[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۱
  • دوره جدید

رونمایی از اتوبوس دیابت ، روزنامه شیراز نوین

هم‌زمان با ایام دهه فجر با مشارکت دانشگاه علوم پزشکی شیراز، از اتوبوس دیابت در شیراز رونمایی شد. به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، رئیس دانشگاه در آیین بهر‌ه‌برداری از اتوبوس دیابت در شیراز هدف از راه اندازی این اتوبوس را کمک به بیماران مبتلا به فشار خون و قند خون برای سنجش سلامت خود عنوان کرد.
دکتر «مهرزاد لطفی» افزود: دیابت به عنوان بیماری خاموش شناخته شده است که اگر به موقع تشخیص داده نشود موجب نارسایی کلیوی، سکته قلبی و مغزی و در نهایت منجر به مرگ و میر‌می‌شود.
او اضافه کرد: حدود ۱۰ درصد از افراد بالای ۳۰ سال در استان فارس مبتلا به دیابت هستند؛ اگر بیماری دیابت به موقع تشخیص داده شود، هزینه‌های بخش سلامت کشور را به طور محسوسی کاهش‌می‌‌دهد.
رئیس دانشگاه از استقرار این اتوبوس در حاشیه شهر با هدف افزایش دسترسی عادلانه به خدمات سلامت، خبر داد و اظهار امیدواری کرد که با راه‌اندازی این اتوبوس که هفتمین اتوبوس دیابت در کشور محسوب ‌می‌‌شود، مناطق کمتر برخوردار و حاشیه شهر پوشش داده شوند و گام مؤثری در زمینه غربالگری و شناسایی بیماران در معرض این بیماری برداشته شود. دکتر لطفی گفت: دو کارشناس بهداشت در این اتوبوس مستقر هستند تا آموزش‌های مرتبط با پیشگیری و درمان دیابت را به شهروندان آموزش دهند.
او به مردم توصیه کرد که از کم تحرکی، مصرف غذای چرب و مصرف بی رویه فست فودها در برنامه غذایی خود پرهیز کنند.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در این آیین گفت: پیش‌‌بینی‌می‌شود که ۲۲۵ هزار نفر در استان فارس مبتلا به بیماری دیابت باشند که تاکنون ۱۵۹ هزار دیابتی در استان شناسایی شده‌‌اند و دارای پرونده الکترونیکی سلامت هستند.
دکتر «عبدالرسول همتی» با اشاره به پیگیری برای اجرای سند پیشگیری از بیماری‌‌های غیرواگیر، کنترل دیابت را یکی از اولویت‌های اجرای این سند عنوان کرد. او اضافه کرد: یکی از اهداف ما در عرصه سلامت، کاهش عوامل خطرسازی است که به دیابت منجر‌می‌‌شود و علاوه بر این تلاش‌می‌کنیم تا پوشش درمان بیماران شناسایی شده مبتلا به دیابت در فارس به بالای ۸۰ درصد برسد.
معاون بهداشت دانشگاه هدف از بهر‌ه‌برداری و راه‌اندازی اتوبوس دیابت در شیراز را ثابت نگه داشتن شیوع بیماری دیابت و کاهش عواقب خطرساز این بیماری برشمرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی