[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۹۱
  • دوره جدید

بازی مهره‌ها، روزنامه شیراز نوین

فرزاد وثوقی - روزنامه نگار

farzad_vossoghi@yahoo.com


داشتن فساد مالی یکی از پدیده‌های‌قدمت‌دار و فرهنگی کثیف در بین شماری از مردم است که دستشان دراداره امور کشور برای دریافت‌های‌ غیرمتعارف هم باز وهم دراز است. وقتی عده‌ای، گذرگاه حرکت وتوسعه را قانوناً دراختیار گرفته‌اند، برای بعضی دیگر از مردم راهی به‌جز پرداخت‌های ‌غیرمتعارف باقی نمی‌ماند و البته بعضی دیگر به‌دلیل همین فساد جاری از خیر مشارکت در ابعاد توسعه کشور می گذرند. درواقع فساد دربین اداره کنندگان کشور عامل اصلی گرفتاری‌های‌سیاسی واقتصادی است.
وقتی 90 نماینده فعلی، متقاضی شرکت در دوره یازدهم مجلس ‌می‌شوند، خبر ردصلاحیت آنان برای ملت تکان‌دهنده است. خبری که آیت الله مکارم شیرازی آن‌را وحشتناک توصیف نموده و با اشاره به روند حرکتی سازمان بازرسی کشور این سوال را مطرح ‌می‌کند که آیا نظارتی بر رفتار وعملکرد نمایندگان مجلس وجود دارد؟

متأسفانه اوج گرفتاری امروزکشور را باید در زدو بندهایی یافت که اینک باعث رد صلاحیت شماری از نمایندگان مجلس شده است، منتخبانی که دلیل ردصلاحیت اکثرشان فساد مالی است. حالا تا پایان روزهای مجلس دهم این مفسدان اقتصادی درمجلس حضور دارند والبته ممکن است قوانینی را تصویب ومورد تأکید قرار دهند که اصولاً به نفع آینده کشور نباشد و باید دید چرا از ادامه حضور آنان در مجلس جلوگیری نمی‌شود.
اگر به داستان استیضاح نگاهی گذرا داشته‌باشیم درخواهیم یافت که از صف نمایندگان ملت هستند افرادی که  با جار‌وجنجال، وزیری را مورد خطاب قرار‌می‌دهند اما بعد از مدتی امضاهایشان را پس ‌می‌گیرند و در سایه جنجالی دیگر طرح استیضاح قبلی به فراموشی سپرده ‌می‌شود وحاصل این عملکرد حضور در چرخه فساد و باجگیری چند نفره است.
ما مردم درتمام این سال‌ها با انتخاب غلط خودمان باعث شدیم افرادی به مجلس راه پیدا کنند که تنها‌ می‌خواستند از این نمد برای خودکلاهی درست کنند که اگر قصدشان خدمت به ملت وکشور بود جیبشان پُر نمی‌شد.  ما در سال‌های ابتدای پیروزی انقلاب درایران با شعار فسادستیزی به جد دنبال همین بودیم که باید افراد متدین و مخلص در رأس امور قرار گیرند اما این اتفاق نیفتاد. ازجمله مشکلات جاری کشور را باید درحوزه بازرسی جستجو کرد آنچه آیت الله مکارم شیرازی درسخنان اخیر خود به آن اشاره داشت. به واقع چرا این افراد در مجلس بساط فساد راه‌ می‌اندازند ودر سنوات گذشته کسی معترض آنان نمی‌شود وچرا تنها در روزهای پایانی مجلس و داستان تأیید صلاحیت‌ها ‌به فساد آنان اشاره ‌می‌شود. خود این موضع دارای پرسش است و ادامه فعالیت آنان در مجلس پرسشی دیگر. به‌نظر ‌می‌رسد جنگ نرمی که از آن صحبت شده بود اینجا مصداق پیدا می کند و قرار است به اعتماد عمومی وعمق اعتقادات ملت ضربه وارد شود که با این شیوه وارد خواهد شد.
اینکه اقتصاد کشور سروسامانی ندارد را باید در روند فعالیت‌های‌خودی جستجوکردچرا که تأثیرات تحریم خارجی به این شدت نخواهد بود. اما یک نفردردولت آمریکا یک سندی را بی‌اعتبار ‌می‌کند وعده‌ای‌ درمجلس ایران آن‌ را آتش‌ می‌زنند. به راستی ارتباط این جریان درسال‌های گذشته چه ‌می‌تواند باشد وقتی کسی در دولت و مجلس قادر به جلوگیری از روند قاچاق وهدم تولید نیست؟ با کارهایی که این عده انجام دادند تنها شاهد رکود، تورم ومتلاشی شدن اقتصاد داخلی بودیم، اما درکنارش رشد قاچاق و ناتوانی در رشد تولید سوال‌برانگیز است. آنچه مراجع تقلید نسبت به آن هشدار داده‌اند. درهر صورت باید درانتخاب افراد تجدیدنظر شود. به‌نظر‌می‌رسد افراد برای کاندیداتوری شرکت در انتخابات مجلس حداقل از یک‌سال قبل باید وارد گود تبلیغات شوند واز همان یک‌سال قبل باید تأیید صلاحیت بگیرند که آیا ‌می‌توانند کاندیدا شوند یا خیر. انجام همه این کارها در دقیقه نود یک اشتباه فاحش ونیازمند تجدیدنظر در قانون انتخابات است. نه شورای نگهبان‌ می‌تواند در فرصت محدود به صلاحیت افراد تعمق کند و نه مردم ‌می‌توانند انتخاب درستی داشته‌باشند و از این روست که بعضی مفسدان با صرف پول‌های‌کثیف درمناطق محروم برنده  انتخابات‌ می‌شوند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی