[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۴۲
  • دوره جدید

حذف بیمه قالیبافان تهدیدی برای صنعت فرش است، روزنامه شیراز نوین

جلسه کمیسیون مالیات، کار و تأمین اجتماعی اتاق بازرگانی فارس با سه دستور جلسه مسائل مرتبط با  اصلاح تبصره یک ماده ۲ آئین نامه طرز تنظیم صورت مزد و حقوق (مزایای مشمول کسر حق بیمه)، مسائل مرتبط با رأی صادره توسط دیوان عدالت اداری در خصوص ماده 24 قانون کار و مسائل مرتبط با لغو قرارداد بیمه قالیبافان در صورت عدم پرداخت حق بیمه قالیبافی در زمان مشخص با حضور کارشناسان بخش دولتی و خصوصی در این اتاق برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، علیرضا قدرتی عضو هیئت نمایندگان و رئیس کمیسیون مالیات، کار و تأمین اجتماعی اتاق بازرگانی فارس در این جلسه گفت: فرش یک کالای ایرانی و صنعت فرش یکی از پتانسیل و مزیت‌های استان فارس است که در بحث صادرات، ارزآوری و ایجاد اشتغال استان مؤثر است.
وی با اشاره به اینکه از سال 93 سازمان تأمین اجتماعی به دلایلی اقدام به حذف بیمه بافندگان کرده است، افزود: معضلی که در چند سال اخیر در موضوع بیمه بافندگان فرش ایجاد شده موجب از دست دادن بسیاری از بافندگان حرفه‌ای‌ و متعهد در استان شده است.
قدرتی اظهارداشت: سازمان تأمین اجتماعی تأخیر یک روزه در پرداخت حق بیمه و یا عدم حضور فرد در بازدید سرزده را به عنوان ابزار برای حذف بیمه بافندگان‌ می‌کند که چنین برخوردی از سوی سازمان تأمین اجتماعی منطقی نیست و اشتغال در این بخش را با خطر روبرو کرده است.
وی با بیان اینکه با ادامه روند حذف بیمه بافندگان صنعت فرش با تهدید جدی روبرو است، اضافه کرد: راهکار کارآمد و مؤثر برای سازمان تأمین اجتماعی بهره‌گیری از ظرفیت اتحادیه‌ها‌ و انجمن‌های فعال در حوزه فرش است که با همکاری این تشکل‌ها‌ می‌توانند بافندگان واقعی را به صورت دقیق شناسایی کنند.
قدرتی در خصوص دستور جلسه مسایل مرتبط با اصلاح تبصره یک ماده 2 آیین نامه طرز تنظیم صورت مزد و حقوق نیز ادامه داد: این بحث موجب بروز اختلافاتی مابین کارگر و کارفرما شده است که تقاضاهایی برای حل معضل این موضوع به اتاق واصل شده است.
در این جلسه سید محمد رضا سجادی فر نماینده اداره کل تأمین اجتماعی استان فارس نیز در توجیه محاسبه هزینه بیمه این دست خدمات به فعالیت‌های مستمر و غیر مستمر دریافتی شرکت‌ها‌ و الزام به ثبت قانونی خدمات مستمر در دفاتر؛ به مفاد بخشنامه 5 جدید درآمد و مزایای نقدی غیر مشمول حق بیمه قید شده در آن و همچنین مفاد بخشنامه 3/11 جدید درآمد و اصلاح برخی از مقررات بازرسی از دفاتر قانونی اشاره کرد و گفت: هر هزینه‌ای‌ خارج از بخشنامه‌های قید شده، از شمول معافیت مزایای غیر نقدی خارج ‌می‌باشد.
وی همچنین با اشاره به عدم پرداخت سهم 20% دولت از نرخ ثابت 27% بیمه قالیبافان عنوان کرد: یکی از دلایل اصلی ایجاد خلل در بیمه بیمه‌شدگان قالیبافان عدم تأمین مالی آن توسط دولت است.
سجادی‌فر تصریح کرد: پیشنهاد مشخص ما مهلت قانونی و مناسب سه ماهه جهت پرداخت حق بیمه است که این مدت زمان فرصت زمانی مناسب جهت پرداخت برای بافندگان است.
در ادامه جلسه فرهنگ فرهادی نماینده اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس هم به بحث  مسائل مرتبط با رأی صادره توسط دیوان عدالت اداری در خصوص ماده 24 قانون کار و تبعات اجرایی نمودن این رأی برای اشتغال و تولید کشور و همچنین تحت‌تأثیر قرار دادن قراردادهای بلند مدت و تبدیل آن به قراردادهای یک ساله و تخریب بحث دانش و استفاده از نیروهای متخصص پرداخت.
فرهادی گفت: در خصوص شائبه پیش آمده جهت پیمانکاران و نحوه تسویه حساب پیمانکاران با نیروهای خود، باید به موضوع عدم شمولیت این رأی برای پیمانکاران، عدم شمولیت علی الحساب بودن سنوات و عدم قید مزایای پایان کار در ماده 24 قانون کار توجه شود.
وی افزود: لذا با توجه به ابهامات فراوان در رأی صادره و تبعات اجرایی نمودن آن و تحت تأثیرقرار دادن تولید و اشتغال کشور، مقرر گردید مکاتبه‌ای‌ بر اساس مستندات و علت مخالفت بر اساس  ماده ۹۱ قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری صورت پذیرد.
در این جلسه به موضوع مسائل مرتبط با اصلاح تبصره یک ماده ۲ آئین نامه طرز تنظیم صورت مزد و حقوق (مزایای مشمول کسر حق بیمه) و مشمولیت هزینه بیمه خدمات غیر رسمی و متناوب دریافتی شرکت‌ها‌ از طرف سازمان و مشکلات مرتبط با ثبت و عدم‌ثبت این نوع هزینه‌ها‌ در دفاتر قانونی و مشکلات بعد از آن به صورت کارشناسی و تخصصی پرداخته شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی