[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۵۰
  • دوره جدید

رئیس دستگاه دیپلماسی: کسانی که مذاکرات را می‌کوبند مردم را می‌کوبند، روزنامه شیراز نوین

وزیر امور خارجه گفت که استفاده توأمان از قدرت نظامی و دیپلماسی فرمولی بود که من و شهید سلیمانی به کار ‌می‌بردیم.
به گزارش ایسنا، محمدجواد ظریف طی سخنانی در دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش (دافوس) گفت: این روز‌ها ما و مردم منطقه داغدار فرمانده‌ای هستیم که برای ما الگوی فهم و خردورزی بود. شهید سلیمانی از بزرگوارانی بود که با فهم دقیق راهبردی و شجاعت بی‌نظیر توانست تحولی را در منطقه ایجاد کند که ما باید با همان فهم راهبردی و نگرش دراز مدت بتوانیم نتایج و میوه‌های آن را در نهادینه کردن تحول عظیمی که در منطقه و جهان در حال اتفاق است بچینیم و به دست آوریم.
رئیس دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: معتقدیم کسانی که مذاکرات را‌می‌کوبند ما را نمی کوبند مردم را‌ می‌کوبند. ما از طرف مردم و به نمایندگی و پشتوانه آن‌ها رفتیم مذاکره کردند. این مردم هستند که‌می‌توانند ثابت کنند فشار حداکثری اذیت ‌می‌کند ما را اما آن چه باید بپذیریم این است که فشار‌ها مردم را به زانو در نمی‌آورد و این عامل مهم است برای من که ‌می‌خواهم بروم مذاکره کنم اما وظیفه من این است که این قدرت را در میدان جهانی به یک چیز ماندگار تبدیل کنم که ‌می‌تواند یک توافق یا امتیاز باشد. ظریف تصریح کرد: مذاکره به معنای تسلیم و پذیرش خواسته طرف مقابل نیست. آمریکا کشور بدعهدی بود اگر بدعهد نبود که در دو صفحه یا حتی دو خط توافق‌ می‌کردیم؛ ما هسته‌ای انجام نمی‌دهیم تو هم تحریم‌ها را بردار. اینکه 150 صفحه با هم توافق کردیم به خاطر آن بود که به هم اعتماد نداشتیم. اصلاً روابط بین‌الملل بر اساس اعتماد نیست هر کس روابط بین‌الملل را بر اساس اعتماد بنا کند با هر کشوری سرش کلاه ‌می‌رود.
وی ادامه داد: آمریکا معتقد است دنیا بر اساس قلدری و زور بنا نهاده شده است. آمدن ترامپ و زیر پا گذاشتن تمام مقرارت بین‌المللی از قدرت نیست از ضعف است. یک قلدری آمده و زور‌می‌گوید اما وقتی قلدر نتوانست از هیکلش استفاده کند و شروع کرد به مشت زدن به این و آن، یعنی از قلدری‌اش دارد کم‌ می‌کند. الان آمریکا دلارش را در معرض تهدید بین‌المللی قرار داده است. چند کشور هستند که الان اعتماد دارند برای آینده درازمدت ‌می‌توانند از دلار استفاده کنند؟ متحدان آمریکا هم دیگر این فکر را نمی‌کنند چون آمریکا دلار را به سلاح تبدیل کرده است. دلار عاملی بود که با آن‌می‌توانست تورم خود را به دنیا منتقل کند، اینکه دلار را از طلا جدا کردند برای این بود که دنیا هزینه تورم آمریکا را بپردازد این یک دستاورد راهبردی بر‌ای آمریکا بود اما مردم دیگر به دلار اعتماد ندارد. الان تجارت روسیه و چین با دلار نیست یا روسیه و ترکیه. حتی امارات و هند تصمیم گرفتند با ارز ملی تجارت کنند. اماراتی که ارزش وابسته به دلار است.
وی درباره استراتژی ایران در این زمینه گفت: استراتژی ما همیشه این بوده است که روی پای خودمان بیاستیم و به مردم خودمان تکیه کنیم اما نه اینکه مردم مفری باشند که مردم همه هزینه‌ها را بدهند. ما آمدیم که فدای مردم شویم، راحت است به هزینه مردم زندگی کردن یا شعار بدهیم یا سیاست‌گذاری کنیم. وظیفه ما کاهش هزینه مردم است ضمن اینکه باید به استقامت مردم همواره تکیه کنیم. وی در ابتدای سخنانش فرارسیدن دهه فجر انقلاب اسلامی را تبریک گفت و یاد امام بزرگوار و شهدای انقلاب و جنگ تحمیلی و شهدای امنیت به ویژه شهدای ارتش جمهوری اسلامی ایران را گرامی داشت.  

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی