[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۵۲
  • دوره جدید

معاون فرهنگی قوه‌قضائیه: کرامت انسانی باید در دستگاه قضایی ارتقاء پیدا کند، روزنامه شیراز نوین

حجت‌الاسلام والمسلمین هادی صادقی، معاون فرهنگی قوه‌قضائیه  ۱۰ بهمن‌ماه در مراسم اختتامیه هفتمین دوره مسابقات سراسری قرآن قوه‌قضائیه که در حرم شاهچراغ(ع) برگزارشد، با تأکید بر اینکه باید در محضر قرآن و اهل بیت(ع) درس آموخت،‌ گفت: قرآن باید هدایتگر کار و تلاش زندگی ما باشد.
به گزارش روابط عمومی دادگستری استان فارس، وی با تأکید بر اینکه هدایت را در قرآن باید جست، افزود: قرآن نور مبینی است که نه برای گذشتگان و منطقه‌ای خاص که برای کل جهان و هر زمان و برای زندگی ماست و برای آن است که زندگی دنیای ما را در شکل آخرت بنیان نهد و از مبدأ و تا آخر را سامان دهد.
صادقی تأکید کرد: قرآن فقط برای این نیامده است که تلاوت شود، بلکه آمده که هادی ما باشد و دستمان را بگیرد و حبل متین الهی است و با راهنماهای عترت این چراغ هدایت کل هستی ما را نورافشانی می‌کند.
معاون فرهنگی قوه‌قضائیه یادآور شد: اگر در قوه‌قضائیه اهتمام ویژه‌ای به مسائل قرآنی داریم، یک دلیل مهمش این است که اگر می‌خواهیم به عدالت که آرزوی همه بشریت است دست یابیم، تنها در سایه قرآن میسر است و اگر می‌خواهیم به حق برسیم تنها در سایه قرآن امکان‌پذیر است و از این روست که در برنامه‌های معاونت فرهنگی قوه‌قضائیه و در رأس آن‌ها برنامه‌های قرآنی اعم از آموزش قرآن، مفاهیم و تفسیر و انس با قرآن در بین همکاران و خانواده‌های آنان قرار گرفته است و مسابقات قرآن یکی از آن برنامه‌هاست.
وی با بیان اینکه قرآن را باید خواند و فهمید و به کار بست، گفت: از آیه آیه قرآن می‌توان برای همه لحظات زندگی درس آموخت. وقتی این حوادثی که در جهان جریان دارد، مشاهده می‌کنیم باید آن‌ها را به قرآن عرضه کنیم تا راهنمایی و هدایت کند البته در پرتو عترت.
صادقی با تصریح اینکه قیم قرآن اهل‌بیت(ع) هستند که می‌توانند تفسیر درست آن را ارائه دهند، گفت: اگر بتوانیم در پرتو آموزه‌های قرآن و عترت حرکت کنیم، هیچ‌وقت نه دچار فتنه می‌شویم و نه فتنه‌گر می‌شویم و نه فریب می‌خوریم و نه به بیماری قلب دچار می‌شویم.
معاون فرهنگی قوه‌قضائیه در ادامه با بیان اینکه حوادث عجیبی این روزها در جریان است، گفت: حوادث بسیار مهم پُر از اُفت و‌خیز در سطح دنیا در حال رخ دادن است و انگار دنیا دارد آماده اتفاقات بزرگ دیگری می‌شود. جهان کفر و شرک دست به دست هم داده‌اند تا اینکه منطقه ما را به آشوبی جدید مبتلا کنند و وضعیت مسلمانان را به هم بزنند و حرم قبله اول آن‌ها را از دست آن‌ها بگیرند.
صادقی در بخش دیگری از سخنان خود به فعالیت‌های قوه‌قضائیه اشاره کرد و گفت: در حوزه کاری خودمان عدلیه قرآن به ما می‌گوید عدل را با احسان همراه کن لذا ما عدالت و احسان را هر دو با هم می‌خواهیم. کرامت انسانی باید در دستگاه قضایی ارتقا پیدا کند همچنان که عدالت باید ارتقا پیدا کند و این را سرلوحه کار خودمان قرار دهیم.
وی با بیان اینکه که از تمام ابعاد قرآن می‌توانیم بهره بگیریم، گفت: اگر حوادث روزگار را به قرآن عرضه کنیم، می‌توانیم از آن هدایت بگیریم اما سئوال اینجاست که چه باید کنیم و تکلیف امروز ما چیست و کافی است که به قرآن اعتقاد و ایمان داشته‌باشیم و بدانیم وعده‌های قرآنی صادق است و وقتی خدا می‌گوید هر کس که خدا را یاری کند خدا او را کمک می‌کند، این وعده صادق است.
معاون فرهنگی قوه‌قضائیه با اشاره به برگزاری این مسابقات گفت: در این دوره از مسابقات ۱۲ هزار نفر در کشور ثبت‌نام کردند که شامل کارکنان و خانواده‌های آنان و در رده‌های سنی زیر ۱۶ سال و بزرگسال بودند و از این تعداد ۷ هزار نفر در مسابقات کتبی شرکت کردند که در مرحله دوم آن ۵ هزار نفر، مرحله سوم ۴ هزار نفر و در مرحله نهایی نیز ۵۲ نفر به رقابت پرداختند.
صادقی گفت: رشته‌های شفاهی نیز در سه مرحله شهرستانی، استانی و کشوری برگزار شد که ۱۸۶ نفر در مرحله نهایی و در ۱۲ رشته در شهر شیراز به رقابت پرداختند که شامل رشته‌های حفظ کل، حفظ ۱۰ جزء، ۲۰ جزء، قرائت تحقیق و ترتیل، اذان، مفاهیم و حفظ موضوعی قرآن بوده است. معاون فرهنگی قوه‌قضائیه در پایان گفت: از ویژگی‌های این دوره از مسابقات این است که باید افراد شرکت‌کننده سطح خود را ارتقا دهند و این پیش‌شرط شرکت در مسابقات است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی