[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۴
  • دوره جدید

صنعت مدیر دلسوز ندارد ، روزنامه شیراز نوین

رئیس سابق بسیج سازندگی کشور با بیان اینکه شرکت‌های خصولتی کمر تولید داخلی را شکسته‌اند، گفت: قرار بود در راستای تحقق اصل ۴۴ قانون اساسی و اداره بهتر و راندمان بیشتر، صنایع و کارخانه‌های بزرگ به بخش خصوصی واگذار شوند اما با شروع واگذاری‌ها، به دلیل عدم مدیریت صحیح، لابی‌های پشت پرده، استفاده از رانت اطلاعاتی و... این مهم آنگونه که در خور و سزاوار بود، انجام نشد.
به گزارش شیراز نوین به نقل از ایسنا ابراهیم عزیزی چهارشنبه ۱۶بهمن در جمع خبرنگاران با بیان اینکه متأسفانه امروز بسیاری از صنایع کوچک و بزرگ در استان فارس به دلیل عدم اجرای صحیح قانون واگذاری و ایجاد رانت در آنها تعطیل شده‌اند، گفت: رهبرمعظم انقلاب در بحث خصوصی‌سازی به کوچک کردن دولت در راستای اجرای اصل ۴۴قانون اساسی تأکید داشتند اما آنگونه که باید این امر تاکنون اجرایی نشده است.
او افزود: به عنوان مثال؛ در واگذاری صنایع و کارخانه‎ها، به اصل شایسته سالاری و اهلیت توجهی نشده و در نتیجه اکثر این کارخانه‌ها و صنایع یا تعطیل یا تولید آن متوقف شده که به سهم خود ضربه سنگینی به این چرخه وارد کرده است.
رئیس سابق بسیج سازندگی کشور همچنین با بیان اینکه موانع متعددی در حوزه صنعت و کارآفرینی وجود دارد،  تأکید کرد: این موضوع باید از جنبه‌های ملی و استانی مورد توجه قرار گیرد و راهکارهای مناسبی در حوزه قانون‌گذاری برای حل آن ارائه شود.
عزیزی معضل بیکاری را نشات گرفته  از اجرای غلط اصل ۴۴ قانون اساسی دانست و خاطرنشان کرد: این اصل باید ما را به سمتی می‌برد تا فرصت اشتغالزایی بسیاری  را در اختیار مردم می‌گذاشت اما یک اشتباه بزرگ، مسیر قانونی اجرای آن را منحرف کرد و آن اینکه واحدهای بزرگ صنعتی را به افرادی واگذار کردیم که دلسوز صنعت نبودند.
او با بیان اینکه امروز این واگذاری‌های رانتی باعث به تعطیلی کشاندن صنایع بزرگ و کوچک شده، گفت: مثلا واگذاری کارخانه آزمایش مرودشت با ۲۵ هکتار مساحت یک فرصت بی نظیر را در سایه مدیریتی ضعیف در حوزه صنعت از دست استان خارج و اشتغال موجود را خاموش کرد. فرماندار اسبق شیراز، ضرورت نگاه به ترمیم و اصلاح قوانین از طریق مجلس شورای اسلامی را یادآور شد و گفت: باید قوانین اصلاح شوند و هم مدیران مدافع صنعتگران روی کار بیایند.
عزیزی با بیان اینکه هنوز هم برنامه‌ای برای ایجاد، توسعه و رشد صنعت و اشتغال نداریم، گفت: پتروشیمی شیراز در روزگاری بسیاری فعالیت‌های اقتصادی را در قالب خوشه ‌ صنعتی ایجاد و اشتغال خوبی را در حوزه استخراج نمک به جود آورده بود اما امروز در تولید مواد شوینده دچار مشکل شده است!
او با بیان اینکه امروز حتی به صنایع تبدیلی و سهل‌‌الوصول هم بی‌توجهی کرده‌ایم، افزود: داشته‌های فارس بی‌نظیر است و تنها باید پای کار بود و مطالبات را پیگیری کرد.
استاندار اسبق هرمزگان در توجیه گفته فوق خود بیان کرد: به عنوان مثال؛ جنگل‌های کهمره سرخی پر از درخت بلوط است و می‌توان از این فرصت خدادادی استفاده کرد و کارخانه تولید گز بلوط را احداث کرد تا ضمن ایجاد اشتغال، بخشی از مشکلات بیکاری جوانان هم حل شود.
عزیزی ادامه داد: در منطقه دشت‌ارژن هم این وضعیت حاکم شده و ظرفیت خدادادی تولید سیب وجود دارد و صنایع تبدیلی جا خالی کردند و جوانان منطقه هم بیکارند و این فرصت به حال خود رها شده است.
او با تأکید بر اینکه برای احصاء توانایی‌های فارس و دیگر استان‌ها نیازمند انسجام نمایندگان مجلس هستیم، گفت: متأسفانه امروز در برخی استان‎های کشور حتی مهاجرت معکوس ایجاد شده و مردم از شهر به روستاها می‌روند.
رئیس سابق بسیج سازندگی کشور با بیان اینکه بی‌ثباتی در حوزه مدیریتی به ویژه در مباحث صنعتی مشکلاتی برای بعضی استان‌ها مانند فارس ایجاد کرده است، گفت: در حالی که در استانی مانند اصفهان شاهد ثبات مدیریتی هستیم اما در استان فارس با تعدد تغییر مدیریتی طی سال‌های اخیر مواجه شدیم که به سهم خود تصمیم‌گیری‌های این بخش را دچار مشکل کرد.
عزیزی که اعتقاد دارد اصل اوصاف فوق به انتخاب صحیح و با بصیرت مردم در مجلس یازدهم بر می‌گردد، ابراز امیدواری کرد که شاهد اصلاح ساختارهای قانونی و مطالبه‌گری برای حمایت از صنعت و اشتغال در کشور باشیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی