[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۵۰
  • دوره جدید

امنیت اقتصادی ، روزنامه شیراز نوین

فرزاد وثوقی - روزنامه نگار

farzad_vossoghi@yahoo.com

باید دید چه تعریفی از امنیت اقتصادی داریم وآیا از آن برخورداریم یا خیر؟ بعضی آدم‌ها‌ از آزادی تعبیر خاص خودشان را دارند. از منظر این بعضی، آزادی یعنی دستیابی به قدرت سیاسی، توسل به دروغ، ظاهرسازی و دور زدن همه چیز وهمه شخص!  اینکه ما در سیستم بانکی کشور 300میلیون حساب بانکی بی‌هویت داشته‌باشیم را نمی‌دانم اسمش را باید چه بگذاریم اما ماهیت این کار یک تخلف بزرگ ودهن‌کجی به مردمی است که جان ومال خودشان را در طبق اخلاص گذاشتند تا از خیلی چیز‌ها‌ حراست کنند. چگونه ‌می‌توان باور کرد در شبکه بانکی کشورمان حساب بدون هویت وجود داشته‌باشد !؟ حالا با وجود همه تخلقات مالی ‌می‌توان به وضوح علت عدم پیوست به پالرمو و اف. ای. تی. اف را دانست...

بانک مرکزی قبلاً اعلام کرده بود که میلیون‌ها حساب بی‌هویت در سیستم بانکی شناسایی شده است و باید پرسید چه شده که این حساب‌ها‌ از درون بانک‌های کشور سر درآورده‌اند. اینکه امروز بگویند میلیون‌ها حساب بی‌هویت، ذهن آدم را منحرف ‌می‌کنند به اصل ماجرا که چرا وچگونه این داستان اتفاق افتاده است.
 در سال‌های 1396- 1397 کار ساماندهی این حساب‌ها‌ آغاز شده، اما امروز که کفگیر دولت به ته دیگ خورده و دستش ظاهراً از فروش نفت کوتاه شده و برای کسب درآمد سراغ مالیات و جیب مردم رفته، مشاهده ‌می‌شود 150هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی از طریق حساب‌های بی‌هویت و یا نیابتی در حال اتفاق است. یعنی از سال 1396 تا کنون هیچ اتفاقی برای ساماندهی این داستان نیفتاده است و افرادی که از این حساب‌های نیابتی و بی‌هویت استفاده‌ می‌کنند آنقدر نفوذ و قدرت دارند که همچنان در حال ارتکاب جرم هستند.
بطور قطع این افراد در شمار تولیدکنندگان شریف کشور نیستند که هم اکنون بار مالیاتی بردوش آنان سنگینی ‌می‌کند و یقیناً هستند واسطه‌گرانی که با قاچاق، اقتصاد گردانی و از حساب‌های نیابتی استفاده‌ می‌کنند و دیگران را به هر شکل نوک پیکان معاملات پراکنده خود قرار می‌دهند. در واقع اگر دولت به سراغ درآمدهای مالیاتی نرفته بود این اعمال و رفتار دزد صفتانه ادامه پیدا‌ می‌کرد کما اینکه هم اکنون نیز در حال انجام است .
با نگاهی به پیشینه این داستان در سال 1395سامانه‌ای‌ به‌نام نهاب (نظام هویت سنجی اطلاعات مشتریان بانکی ) ایجاد شد و با اتصال به داده‌های سازمان ثبت‌احوال، ثبت اسناد واطلاعات بانک‌های تجاری امکان اعتبارسنجی مشتریان فراهم شد و بانک ملی ایران در خط مقدم 95 درصد حساب‌های بی‌هویت را احراز هویت نمود اما پنج درصد باقی مانده حساب‌های این بانک به عنوان علامت سوال بزرگی باقی مانده که چگونه ممکن است 5 درصد حساب‌های یک بانک در کشور بدون هویت باشد و سایر بانک‌های کشور از اعلام ساماندهی حساب‌های بی‌هویت خوداطلاع رسانی نکرده باشند.
در مجموع باید گفت که یک سری افراد کلاً مالیات نمی‌دهند و باید معرفی تا به حساب آنان رسیدگی شود چرا که کارکنان دولت، هنوزحقوق نگرفته مالیات پرداخت ‌می‌کنند و بعضی با میلیاردها دلار ثروت وسرمایه از پرداخت مالیات جا خالی‌می‌دهند. در گزارشات بانکی آمده است که پزشکان، وکلا و طلا فروشان کم مالیات می‌دهند وباید به سراغ افرادی رفت که اصلاً مالیات پرداخت نمی‌کنند و با همین حساب‌های بی‌هویت واجاره‌ای‌ مشغول کار هستند.
در واقع افراد حقوقی وحقیقی صاحبان مشاغل که به جای استفاده از حساب تجاری بانکی برای تراکنش‌های خود از حساب‌های شخصی استفاده ‌می‌کنند ویا به سراغ حساب‌های اجاره‌ای‌ می‌روند، فرار مالیاتی دارند. در واقع این افراد درحال دورزدن نظام مالیاتی کشور هستند.  
نقطه سرخط- درهرصورت باید به این نکته توجه نمود که دولت زمانی‌ می‌تواند از حوزه مالیات درآمدهای خوبی داشته‌باشد که زمینه فعالیت‌های خوب اقتصادی را نیز ایجاد کرده باشد. دولتی که از اقتصاد ویرانه ساخته و باعث فرار سرمایه‌ها‌ شده است باچه طرح وبرنامه‌ای‌ به سراغ جیب‌های خالی رفته و یا به اندک پس انداز مردم در بانک‌ها چشم دوخته است. نگاه دولت و دست‌درازی به حساب‌های پس انداز مردم درعین اعتماد به بانک‌ها‌ که بعضاً قابل اعتماد نیستند ‌می‌تواند به خروج سپرده‌ها‌ از بانک‌ها‌ بینجامد. در واقع دولت با اعمال این شگرد درحال بی‌اعتمادسازی مردم به بانک‌ها‌، ایجاد ناامنی اقتصادی و فرپاشی سرمایه گذاری در کشور است. 
متأسفانه دولت درسال‌های گذشته خصوصاً درتکمیل پروژه بی‌اعتمادی سنگ تمام گذاشته است. بهتر آنکه سیاست‌های خارجی حاکمیت به سمتی برود تا اقتصاد ترمیم شود و با اعمال روش‌های دوستی وکاهش تنش در عرصه‌های بین‌المللی به رشد وشکوفایی اقتصاد کشور پرداخته شود که دست‌درازی به داشته‌های مردم و زندگی خصوصی آنان عاقبت خوشی نخواهد داشت و باید به روزی اندیشید که مردم سرمایه‌های خود را تبدیل و در بانک‌های خارجی نگهداری کنند، اتفاقی که به‌صورت سربسته توسط تجار ما افتاده است و به بهانه تحریم از بازگرداندن ارز حاصل از صادرات سرباز‌می‌زنند و تولید روز به روز ضعیف‌تر‌ می‌شود. باید امنیت اقتصادی را به‌طورکامل ایجاد محراست نمود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی