[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۸۴
  • دوره جدید

افزایش حدود ۱۰ هزار هکتاری گلخانه‌های کشور، روزنامه شیراز نوین

ایسنا- مجری طرح توسعه گلخانه‌های‌کشور گفت: خوشبختانه ایران از سال ۹۲ گام بلندی در توسعه گلخانه برداشته و سطح زیر کشت در محیط‌های‌کنترل شده از هشت هزار و ۸۰۰ هکتار به حدود ۱۸هزار هکتار رسیده که رشد بسیار بالایی است.
حبیب رادفر پنجشنبه ۱۰ بهمن در حاشیه بازدید از پانزدهمین نمایشگاه گل و گیاه، گلخانه و گیاهان دارویی شیراز، گفت: برای دستیابی به امنیت غذایی چاره‌ای‌جز کشت در محیط‌های‌کنترل شده نداریم چرا که در ایران محدودیت خاک و آب وجود دارد.
او با اشاره به اینکه ایران در کمربند اقلیمی خشک و نیمه‌خشک جهان قرار دارد، افزود: میزان بارش در ایران تقریباً یک سوم جهان و میزان تبخیر سه برابر دنیا است بنابراین برای نسل آینده چاره‌ای ‌نداریم جز اینکه تولید را به محیط‌های‌کنترل شده ببریم تا عوامل محیطی مؤثر برتولید شامل رطوبت، درجه حرارت و نور را کنترل کنیم. مشاور وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: استان فارس در محصولات باغبانی رتبه اول تولید در ایران دارد و در محصولات گلخانه‌ای ‌نیز استان برتر است. به گفته رادفر؛ سطح گلخانه‌های‌استان فارس از ۵۷ هکتار در سال ۱۳۸۷  به بیش از ۷۰۰ هکتار در سال جاری  رسیده یعنی رشد ۱۲ برابری داشته است.
وی افزود: استان فارس به همت استاندار، مسئولان اقتصادی و ریاست محترم سازمان جهاد کشاورزی، در توسعه کشت در محیط‌های‌کنترل شده، بسیار موفق بوده است.
مجری طرح توسعه گلخانه‌های‌کشور بیان کرد: نمایشگاه‌ها‌ بهترین راه برای شناخت استعدادهای کشور و استان برای مسئولان است.
رادفر با بیان اینکه علی‌رغم محدودیتی که دولت در تأمین اعتبارات دولتی، به دلیل تحریم‌های‌ظالمانه دارد یکی از پروژه‌های‌مهم اقتصاد مقاومتی ایران پروژه گلخانه است، اظهار کرد: ارزان‌ترین تسهیلات مربوط به تولید محصولات گلخانه‌ای ‌است که در سال قبل ۴ درصد و ۶ درصد بود و امسال نیز ۷ درصد و ۹ درصد است.
مشاور وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه محدودیتی در اعطای تسهیلات گلخانه وجود ندارد، گفت: دولت حدود هفت هزار میلیارد اعتبار برای تولید محصولات گلخانه‌ای‌ در قالب تسهیلات ارزان‌قیمت تخصیص داده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی