[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۵۰
  • دوره جدید

سرمایه‌گذاری در کوچه‌گالری‌ها، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی-گروه خبر
 آیین افتتاح هم‌زمان جمعی از پروژه‌های شهرداری شیراز و سازمان مدیریت پسماند شهرداری به مناسبت دهه پرفروغ فجر برگزار شد. این مراسم ظهر روز یک‌شنبه با حضور شهردار شیراز، جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر و شماری از مدیران شهری در گذر نارجستان قوام و بوستان کسری بلوار نصر کلید خورد.
شهردار شیراز در این مراسم گفت: بافت تاریخی شیراز به بهشت سرمایه‌گذاران تبدیل خواهد شد. مهندس حیدر اسکندرپور با اشاره به نگاه مثبت مجموعه شهرداری شیراز به فعالان بخش خصوصی خاطر نشان کرد: به منظور رونق گردشگری در کلان شهر شیراز، شهرداری هیچ عوارضی از فعالان عرصه گردشگری دریافت نخواهد کرد و سرمایه‌گذاران در این زمینه با مانع و محدودیتی روبرو نیستند.وی افزود: با بهره‌بردای از گذر نارجستان قوام و پروژه‌هایی از این دست در نظر داریم که اهالی شریف این منطقه در بافت تاریخی و سنتی بمانند و این بهسازی‌ها‌ به ارزش افزوده مناطق خواهد انجامید.این مقام مسئول با بیان این خبر که در سال آینده  تحولات بسیار مثبتی در بافت تاریخی و فرهنگی شهر شیراز حادث‌ می‌شود، خاطر‌نشان کرد:  با تغییر رویکرد شهرداری شیراز در سال‌های اخیر شاهد افزایش اعتبار 5 برابری بودجه در این منطقه هستیم و در سال 99 میزان اعتبارات به 100 میلیارد تومان خواهد رسید که این مسئله زمینه‌ساز تغییرات مثبتی خواهد بود.
مهندس اسکندرپور افزود: امروز که تغییرات و تحولات در بافت تاریخی شیراز را رصد ‌می‌کنم یکی از بهترین زمان‌های کاری‌ام در شهرداری شیراز است و با بهره‌برداری از این پروژه رویکرد باز زنده‌سازی بافت تاریخی شیراز محقق خواهد شد. شهردار شیراز در ادامه گفت: با بهره‌برداری از این پروژه‌ها‌ شاهد ایجاد امید به زندگی و اشاعه نشاط و امید دربافت تاریخی شیراز خواهیم بود و این مسئله زمانی ارزش دوچندانی خواهد یافت که مردم با شهرداری مشارکت کنند. وی با اشاره به وجود دو اثر تاریخی در گذر نارنجستان قوام و بی‌توجهی‌هایی که در سال‌های قبل به آن شده بود تصریح کرد: با اقداماتی همچون کف‌سازی، نورپردازی، دیواره‌سازی و مهمتر از همه برداشتن زایده‌های که آلودگی بصری داشتند  شاهد تحول در سطح این منطقه ارشمند هستیم. مهندس اسکندرپور ابراز کرد:  طبق گفته اهالی این منطقه گذر نارنجستان پیش از این به دلیل  ناامنی  و ترددهای بی‌شمار خودروها با مشکل مواجه  بود اما با اقدامات انجام گرفته این گذر به برند کوچه گالری تبدیل شده و قصد داریم که گردشگران داخلی و خارجی بعد از بازدید از مکان تاریخی و گردشگری و مذهبی سراغ کوچه گالری را بگیرند و به عنوان یکی از مقاصد سفر به آن نگاه کنند. شهردار شیراز با تأکید بر این که با اجرای پروژه‌های گردشگری و فرهنگی شاهد افزایش ارزش افزوده بافت‌های مسکونی در بافت تاریخی شیراز هستیم، عنوان کرد: قیمت املاک در کوچه گالری شیراز چند برابر خواهد شد  و این چیزی است که شهرداری به دنبال ان است. این مقام مسئول در ادامه گفت: اقدامات انجام شده در بافت تاریخی شیراز از ده‌ها پروژه عمرانی در شهر شیراز مهمتر است  چرا که  برای این مناطق ارزش افزوده  ایجاد ‌می‌کنند و در همین در ارتباط با حمایت شورای شهر اعتبار 20میلیارد تومان بافت تاریخی در بودجه سال جاری به 100 میلیارد تومان در سال آینده افزایش یافته است و سال 99 سال درخشش بافت تاریخی شیراز خواهد بود. وی در بخش دیگری از سخنان خود درباره افتتاح پارک کسرا که در منطقه 3 سال گذشته کلنگ‌زنی شده بود وهم‌زمان با دهه فجر سال‌جاری  به بهره‌برداری رسید،  گفت:  ممکن است پروژه از نظر ابعاد کوچک باشد  اما چون در قلب منطقه مسکونی واقع شده اثر بخشی و اثر گذاری آن برای مردم منطقه  قابل اهمیت است. شهردار شیراز درباره پروژه‌های منطقه 3 نیز گفت: خوشبختانه ظرف سال 98  با اعتباری بالغ  بر 28 میلیارد تومان  در سطح منطقه پروژه اجرا کردیم که  پیش‌بینی ‌می‌کنیم سال 99 یکی از بهترین سال‌ها برای شهرداری منطقه 3 در اجرای پروژه‌های عمرانی باشد چرا که  پروژه‌های خوبی  طراحی شده که عملیات اجرایی آن از سال 99 اغاز خواهد شد. اسکندر پور با اشاره به اینکه یک برند معتبر برای شهرداری منطقه  3 تعریف شده است،  افزود: این شهرداری نگین گردشگری شهر شیراز است و  برای اینکه این مهم محقق شده و جلوه بیرونی داشته‌باشد باید تلاش کنیم در زیبا‌سازی و فضاسازی این منطقه کارهای بزرگتری صورت بگیرد.
در ادامه این مراسم سخنگوی شورای اسلامی شهر شیراز احداث بوستان کسری را نمونه‌ای از مشارکت شهروندان در مدیریت شهری دانست و گفت: یاوران شورا و شهروندان ساکن در این محله نقش مهمی در احداث پارک و طراحی آن داشتند و در جزییات مختلف ان همچون نوع درخت‌های کاشته شده از نظرات آنها استفاده شد. سعید نظری اضافه کرد: از چندین ماه پیش شهرداری شیراز کلنگ‌زنی و افتتاح 102 پروژه کوچک و بزرگ را در دستور کار قرار داد و در این راستا شاهد کلنگ‌زنی پروژه‌های مختلفی همچون سالن تئاتر نصر، مجتمع ورزشی - تفریحی گلستان و افتتاح بوستان کسری در مناطق 3 و 11 بودیم که حاکی از توزیع عادلانه خدمات شهری در کلیه نقاط شهر شیراز است.
در ادامه این مراسم شهردار منطقه 8 شیراز گفت:  با بهره‌برداری از گذر نارجستان قوام آرامش نسبی بر بافت تاریخی این منطقه حکمفرما خواهد شد. مهندس مهدی قلندری با اشاره به ترافیک سنگینی که بر بافت تاریخی شیراز حکمفرما است، خاطرنشان کرد: گذر نارجستان قوام در گذشته به پارکینگی برای تجمع خودرو تبدیل شده بود و مجموعه شهرداری شیراز در ادامه پروژه‌های انسان‌محور توانست تغییرات مثبتی را در این زمینه انجام داده و آرامش را برای اهالی شریف منطقه به ارمغان آورد.وی در بخش از سخنان خود ساماندهی گذر نارجستان قوام را یکی از شش پروژه شهرداری منطقه 8 شیراز ارزیابی کرد و افزود: به طور حتم با ایجاد تغییرات در این منطقه شاهد بهبود مشکلات اجتماعی مردم هم خواهیم بود و مجموعه‌های پلیس راهور و شورای ترافیک نقش ارزنده‌ای در ساماندهی این منطقه داشته‌اند. مهندس قلندری با اشاره به موقعیت جغرافیایی این منطقه بیان کرد: گذر تارنجستان قوام فی‌مابین دو مسیر تاریخی مهم واقع شده که از اهمیت به‌سزایی در حوزه گردشگری برخوردار است و با بهره‌برداری از این محور فقط شاهد عبور و مرور محلی و گردشگران خواهیم بود و پارک خودروها مدیریت شده است. این مقام مسئول با اشاره به سرمایه گذاری شهرداری شیراز بر بافت تاریخی شهر تصریح کرد: در سال آینده با نظر مساعد شهردار و شورای اسلامی شهر شیراز تمرکز بودجه ‌ای کافی برای اجرای پروژه‌های فرهنگی و گردشگری در محله‌های پرپیشینه اسحاق بیگ و سنگ سیاه خواهیم داشت و این امر‌می‌تواند در کاهش معضلات اجتماعی بافت تاریخی شیراز نقش ارزنده ای ایفا کند. شهردار منطقه 8 شیراز در پایان گفت: دو محور شاخص گردشگری در قلب بافت تاریخی شیراز ایجاد شده که اولین لوپ آن به مجموعه زندیه، خیابان لطفعلی خان زند و طالقانی منتهی خواهد شد و در مرحله دوم پروژه ساماندهی از میدان آستانه تا حرم شاهچراغ (ع) و اطراف مجموعه بین‌‌الحرمین ادامه‌ می‌یابد.مهندس قلندری وعده داد که در سال ٩٩ مسیرهای فرعی محورهای یاد شده در مسیر گردشگری در بافت تاریخی به بهره‌برداری رسد.
در ادامه این مراسم شهردار منطقه سه شیراز در آیین افتتاح پروژه‌های شهرداری شیراز در ایام دهه فجر گفت: به‌صورت هم‌زمان 18 پروژه عمرانی شهرداری منطقه 3 با اعتبار 29 میلیارد تومان افتتاح شد. مسعود طهماسبی افزود: یکی از آرزوهای مردم منطقه سه شیراز توسعه فضای سبز شهری در این محل بوده است که امروز بوستان کسری با 11 میلیارد و 600 میلیون تومان و مساحت 6500 متر مربع در این منطقه به بهره‌برداری رسید.طهماسبی ادامه داد: برای مقابله با خطرات سیل نیز عملیات کف‌برداری و دیوار‌گذاری حوضچه آرامش دروازه قرآن به پایان رسید که بر این اساس حجم آبگیری این محل از 14 هزار مترمکعب به بیش از 50 هزار مترمکعب افزایش یافت. وی اضافه کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون لوله‌گذاری به طول 7100 متر در سطح منطقه سه شهرداری شیراز انجام شده که 8 میلیارد و 500 میلیون تومان هزینه در پی داشته است و در مجموع در کل شهر شیراز بیش از 100 میلیارد تومان هزینه صرف لوله گذاری در عمق 6 متری از سطح زمین شده است تا در ایام بارندگی مردم با مشکل مواجه نشوند. وی با بیان اینکه در یک‌سال آینده 8 بوستان در سطح منطقه 3 شهرداری شیراز ساخته ‌می‌شود،گفت: یکی از این پارک‌ها‌ در زمین پشت ساختمان خبرگزاری ایرنا ساخته خواهد شد که مراسم کلنگ‌زنی آن در روزهای آینده برگزار خواهد شد.
در ادامه رئیس سازمان مدیریت پسماند با گرامیداشت دهه مبارک فجر گفت: این سازمان در دهه فجر 7 پروژه به ارزش بیش از سی‌میلیارد ریال را افتتاح نمود. 
خوشبخت با بیان اینکه در همه این پروژه‌ها، حفاظت از محیط‌زیست در اولویت بوده است، افزود: با توجه به اینکه ساخت کارخانه پردازش نخاله‌های ساختمانی در سایت کیان‌آباد در برنامه کار سازمان قرار دارد، یکی از این پروژه‌ها‌ احداث و تجهیز یک باب ساختمان پست برق 800 کیلو وات و 3 کیلومتر شبکه هوایی و 500 متر شبکه زمینی 11 کیلو ولت برای برق‌رسانی به این سایت بوده که به مبلغ پانزده میلیارد ریال انجام شده است. 
وی اضافه کرد: یکی دیگر از این پروژه‌ها‌ احداث سالن غذاخوری به مساحت 240 متر مربع به مبلغ 5 میلیارد و پانصد میلیون ریال در سایت برمشور است که برای رفاه پرسنل زحمتکش کارخانه تفکیک پسماند ساخته شده است. خوشبخت سپس از افتتاح پروژه اجرای سیستم ارت کارخانه تفکیک پسماند برمشور خبر داد و گفت: این پروژه با هدف ایمن‌سازی سوله و تجهیزات کارخانه تفکیک پسماند اجرا شده است. رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری شیراز در ادامه تصریح کرد: با توجه به وجود پرندگان مهاجر در فصول پاییز و زمستان و برای جلوگیری از قطعی برق در سایت مهندسی و بهداشتی پردازش و دفع پسماند شیراز در برمشور، پروژه تعویض کابل هوایی شبکه برق 20 کیلو ولت داخلی سایت برمشور با کابل خود نگهدار به مبلغ 2 میلیارد و 980 میلیون ریال انجام شده است. خوشبخت در پایان به افتتاح پروژه ترمیم و زیرسازی آسفالت جاده‌های داخلی سایت برمشور همچنین احداث جاده دسترسی به سایت دفع پسماندهای عمرانی و ساختمانی کیان‌آباد که با هدف دسترسی مناسب به این سایت‌ها‌ انجام شده است اشاره و ابراز امیدواری کرد با افتتاح این پروژه‌ها‌ در سال رونق تولید و در دهه مبارک فجر گامی در جهت خدمت‌رسانی هر چه بهتر به شهروندان شیراز سومین حرم اهل‌بیت (ع) در ایران اسلامی برداشته شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی