[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۵۲
  • دوره جدید

اقتصاد ایران را نمی‌توان حبس کرد، روزنامه شیراز نوین

معاون اول ‌رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه بار اصلی مسئولیت تربیت نیروی انسانی ماهر برای فعالیت در بازار کار بر عهده دانشگاه‌ها‌ و به خصوص دانشگاه فنی و حرفه‌ای است، گفت: باید روحیه ریسک‌پذیری و عدم ترس از شکست را در دانشجویان تقویت کنیم تا پس از فارغ‌التحصیلی به کارآفرینانی موفق تبدیل شوند.
به گزارش ایسنا، اسحاق جهانگیری اظهار داشت: پیروزی انقلاب اسلامی در زمان خود یکی از بزرگترین اتفاقات دنیا بود و ملت بزرگ ایران با دست خالی اما با اتحاد، هماهنگی و انسجام توانست با رهبری امام خمینی (ره) یک انقلاب بزرگ مردمی را در قرن بیستم به پیروزی برساند.
معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه استقلال کشور از ابعاد مختلفی برخوردار است، تصریح کرد: از ابتدای شروع انقلاب اسلامی این موضوع مطرح بود که مداخلات خارجی نباید در کشور وجود داشته باشد و بدون حضور خارجی‌ها ‌اقتصاد کشور باید بتواند روی پای خود بایستد.
وی ادامه داد: دانشگاه‌های کشور به عنوان مهم‌ترین مراکز تحقیقی و پژوهشی باید این مطالب را آسیب‌شناسی کنند که چقدر در تحقق آرمان‌های انقلاب و نظام موفق بوده‌ایم و نقاط ضعف و کاستی‌ها‌ کجا بوده است.
جهانگیری با اشاره به فشارها، جنگ هشت ساله و اتفاقات فضای بین‌المللی در چهل سال اخیر خاطر نشان کرد: کشور امروز گرفتار سخت‌ترین و بی‌سابقه ترین تحریم‌هایی است که آمریکا در طول تاریخ علیه یک کشور اعمال کرده است.
معاون اول ‌رئیس‌جمهور همچنین با اشاره به ابعاد مختلف وضع تحریم علیه کشورهای مختلف گفت: گاهی به نظر ‌می‌رسد که سخت‌ترین تحریم‌ها، تحریم‌هایی هستند که مصوبه شورای امنیت دارد چرا که تمام کشورها‌ ملزم به همراهی با این تحریم‌ها‌ هستند. وی افزود: برخی تحریم‌ها‌ ممکن است از سوی آمریکا، اتحادیه اروپا و یا شورای امنیت باشد و اینکه چه کسی یا سازمانی پیگیری اجرای تحریم را دنبال ‌می‌کند از اهمیت فراوانی برخوردار است. گاهی یک کشور تحریم‌ می‌شود اما تحریم به صورت جدی پیگیری نمی‌شود. جهانگیری با اشاره به اینکه فروش نفت ایران از ابتدای انقلاب و از سال 59 تحریم بوده است، خاطرنشان کرد: با وجود این تحریم‌‌ها‌ هیچ گاه مانعی جدی برای فروش نفت وجود نداشته زیرا اگرچه برخی کشورها‌ خریدار نفت ما نبودند اما ده‌ها ‌و صدها ‌مشتری دیگر نفت ما را‌می‌خریدند و هیچکس هم متعرض آنها‌ نمی‌شد.
معاون اول ‌رئیس‌جمهور ادامه داد: امروز با نوعی از تحریم‌های آمریکا روبرو هستیم که تقریباً بزرگترین و قوی ترین پیگیری ها‌برای اجرای این تحریم در سراسر دنیا دنبال‌می‌شود تا جایی که حتی یک کشتی نفتی را رصد ‌می‌کنند و با مقامات کشورهای مقصد حرکت کشتی تماس‌می‌گیرند و دخالت‌هایی را اعمال‌می‌کنند. وی از تحریم‌های آمریکا علیه ملت ایران به‌عنوان تحریم‌هایی بی‌سابقه یاد کرد و افزود: آمریکا دروغ‌ می‌گوید که محدودیتی برای واردات دارو و مواد غذایی به کشورمان اعمال نکرده است. میلیاردها ‌دلار پول خودمان را که در کشورهای مختلف داریم وقتی ‌می‌خواهیم از محل این پول‌ها‌ یک دلار برای خرید دارو و مواد غذایی جا به‌جا کنیم، آمریکا اجازه نمی‌دهد. جهانگیری واردات دارو از کانال مالی سوئیس را موضوعی تبلیغاتی توصیف کرد و گفت: اینکه برای واردات دو میلیون دلار دارو از طریق کانال مالی سوئیس اجازه داده‌ می‌شود این یعنی اقتصاد بزرگ و کشور ما را به درستی نشناخته‌اند. میزان واردات دارو به ایران فقط در سال جاری بیش از 3 میلیارد دلار بوده که برای آن پول پرداخت کرده و واردات انجام داده‌ایم.
معاون اول ‌رئیس‌جمهور اضافه کرد: در همین شرایط تحریم، حجم تجارت ایران با دنیا در ده‌ماهه ابتدایی سال‌جاری بیش از 70 میلیارد دلار بوده است و این یعنی اقتصاد بزرگی مانند ایران را نمی‌توان حبس کرد.
وی افزود: ایران از اقتصادی بزرگ برخوردار است و نیروی انسانی توانمند، مرز مشترک با 15 کشور همسایه و حوزه نفوذ قوی دارد و ‌می‌تواند در همین محدوده و از طریق همکاری با کشورهای اطراف همه مسائل خود را به صورت جدی حل کرده و نیازها‌ را تأمین کند.
جهانگیری با اشاره به دستاوردهای کشورمان در بخش‌های مختلف که در چهل سال اخیر محقق شده است، گفت: تا اواخر دهه 60 مهم‌ترین اقلام صادرات غیرنفتی کشور فرش و پسته بود اما امروز که به زعم خود آمریکایی‌ها ‌فروش نفت ایران را صفر کرده‌اند، باید از آنها‌پرسید که اقتصاد ایران که جزو بیست اقتصاد برتر دنیا است چگونه اداره ‌می‌شود. با پیشرفت‌ها ‌و دستاوردهای حاصل شده مجموعه بزرگی از کالاهای صنعتی در کشور تولید و به اقصی نقاط دنیا صادر‌می‌شود و اداره کشور از طریق ارز حاصل از این صادرات صورت ‌می‌گیرد.
معاون اول ‌رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه باید بتوانیم اداره کشور را بدون اتکا به نفت دنبال کنیم،‌گفت: کشورهایی که توسعه خود را بر مبنای منابع طبیعی قرار داده‌اند به جز موارد استثنا مانند نروژ، نتوانسته‌اند از روند مناسبی در توسعه برخوردار باشند و بیشتر مصرف کننده بوده اند.
وی با اشاره به سابقه ایجاد حساب ذخیره ارزی و تبدیل آن به صندوق توسعه ملی، افزود: اگر شرایط فروش نفت خوب بود، طبق برنامه باید 36 درصد از درآمد نفت به صندوق توسعه ملی واریز‌می‌شد و بخشی از این درآمد نیز در بودجه دولت قرار‌می‌گرفت و به مرور سهم این صندوق افزایش پیدا‌ می‌کرد تا سهم درآمدهای نفتی در بودجه کمتر شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی