[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۵۰
  • دوره جدید

اکثریت آمریکایی‌ها‌معتقدند: رویکرد ترامپ درقبال ایران احتمال جنگ را افزایش داده است، روزنامه شیراز نوین

اکثر مردم ایالات متحده آمریکا عقیده دارند که رویکرد ترامپ درباره ایران، احتمال درگیری شدید میان دو کشور را افزایش داده است.
به گزارش ایسنا، طبق نتایج مرکز نظر سنجی پیو، 48 درصد آمریکایی‌ها‌ترور به شکل حمله هوایی ایالات متحده و به شهادت رساندن سردار قاسم سلیمانی را تصمیمی درست می‌دانند. با این حال، اکثریت (54٪) می‌گویند که رویکرد دولت ترامپ در رابطه با ایران، احتمال درگیری نظامی شدید بین ایالات متحده و ایران را افزایش داده است. فقط 17٪ اعتقاد دارند که رویکرد دولت، امکان درگیری با ایران را کاهش داده است، در حالی که به عقیده 26٪ این اقدام تفاوت زیادی ایجاد نکرده است.
در ارزیابی تأثیر سیاست‌های دولت بر امنیت ایالات متحده، 44٪ اظهار داشتند که رویکرد دولت، باعث تضعیف امنیت ایالات متحده (در نظر دیگران) شده است؛ در حالیکه بخشی هم عقیده دارند که امنیت آمریکا افزایش یافته (28٪) یا در آن تفاوت زیادی ایجاد نشده است (26٪).
در آخرین نظرسنجی ملی مرکز تحقیقات پیو  که 8 تا 13 ژانویه با استفاده از تلفن‌های همراه و ثابت از 1504 آمریکایی انجام شد، مشخص شد تنها‌یک چهارم آمریکایی‌ها‌(23٪) به آنچه دولت ترامپ درباره ایران می‌گوید، اعتماد زیادی دارند، در حالیکه 22٪ دیگر اعتماد نسبی به اظهارات دولت داشتند. اکثریت 53 درصدی مردم اعلام داشتند که اعتماد چندانی به اظهارات دولت درباره ایران ندارند (18 درصد) یا اینکه اصلاً اعتماد ندارند (35 درصد).
این دیدگاه‌ها، مغایرت چندانی با ارزیابی‌های قبلی درباره اعتبار شخصی دونالد ترامپ ندارد. به عنوان مثال، حدود یک سال پیش 58٪ مردم گفتند که به اظهارات ترامپ کمتر از اظهارات رؤسای جمهور قبلی اعتماد دارند؛ فقط 26٪ اعلام داشتند که به اظهارات ترامپ بیشتر از گفته‌های رؤسای جمهور پیش از وی اعتماد دارند و 14٪ دیگر، اطمینان یکسانی به ترامپ و رؤسای‌جمهور پیشین داشتند. همانند تمامی تصمیم‌ها‌و سیاست‌های ترامپ- از جمله خود وی- حمله هوایی ایالات متحده به ایران نیز مخالفان و موافقان خاص خود را دارد.
با وجود اینکه جمهوری‌خواهان با قاطعیت از حمله هوایی که منجر به شهادت سردار سلیمانی شد، حمایت می‌کنند، نظرات متفاوتی در مورد چگونگی تأثیر رویکرد ترامپ درباره ایران بر چشم‌انداز جنگ با ایران و امنیت ایالات متحده دارند. در عوض، دموکرات‌ها‌درباره تأثیر ترور هوایی سردار سلیمانی بر احتمال نزاع با ایران و امنیت ایالات متحده، نظرات منفی داشتند.
فقط حدود یک سوم جمهوری‌خواهان و مستقلین وابسته به جمهوری‌خواهان (34٪) می‌گویند که رویکرد دولت در رابطه با ایران، احتمال درگیری نظامی را کاهش داده است؛ 26٪ عقیده دارند که احتمال بروز چنین نزاعی افزایش یافته است و 37٪ معتقدند تفاوت چندانی ایجاد نشده است. اکثریت قابل توجهی از دموکرات‌ها‌(81٪) می‌گویند که رویکرد دولت در رابطه با ایران، احتمال بروز درگیری نظامی بزرگ بین ایالات متحده و ایران را افزایش داده است.
در حالی که 56٪ جمهوری‌خواهان و مستقلین وابسته به جمهوری‌خواهان می‌گویند که رویکرد ترامپ درباره ایران، امنیت آمریکا را افزایش داده است، اما جمعیت کثیری از دموکرات‌ها‌و افراد وابسته به آنها‌(75٪) معتقدند که این امر باعث تضعیف امنیت ایالات متحده آمریکا شده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی