[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۹
  • دوره جدید

آغاز به کار ائتلاف دریایی اروپایی در تنگه هرمز، روزنامه شیراز نوین

فرانسه با اعلام آغاز به کار ائتلاف دریایی اروپا در تنگه هرمز مدعی شد که هدف این ائتلاف تامین آزادی کشتیرانی در این منطقه است.
به گزارش ایسنا، به نقل از رویترز، فرانسه اعلام کرد: شروع مأموریت دریایی اروپایی در تنگه هرمز با هدف تأمین آزادی کشتیرانی در خلیج فارس و پیش‌برد رویکرد تنش‌زدایی با ایران است.
دولت فرانسه پس از کناره‌گیری از مشارکت در ائتلاف دریایی آمریکا در حفاظت از نفت‌کش‌ها و کشتی‌های تجاری که واشنگتن مدعی‌ وجود تهدیدی از جانب ایران[علیه این کشتی‌ها] است، به دنبال یک ائتلاف امنیتی جایگزین در تنگه هرمز بوده است.
وزارت نیروهای مسلح فرانسه روز پنج‌‎شنبه اعلام کرد که کوربت، ناو محافظ فرانسوی گشت‌زنی در تنگه هرمز را آغاز کرده است و یک ناو محافظ هلندی نیز ظرف دو هفته به آن ملحق خواهد شد.
این ائتلاف، جدای از ائتلافی است که آمریکا با مشارکت ۶ کشور دیگر در خلیج فارس ایجاد کرده است.
به گزارش ایسنا، تلاش آمریکا و جمعی از کشورهای اروپایی برای حضور نظامی در خلیج فارس با ادعای تضمین امنیت کشتیرانی در تنگه هرمز در حالی مطرح می‌شود که مقامات کشورمان بارها تأیید کرده‌اند، به پشتوانه مرزهای ساحلی ممتد ایران با خلیج فارس و پیشینه تاریخی حفاظت از این منطقه، تأمین امنیت آن، همواره به عهده ایران بوده و خواهد بود.
بر این اساس به نظر می‌رسد علی‌رغم اهداف ادعا شده برای این فعالیت ائتلاف دریایی، حضور نظامی کشورهای متعدد در تنگه هرمز تنها منجر به گسترش تنش در این منطقه می‌شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی