[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۰۳
  • دوره جدید

سید شهیدان اهل قلم آوینی، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- سید محی‌الدین حسینی ارسنجانی: 
شهید مرتضی آوینی متولد 1326 در شهر ری و در گذشته به روز 20فروردین1372 در منطقه فکّه در استان خوزستان بود. او از جمله شهدای شاخص در عرصه هنر و قلم و ملقب به سید شهیدان اهل قلم است. تحصیلات معماری از دانشگاه تهران داشت و در عرصه نویسندگی، ادبی، کارگردانی و تهیه کنندگی برنامه‌های مستند تلویزیونی فعالیت داشت. دستی هم در روزنامه‌نگاری داشت. سید مرتضی آوینی با برنامه مستند روایت فتح به اوج شهرت و محبوبیت رسید. 
او در دوران کودکی به واسطه شغل پدر، تحصیلات خود را در مقاطع ابتدایی و متوسطه خود را در شهرهای زنجان و کرمان و تهران به پایان رساند و از همان کودکی آثار نبوغ هنری به ویژه نقاشی، سرودن شعر، نگارش داستان‌ها و مقالات گوناگون در چهره اش و در رفتار و برنامه‌هایش موج می‌زد. آوینی کنکاش را در اشعار شاعرانی مثل فروغ فرخزاد، احمد شاملو، مهدی اخوان ثالث، سهراب سپهری و... داشت و نویسندگان معاصر خود و صاحبان آثار همچون صادق هدایت، چوبک، جمال زاده، آل احمد، دولت آبادی، بهرنگی، گلشیری و نادر ابراهیمی را به خوبی می‌شناخت و نقد و تحلیل‌هایی از کار و عملکرد آنان در وادی نویسندگی داشت. 
آوینی و دوستان نزدیک، خانواده و کسانی که در دوران تحصیل با او بوده اند جملگی معتقدند که او در برهه‌ای از زمان در دوران تجرد و جوانی به امور بسیار روی آورده ولی به ناگاه در سال‌های 56 و 57 متحول گردیده و به نظر می‌رسد که الهاماتی به او شده است. 
حتی بعد از انقلاب نیز با گرایش به اندیشه‌های انقلابی و اسلامی تمام نوشته‌های پیشین خود را از بین می‌برد. او در بعد از انقلاب به کار معماری که تحصیلاتی در این زمینه داشت، نپرداخت و به فیلم سازی روی آورد و با جهاد سازندگی همکاری کرد و مجموعه‌های شش روز در ترکمن صحرا، سیل خوزستان، خان گزیده‌ها و... تهیه کرد و در آغاز جنگ به جبهه رفت. 
آنجا هم دست از کار خود برنداشت و مجموعه حقیقت را در زمانی که خرمشهر و آبادان در محاصره بود، تهیه کرد. درهنگام اجرای عملیات والفجر 8 مرتضی و تیم همراه او مجموعه تلویزیونی جذاب و پربیننده روایت فتح را تهیه کرد و این برنامه تا آخر جنگ ادامه داشت او با عشق و علاقه به رزمندگان و به جهت وظیفه به تهیه تصاویر و فیلم‌های مستند جنگ اقدام می‌نمود. 
بعد از جنگ نیز در وادی هنر و مطبوعات به کار خود ادامه داد. نوشته‌ها و پژوهش‌هایی را در دفاع مقدس، ارزش‌های انقلابی انجام داد و مقالات دینی و هنری، فلسفی و عرفانی به نگارش درآورد که جذابیت در سینما، آیینه جادو، قاب تصویر، زبان سینما و... را بنده دیده و خوانده ام. آیینه جادو جلد نخست از مجموعه مقالات و نقدهای سینمایی مرتضی آوینی است. پرداختن به نقد رمان‌ها، هنر انقلابی، هنر دینی و سنتی و انجام فعالیت‌های هنری همچون گرافیک و نقاشی در کنار نگارش مقالاتی در موضوعات مبانی سیاسی اعتقادی نظام اسلامی و ولایت فقیه، فرهنگ انقلاب در مقابله با فرهنگ واحد جهانی و... مطالعاتی نمود. ساخت مجموعه ده قسمتی شهری در آسمان که مستندی در حوزه سینمای دفاع مقدس بود را شروع کرد و 6قسمت از آن را به پایان برد. شهری در آسمان به واقعه محاصره، سقوط و باز پس گیری خرمشهر اشاره داشت. با مرگش در روز 20فروردین1372 در منطقه فکّه این مجموعه نیمه تمام ماند. مرتضی در حال بررسی لوکیشن فیلم مستند شهری در آسمان بود که بر اثر اصابت ترکش مین باقی مانده از دوران جنگ عراق علیه ایران در منطقه فکّه به شهادت رسید. در حوزه فیلم شناسی این هنرمند نامی و انقلابی فیلم‌های 6روز در ترکمن صحرا، خان گزیده‌ها، سیل خوزستان، حقیقت، با دکتر جهاد در بشاگرد، هفت قصه از بلوچستان، با تیپ المهدی در محور رأس البیثه، شیر مردان خدا، کرب و بلا در انتظار است، روایت فتح و شهری در آسمان را باید در کارنامه هنری او دید در حوزه کتاب نیز آثاری همچون هر آنکه جز خود، آیینه جادو، توسعه و مبانی تمدن غرب، گنجینه آسمانی، یک تجربه ماندگار، فردایی دیگر، حلزون‌های خانه به دوش، رستاخیزجان، آغازی بر یک پایان، فتح خون، امام و حیات باطنی انسان، با من سخن بگو دو کوهه، مرکز آسمان، نسیم حیات، سفر به سرزمین نور، انفطار صورت و... را پدید آورد. 
درباره مرتضی آوینی، اندیشه‌ها و آثار تولیدی، نوشتاری و هنری و طرز تفکرات و عقاید او حرف و سخن بسیار است. بانوی هنرمند کوثر آوینی دختر دوم آن شهید در کار نقد فیلم و سجاد آوینی تنها پسر شهید آوینی هم در کار فیلم سازی است. کوثر آوینی هنگام شهادت پدر ده ساله بوده است. او معتقد است که بسیاری اظهارنظرهای عمومی درباره پدرش نادرست است و عده‌ای سعی دارند شخصیت هنری و فکری آن فقید سعید را زیر سؤال ببرند. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی