نشست‌ها ‌بایستی از تعداد بیشتری از کشاورزان پیشرو دعوت به عمل آید.
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، محمد مهدی قاسمی ضمن تشکر از رئیس و اعضاء کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی به دلیل برگزاری این گونه نشست‌ها ‌افزود: با توجه به اینکه نگاه ما به کشاورزی نگاه اقتصادی است لذا به کشاورزی به عنوان یک شغل، منبع درآمد و یک مرکز تولیدی بایستی توجه ویژه نمود.
وی تصریح کرد: عارضه زوال مرکبات کمپلکسی از موارد مختلف است که بایستی به صورت تیمی با آن برخورد شود و بنابراین بایستی مجموعه‌ای ‌از متخصصان در کنار هم در جهت رفع این مهم اقدام نمایند.
این مقام مسئول با اشاره به اینکه سایز  و مساحت بهینه اقتصادی باغ بسیار مهم است، خاطر نشان کرد: بستر مناسب کاشت، عمق کاشت، آزمون خاک، انتخاب رقم و نهال، تراکم، تغذیه، هرس، روش آبیاری و ... در پیشگیری از این عارضه مهم مؤثر است.
وی بیان کرد: در این راستا بایستی به 2 نکته مهم توجه ویژه‌ای‌داشت،  اول باغ‌های‌قدیمی و دوم باغ‌های‌جدیدی که‌ می‌خواهند احداث شوند.
قاسمی تأکید کرد: در 2 سال اخیر تغییرات اقلیمی بر روی عارضه زوال مرکبات بسیار تأثیر داشته است که دلیل آن بارندگی خوب و کاهش دما بوده که سبب شده است عارضه زوال کمتر شود و باغات به حالت قبلی خود برگردند.
وی اظهار کرد: کشاورزی علم است و بایستی به صورت علمی با آن برخورد نمود و بدون علم و دانش امکان بهبود کشاورزی وجود ندارد.
در این نشست که با حضور معاون بهبود تولیدات گیاهی، تعدادی از مدیران ستادی، مشاور عالی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی شیراز و تعدادیاساتید دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز، محققان و باغداران مرکبات با مساحت زیاد برگزار شد آخرین روش‌های‌ بسترساز ی، کاشت، داشت، آفات و بیماری‌های‌مرکبات در دنیا مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و در پایان  مطالبی در خصوص برگزاری چند همایش با همکاری سازمان جهادکشاورزی استان فارس، اتاق بازرگانی شیراز و دانشگاه شیراز  موضوعات تولید نهال و ذی‌نفعان، بهره‌وری آب ، الگوی کشت، توسعه گلخانه‌ها‌ و مباحث اقتصادی و طرح جامع کاهش ضایعات، کینوا و ارتقاء سلامت محصولات بحث و گفتگو شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی