[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۷۸
  • دوره جدید

اروپا نشان دهد شجاعت همکاری با ایران را دارد، روزنامه شیراز نوین

سفیر روسیه در تهران گفت: اگرچه تحریم‌های آمریکا علیه ایران تأثیراتی بر اقتصاد این کشور گذاشته است اما ایران برای جلوگیری از بی‌ثبات شدن کشور پس از این تحریم‌ها‌به اندازه کافی قدرتمند است.
به گزارش ایسنا، لوان جاگاریان، سفیر روسیه در ایران در گفت‌وگو با خبرگزاری تاس درباره تحریم‌های آمریکا علیه تهران اظهار داشت: به‌طور قطع وضعیت اقتصادی در ایران پس از بازگشت تحریم‌های آمریکا کمی بد شده است. رسانه‌ها‌و نمایندگان دولت ایران به‌طور کلی این مسئله را پذیرفته‌اند، اما در عین حال، ایران یک کشور قدرتمند با پتانسیل‌های اقتصادی قوی است وی ادامه داد: این اولین باری نیست که ایرانی‌ها‌در تیررس تحریم‌های آمریکا قرار می‌گیرند. 
من معتقدم که دولت و ملت ایران قدرت کافی برای جلوگیری از بی‌ثبات شدن اوضاع در کشور را در اختیار دارد. جاگاریان تأکید کرد: روسیه خواهان وضعیت با ثبات در ایران است. ما سیاست تحریمی غیرقانونی آمریکا را محکوم می‌کنیم و از سایر کشورهای غربی می‌خواهیم تا همین کار را انجام دهند. 
این دیپلمات ارشد روس خاطر نشان کرد: این مسئله را مد نظر داشته‌باشید که آمریکایی‌ها‌زمانی از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) خارج شدند که ایران ، برخلاف واشنگتن به‌طور کامل به تمام تعهداتش ذیل توافق هسته‌ای عمل می‌کند. از این‌رو، اروپایی‌ها‌باید اراده سیاسی مناسب برای تضمین اینکه تهران از منافع اقتصادی و مزایای برجام بهره‌مند می‌شوند از خود نشان دهد. اروپا همچنین می‌بایست تضمین دهد که سازوکار مالی جدیدش با ایران که به تازگی راه‌اندازی شده، به درستی اجرایی خواهد شد.
وی خاطر نشان کرد که موضع اتحادیه اروپا درقبال عرضه نفت ایران نشان‌می‌دهد که بروکسل چگونه قادر است سیاست خارجی‌اش را که مستقل از واشنگتن است، دنبال کند.
وی افزود: نفت برای ایران بسیار حائز اهمیت است. اینکه اروپا قادر باشد حجمی از صادرات نفت را سفارش دهد که ایران برای اطمینان از گردش درآمدهای خود در بودجه به آن نیاز دارد ، یک سؤال بسیار بزرگی است. جاگاریان همچنین گفت: اگر اروپایی‌ها‌موفق شوند- مرحبا به آنها.! در این صورت آنها‌ثابت خواهد کرد که اراده کافی و شجاعت ایستادن در برابر فشارهای واشنگتن  را دارند. کشورهای عضو اتحادیه اروپا در واقع باید نشان دهند که قادر به دنبال کردن یک سیاست خارجی مستقل، بدون ترس از فریاد (اعتراض) شرکای خارجی‌شان هستند. سفیر روسیه در کشورمان روز دوشنبه نیز به خبرنگاران گفت که مسکو از اظهارات جدید مقامات ایرانی درباره احتمال خروج از معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (ان‌پی‌تی) در پاسخ به عملکرد اروپایی‌ها‌(درخصوص برجام) نگران شده است.
وی در این باره اظهار داشت: ما از این مسئله بسیار نگران هستیم، به‌ویژه اینکه مجلس ایران نیز آن را بررسی کرده است. تا حد قابل توجهی، چنین واکنش احساسی از طرف همکاران ایرانی ما را می‌توان با این واقعیت توضیح داد که تهران به تعهدات خود در توافق هسته‌ای عمل کرده بود. اما در این میان، تروئیکای اروپا تنها‌اطلاعیه صادر می‌کرد.
این دیپلمات روس گفت که مسکو بارها‌از ایران خواسته است تا در معاهده ان‌پی‌تی باقی بماند و عضوی از این معاهده بین‌المللی مهم باشد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی