[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۵
  • دوره جدید

روحانی در مراسم ۲۲ بهمن: انتخابات و صندوق رأی منجی ما است، روزنامه شیراز نوین

رئیس‌جمهوری با یادآوری اینکه انقلاب ایران متکی بر یک انتخاب بود، تصریح کرد: مهم‌ترین ثمره انقلاب ما همین انتخاب است. به گزارش ایسنا،  حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی در سخنرانی خود در مراسم چهل‌ویکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در میدان آزادی با یادآوری اینکه انقلاب مردم ایران  در ۴۱ سال پیش به ما نشان داد که چگونه قدرت خداوند در اراده یک ملت برزگ تجلی می‌یابد، گفت: برخلاف اینکه تبلیغ می‌کردند دوران دین سپری شده و جهان آن روز را به دو قطب شرق و غرب تقسیم کرده بودند، ملت ایران با انگیزه مذهبی و بدون اتکا به هیچ ابرقدرتی با دستی خالی دربرابر رژیمی تا دندان مسلح ایستادند و انقلاب را به پیروزی رساندند.
رئیس‌جمهوری با تأکید بر اینکه انقلاب از انتخاب و انتخاب از انقلاب است، خاطر‌نشان کرد: مردم ما بین اسلام و کفر، حق و باطل و نظام مردمی و دیکتاتوری مسیر حق و عدل را انتخاب کردند. اگر رژیم فاسد قبل به مردم اجازه انتخابات می‌داد دیگر نیازی به انقلاب نبود؛ اگر آن رژیم مردم را آزاد می‌گذاشت تا در نوع حکومت و قانون اساسی، حکومت و قانون اساسی مورد نظر خود را برگزینند و میان استقلال و وابستگی، استقلال را انتخاب کنند و به یک انتخابات سالم آزاد ملی تن می‌داد، انقلابی نمی‌شد.
روحانی تصریح کرد:‌ انقلاب اسلامی ایران برای این بود که درِ انتخابات در کشور بسته شده بود؛ انسداد در و دروازه انتخابات مردم را هدایت کرد تا از مسیر یک انقلاب بزرگ این زنجیر را پاره و راه را برای انتخابات باز کند.
وی با اشاره به برخی اظهارات درباره انقلاب اسلامی خاطر نشان کرد: برخی فکر می‌کنند که انقلاب اسلامی ایران حادثه‌ای بود که چهل و یک سال قبل تحقق یافت و پدران، برادران و خواهران و مادران ما در آن عصر راه انقلاب را برگزیدند. این افراد از ما می‌پرسند که آیا امروز هم ناچاریم همان راه 41 سال قبل را پیروی کنیم؟ پاسخ این است که حضور و انتخاب مردم منحصر به 41 سال پیش نبوده، بلکه مردم هر روز در انتخاباتی رسمی یا غیررسمی شرکت کرده‌اند.
رئیس‌جمهوری گفت: در جامعه‌ای که آزادی وجود دارد، انتخابات مستمر در آن تحقق می‌یابد؛ در جامعه‌ای که مردم‌سالاری وجود دارد و این مردم هستند که تصمیم نهایی را می‌گیرند، همواره انتخابات وجود دارد. روحانی با اشاره به سابقه برگزاری انتخابات در سال‌های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی با طرح این پرسش که مگر مردم ما فقط در 12 و 22 بهمن سال 57 راهی را انتخاب کردند، یادآور شد: مردم ما در دهم و یازدهم فروردین 58 به صورت رسمی در یک رفراندوم و همه‌پرسی عمومی که پایه و اعتنای نظام اسلامی ما است، مجدداً نظام جمهوری اسلامی را برگزیدند؛ مردم بار دیگر در انتخاب خبرگان قانون اساسی به انتخاب دعوت شدند. آن‌ها همچنین برای همه‌پرسی قانون اساسی در سال 58 به انتخاب دعوت شدند و هر سال به انتخابات‌های مختلف دعوت می‌شوند و در هر موضوع مهمی از مردم خواسته می‌شود تا رأی خود را اعلام کنند.
وی با بیان اینکه کدام 22 بهمن است که مردم در آن شرکت نکرده‌اند، اظهار کرد: مردم آزادند تا در روز 22 بهمن به خیابان‌ها بیایند و انقلاب خود را تأیید و با امام (ره) و رهبری بار دیگر بیعت کنند یا اینکه در خانه بمانند اما مردم هر سال انقلاب را انتخاب، راهپیمایی و حضور در صحنه را انتخاب کرده‌اند.
رئیس‌جمهوری با تأکید بر اینکه مسیر ما مسیر انتخابات است و انقلاب ما بر مبنای انتخاب بزرگ یک ملت در 41 سال پیش و در انتخابات‌های بعدی بوجود آمد و تکامل یافت‌، خاطرنشان کرد: روشن است که ما در تمام مقاطع از روز نخست با دشمنان قسم‌خورده و سرسختی مواجه بودیم و تأثیر انقلاب اسلامی ایران فقط در داخل کشور نبود بلکه بر منطقه و جهان تأثیرگذار بود. انقلاب اسلامی ایران بر مسلمانان و آزادی‌خواهان تأثیرگذار بود و طبیعی است که برای قدرتی چون آمریکا تحمل انقلاب اسلامی و پیروزی یک ملت بزرگ و بیرون راندن ابرقدرت آمریکا از این سرزمین غیرقابل تحمل باشد.
وی با اشاره به برخی برداشت‌ها از مفهوم جمهوریت در کشور، تصریح کرد: ممکن است برخی فکر کنند یا جمهوری یا اسلامی. این غلط است. ممکن است برخی فکر کنند ما جمهوری را تضعیف کنیم تا اسلام تقویت شود اما با همه احترام ‌می‌گویم که اشتباه ‌می‌کنید دوستان. تضعیف جمهوری به تقویت اسلام نمی‌انجامد. ما در برخی مواقع نباید به دنبال این یا آن انتخاب کردن باشیم. امام به ما آموخت پیشرفت در کنار عدالت است و جمهوری در کنار اسلام.
وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به برگزاری انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در روز 2 اسفند تصریح کرد: انتخابات 2 اسفند انتخاباتی در میان همه انتخابات‌ها است؛ انقلاب ما در سایه انتخاب درست ملت به پیروزی رسید و برای آن بود که راه انتخاب به روی ما باز باشد. یکی از بالاترین ارزش‌های ملی و دینی ما انتخاب و قدرت انتخاب و برگزیدن راهی بهتر در میان راه‌های مختلف است.
رئیس‌جمهوری ادامه داد: انتخاب یکی از دستاوردهای بزرگ انقلاب اسلامی است. حال ممکن است در این انتخابات گله و انتقادی داشته‌باشیم. این اشکالی ندارد چرا که انتقاد آزاد است انتقاد باشد، منتقد باشیم اما انفعال نباشد و منفعل نباشیم.
روحانی تصریح کرد: به خاطر این کار یا آن کار نباید با صندوق رأی قهر کنیم. چرا که انتخابات و صندوق رأی منجی ما است و در دهه پنجم انقلاب که یکسال از آن گذشته است باید شاهد انجام خیلی از اصلاحات در کشور باشیم و نظام جمهوری اسلامی ما باید در سایه رأی و حضور مردم نوسازی، سالم‌تر و شکوفاتر شود. نباید با صندوق رأی و انتخابات قهر کنیم. بلکه به هر صورتی که هست باید پای صندوق انتخابات برویم. امام ما را به انتخابات دعوت کرد تا صندوق رأی را رها نکنیم. همچنین رهبری معظم انقلاب در هر انتخاباتی تأکید کرد که در انتخابات حضور پیدا کنیم. انتخابات غیر از عظمت و امنیت ملی و همچنین ایستادگی در برابر دشمن هدف مهم و ارزشمندی دارد و آن تقویت نهاد انتخابات است.
وی اظهار کرد: مثل امروز که مردم به صحنه آمدند و افتخارآفرینی کردند، باید دوم اسفند نیز پای صندوق رأی برویم و بار دیگر افتخار بیافرینیم و به همه دشمنان خود اعلام کنیم که راه و مسیر مردم ما، آزادی، استقلال و جمهوری اسلامی ایران بوده و خواهد بود و ما در برابر آنها تسلیم نمی‌شویم بلکه آنها را وادار می‌کنیم که روزی در برابر ملت ایران تسلیم شوند و سر فرود آورند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی