[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۵۰
  • دوره جدید

بختگان آمیخته با فرهنگ و تمدن فارس است، روزنامه شیراز نوین

مدیر کل حفاظت محیط‌زیست فارس در آیین گرامیداشت روز جهانی تالاب بر اصلاح رویکرد بهره‌برداری از منابع آب تأکید کرد.  
به گزارش شیراز نوین گرامیداشت روز جهانی تالاب در شهرستان بختگان با حضور حمید ظهرابی مدیر کل حفاظت محیط‌زیست فارس، امام جمعه شهرستان بختگان و فرمانداران شهرستان‌های بختگان، ارسنجان، استهبان، نی ریز و مسئولان استانی و شهرستانی در تاریخ 14بهمن ماه برگزار شد. حمید ظهرابی اظهار داشت: نام گذاری شهرستان بختگان که ‌برگرفته از نام تالاب این شهرستان‌می‌باشد نشان از عجین  بودن تمدن و فرهنگ این مردم با یک تالاب بین‌المللی  است که دارای ارزش‌های جهانی‌می‌باشد. 
ظهرابی با اشاره به اینکه تالاب بختگان یکی از تالاب‌های بین‌المللی ثبت شده در کنوانسیون رامسر است، افزود: در سال ۱۹۷۱ میلادی در شهر رامسر این معاهده بین‌المللی برای حفاظت و احیاء تالاب‌های مهم جهان منعقد شد که تنها کنوانسیون بین‌المللی است که به‌نام ایران و به شهر رامسر تعلق یافت.
وی افزود: این کنوانسیون دارای چهار منطقه مرکزی‌می‌باشد که مرکز منطقه غرب آسیا در ایران مستقر ‌می‌باشد و ایران داعیه دار حفاظت از تالاب‌ها‌‌ می‌باشد و در این منطقه ایران به عنوان داعیه دار حفاظت از تالاب‌ها‌ به عنوان کشوری که مرجع و مبداء شکل گیری این کنوانسیون بوده است نقش اساسی و کلیدی برعهده دارد.  
ظهرابی با بیان اینکه ایران پرچمدار حفظ و احیاء تالاب‌ها‌ در منطقه ‌می‌باشد، گفت: تالاب بختگان یکی از مهم‌ترین و بزرگترین تالاب‌های کشور است که ارزش جهانی دارد و در زمره مناطق مهم زیست پرندگان محسوب ‌می‌شده است اما با توجه به اینکه طی سالیان اخیر آسیب‌های زیادی را متحمل شده است، جمعیت میلیونی پرندگان که در این تالاب مشاهده شده است مسیرهای دیگری را برای زندگی انتخاب کرده اند. وی افزود: با توجه به همدلی و همراهی مردم شهرستان‌های خرامه، زرقان و مرودشت که اجازه دادند تا حق آبه بختگان به همان میزانی که تخصیص داده شده بود به سمت  تالاب هدایت شود و علی‌رغم اینکه بسیاری نیز این اتفاق را غیرممکن ‌می‌دانستند، اما با مشارکت و همراه شدن مردم و کشاورزان این مهم تحقق یافت.
این مقام مسئول ادامه داد: این اتفاق محصولی از نوعی تفکر در محیط‌زیست است که معتقد به همراهی و جلب مشارکت ذی‌نفعان برای حفاظت از محیط‌زیست‌ می‌باشد. 
ظهرابی خاطر نشان کرد: با توجه به سابقه بیش از ۵۰ سال در حوزه حفاظت از محیط‌زیست، اما هنوز  یک اصل اساسی و کلی که در همه جا تجربه شده است و در دنیا به عنوان یک موضوع محوری و کلیدی است، آن موضوع مشارکت مردم و تعامل دو سویه حفاظت وبهره‌برداری پایدار و خردمندانه است که کشور نیز هنوز در این زمینه به جایگاهی دست نیافته است. مدیر کل حفاظت محیط‌زیست فارس گفت: حفاظت بدون مشارکت مردم و در تضاد با منافع مردم بسیار کار سختی‌می‌باشد و بایستی این روند اصلاح شود.  
وی با اشاره به اینکه هنوز در این زمینه مشکلات بسیاری وجود دارد و نیاز به تحول‌می‌باشد، افزود: باید با ارائه نمودهای مشخصی از موفقیت با حضور مردم، سازمان حفاظت محیط‌زیست و متخصصان این حوزه این سد را شکست. مدیرکل محیط‌زیست استان فارس با اشاره به اینکه یکی از نمونه‌های موفق در این حوزه موضوع انتقال آب به تالاب بختگان است که اگر منافع مردمی آن دیده شود و مردم همراه شوند، حفاظت ساده‌تر خواهد بود، گفت: این در حالی است که با مشارکت مردم‌می‌توان محیط‌زیست را توسعه داد و با توجه به اینکه فارس استانی است که داعیه دار فرهنگ و تمدن در کشور است باید پرچمدار این نوع موضوعات و الگوهای مؤثر مشارکت در حفاظت باشد. 
ظهرابی در ادامه خاطر نشان کرد: از اواسط دهه ۸۰  که روند خشک شدن تالاب بختگان آغاز شد، خشکیدن این تالاب که بعضاً با هزینه و امید دادن به سطوح بالا دست رخ داد اثرات ناهمواری را بر منطقه، کشاورزی، محیط‌زیست منطقه و تغییر و افت سفره‌های آب زیرزمینی و ایجاد کانون‌هایی برای فرسایش بادی و گرد و غبار و طوفان‌های نمکی شد.  وی با بیان اینکه اگر روند این آسیب‌ها‌ ادامه پیدا‌می‌کرد با چالش‌ها‌ و مشکلات بیشتری هر روزه مواجه بودیم، گفت: اگر حرکت سفره‌های آب شور به سمت بالا دست در حوضه آبخیز ادامه پیدا‌می‌کرد و با تخلیه آب‌های شیرین تالاب توسط چاه‌های کشاورزی وبهره‌برداری‌ها، آب‌های شور به ندرت جایگزین آب‌های شیرین و‌ موجب شور شدن سفره‌های آب زیرزمینی در اطراف دریاچه‌ می‌گردید و در مجموع آثار و پیامدهایی که بسیار نگران‌کننده بود و هست؛ چرا که نمی‌توان گفت تالاب بختگان با رهاسازی ۴۰ میلیون حقابه رها شده است و یا بارندگی‌های فراوان فراتر از حد معمول است، بلکه باید بتوانیم این تالاب را به صورت پایدار و دائمی حفاظت نمود و حقابه آن ‌را تأمین نمود و این اقدام نیازمند یک رویکرد و تغییر اساسی در حوضه آبخیز‌می‌باشد.  حمید ظهرابی با تأکید بر اینکه مجموعه حوضه آبخیز باید در بالا دست و پایین دست رویکرد بهره‌برداری از منابع آب را اصلاح کند، اظهار داشت: باید به گونه‌ای‌ عمل شود تا میزان آب مصرفی را با میزان آبی که قابل برنامه‌ریزی است مطابقت داده شود و بعد از بارندگی و تبخیر میزان حقابه کسر شود و باقیمانده آن برای استفاده وبهره‌برداری نیز کنار گذاشته شود اما با شرایط فعلی دستیابی به هدف پایداری دربهره‌برداری منابع آب در استان و در حوضه آبخیز بختگان با چالش‌ها‌ و مشکلات بسیاری مواجه ایم. 
ظهرابی با تأکید بر اینکه حفاظت و احیاء آب‌های زیرزمینی باید در دستور کار باشد، گفت: آن چه که به عنوان خشکیدن تالاب‌های پریشان، بختگان و کافتر ‌می‌بینیم همان چیزی است که در جلو چشم ماست و صدها برابر این فجایع در منابع آب زیرزمینی و کشور رخ می‌دهد و کسی آن‌را به چشم نمی بیند و این موضوعی است که باید اصلاح آن صورت گیرد. وی همچنین بر موضوع احیا و بازسازی منابع آب زیرزمینی و سطحی در استان و کشور تأکید نمود:  در زمینه فرسایش خاک به میزان پنج تن از میانگین کشوری بالاتر هستیم و راهی که ادامه میدهیم راه توسعه پایدار و روشنی نیست و لازم است تا در زمینه اصلاح روش‌ها‌ اقدام نماییم. 
در ادامه سیدحسن طباطبایی سرپرست پارک ملی بختگان با بیان اینکه شعار روز جهانی تالاب‌ها‌ در سال جاری؛ تالاب و تنوع زیستی نامگذاری شده است، عنوان کرد: دو تالاب طشک و بختگان با پهنه ۱۲۶ هکتار در مجاورت شهرستان‌های ارسنجان، خرامه، استهبان، نی‌ریز و آباده و شهرستان نوبنیاد بختگان واقع شده است.   
وی با اشاره به اینکه یکی از ارزنده ترین اقدامات اداره کل محیط‌زیست استان فارس رهاسازی حقابه بختگان است، ابراز داشت: علی‌رغم رها‌سازی صورت گرفته که این آب از رودخانه کر به تالاب بختگان رسید، اقدام بسیار مثبتی بود که با همراهی و مشارکت بسیار خوب مردم همراه بود.  طباطبایی بر یکی از نکات مهم در خصوص این اقدام  تأکید کرد و گفت: مردمی بودن این حرکت، اقدام بسیار مهمی بود که تأثیر بسیاری بر جامعیت و چرخه پویای طبیعت دارد و این بدین معناست که نمی‌توان طبیعت را به صورت نقطه‌ای‌ و منطقه‌ای‌ دید و این حضور و مشارکت نشان از یک لزوم مدیریت جامع در حوضه آب در شهرستان‌های مجاور در حوضه آبخیز تالاب‌های طشک و بختگان دارد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی