[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۷
  • دوره جدید

گریزگاه نجات، روزنامه شیراز نوین

فرزاد وثوقی - روزنامه نگار

farzad_vossoghi@yahoo.com

چشم انداز اقتصادی ایران در اوج تحریم‌ها‌ چگونه رسم ‌می‌شود؟ سایه مهلک چالش‌های اقتصادی آن چنان بر وضعیت معیشتی مردم سایه افکنده که بسیاری از دهک‌های متوسط و فرودست نمی‌توانند از عهده هزینه‌هایی برآیند که دیگر هیچ قرابتی با دستمزدها ندارند. قیمت‌های بازار با سطوح درآمدی همخوانی ندارد و این در حالیست که یارانه‌های نقدی هم وجهه اثربخشی خود را از دست داده‌اند. در حالی که تمامی قوای جناح‌ها‌ باید برای خدمتگذاری و بهبود وضعیت معیشتی مردم اختصاص یابد، زمزمه‌های آزاردهنده‌ای‌ مبنی بر شدت گرفتن اختلاف‌نظرها به گوش ‌می‌رسد و همه این شرایط دست به دست یکدیگر‌ می‌دهند تا نیازهای اساسی جامعه از سفره‌های کارگری و کارمندی رخت بربندد و اقتصاد خانوارها با شتاب بیشتری به سوی منطقه بحران پرتاب شود...

اما به طور حتم این پایان کار نیست و گریزگاه‌هایی برای فایق آمدن برابرچالش‌ها‌ وجود دارد و کشور ‌می‌تواند با سربلندی از این مهلکه سخت هم به سلامت عبور کند.
استفاده بهینه از ظرفیت‌های داخلی یکی از مهم‌ترین راهکارهایی است که با توسل به آنها ‌می‌توان شرایط سخت را پشت سرگذاشت و به ساحل آرامش نزدیک شد. جلگه حاصلخیز ایران، سرشار از منابع آشکار و نهان است و با سرمایه‌گذاری و پرورش هدفمند آنها‌ می‌توان بر بسیاری از چالش‌ها‌ فایق آمد. اما در این زمینه، پیش شرط‌هایی وجود دارد. قوای سه‌گانه باید وجهه نظارتی و شفاف‌سازی خود را بیش از همیشه تقویت کرده و با اقتدار در مقابل رانت‌خواری و فساد و اخلالگران اقتصادی ایستادگی کند. چنانچه فرایندهای خصوصی‌سازی و انتقال مسئولیت‌ها‌ به بخش خصوصی در اتاق‌های شیشه‌ای‌ اعمال شود و اصل شایسته‌سالاری در اولویت قرار گیرد، به طور حتم مردم‌ می‌توانند در این زمینه کارنامه روشنی از خود به جا گذاشته و منابع ملی در خدمت شکوفایی کشور درآیند. در نظر داشته‌باشیم رانت‌خواران و گروهکی از افراد ویژه همیشه مترصد یغمای منابع کشور هستند و چنانچه کوچک‌ترین غفلتی در این زمینه صورت گیرد، فرایند فقیرتر شدن مردم با شیب تندتری به پیش خواهد رفت.
به موازات سپردن کارها به مردم، جامعه مسئولان در قالب قوای سه‌گانه در زمینه‌های نظارتی هم مسئولیت‌های سنگینی بر عهده دارند. آنها موظفند نحوه پیشبرد امور توسط بخش خصوصی را به دقت رصد کرده و ضمن فراهم آوردن تسهیلات وحمایت‌های لازم، از کج روی‌های احتمالی جلوگیری کنند. متأسفانه در میان بخش خصوصی با گروهک‌های انگشت‌شماری مواجه هستیم که مترصد غفلت دستگاه‌های نظارتی بوده و در صورت هرگونه کم‌کاری در این حوزه شاهد ضررهای هنگفتی‌بر پیکره بیت‌المال خواهیم بود. پرونده وام‌های میلیاردی، پرونده ترکیب خاک با گندم، موارد متعددی از زمین‌خواری، پرونده‌های سوءاستفاده از ارزهای دولتی و بسیاری دیگر از این دست جرایم، در بر دارنده این نکته مهم است که نقش دستگاه‌های نظارتی در شرایط بحرانی از اهمیت دوچندانی برخوردار خواهد بود. به بیانی دیگر، دولت به همان اندازه که موظف به کوچک‌سازی بدنه و چابک‌سازی است، باید در زمینه افزایش نظارت‌ها‌ با قدرت و پشتوانه مردمی، گام‌های اساسی و بی‌واهمه‌ای‌ بردارد.
در گام بعدی‌ می‌توان زمینه تقویت روابط ایران با جهانیان را مهیا کرد. با وجود تحریم‌های ناجوانمردانه استعمارگران دوران، هنوز کشورهایی حاضر به قطع رابطه با ایران نشده‌اند و‌ می‌توان با دعوت از آنها برای سرمایه‌گذاری، زمینه بهبود شرایط اقتصادی کشور را فراهم آورد. در نظر داشته‌باشیم که بازار هشتاد میلیونی ایران برای صنایع جهانی آن قدر جذاب و پُرمنفعت است که بدون اعطای امتیازات ویژه هم به سرمایه‌گذاری اقدام کنند و از تهدیدهای قلدرانه زورگویان ابایی نداشته‌باشند. با این حال، برای جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی نیازمند ایجاد ثبات، شیوع وحدت و اشاعه انسجام ملی در مقیاس داخلی هستیم. به یقین‌ می‌توان ادعا کرد سرمایه‌گذاران خارجی در صورتی که شاهد وحدت و انسجام داخلی باشند، با اطمینان بیشتری به ایران قدم خواهند گذاشت و گام‌های مؤثری در شکوفایی اقتصاد و صنعت برمی دارند. 
اما در صورتی که تسویه حساب‌های جناحی و اختلافات داخلی به شیوه خصمانه و کورکورانه‌ای‌ مطرح شوند، سرمایه‌گذاران خارجی هم تمایلی برای فعالیت اقتصادی در ایران نداشته‌باشند. در شرایط فعلی، لابی‌های منفور صهیونیستی و راست‌های افراطی و رادیکال ایالات متحده با شدت در حال سم‌پاشی علیه ایرانیان هستند و این مسئله، الزام وحدت و همبستگی ملی را بیش از پیش‌می‌کند.
مواردی که به اختصار از آنها یاد شد، شاید پیش شرط‌های اولیه‌ای‌ برای خروج از شرایط بحران اقتصادی قلمداد شوند. متأسفانه گرداب فقر با سرعت در حال گسترش است و نشانه‌های آن در ازدیاد وقوع جرم، افزایش آسیب‌های اجتماعی، بحران طلاق، کارتن خواب‌ها‌ و کودکان کار و چالش‌هایی از این دست به خوبی نمایان‌ می‌شود. 
در نظر داشته‌باشیم ایران در جایگاه جلگه‌ای‌ حاصلخیز توانمندی‌های بالقوه‌ای‌ در زمینه منابع خدادای، موقعیت استراتژیک در منطقه، استعداد و نیروی انسانی و بسیاری دیگر از شاخصه‌های تولید ثروت در جهان است و بحران‌هایی نظیر فقر و فروپاشی‌های اقتصادی جایی در این منطقه محلی از اعراب ندارند. 
به راستی چشم‌انداز اقتصادی ایران در اوج تحریم‌ها‌ چگونه رسم ‌می‌شود و با اتخاذ چه تدابیر هوشمندانه‌ای، ‌می‌توانیم از این پیچ تاریخی به سلامت عبور کنیم؟ به نظر‌می‌رسد اقتصاد مقاومتی و افزایش تعامل با جهانیان شاه کلید عبور از منطقه بحرانی باشد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی