[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۴۶
  • دوره جدید

تجلیل از مشاهیر و مفاخر فارس در دستور کار است ، روزنامه شیراز نوین

  سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
به همت شهرداری شیراز پروژه‌های پیاده‌راه و مسیردوچرخه سواری بلوارطلاییه، شیب‌شکن رودخانه راه چنار و فرهنگسرای استاد بهمن بیگی و به مناسبت دهه فروغ فجر به بهره‌برداری رسید. این مراسم صبح روز چهارشنبه 23بهمن ماه با حضور استاندار فارس، رئیس شورای شهر و شهردار شیراز، مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس،  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان  و جمعی از مقامات ارشد فارس و حضور گسترده مردم و اصحاب رسانه در فرهنگسرای استاد بهمن بیگی واقع در بلوار فرزانگان شیراز برگزار شد.
استاندار فارس در آیین افتتاح فرهنگسرای استاد محمد بهمن‌بیگی ضمن تقدیر از حضور پرشکوه مردم در راهپیمایی یوم الله ۲۲ بهمن با بیان اینکه آشنایی نزدیکی با ایلات و عشایر دارد، صفا و صمیمیت و شجاعت و بلندنظری را از صفات برجسته این قشر ارزشمند برشمرد.دکتر عنایت الله رحیمی با ابراز خرسندی از احداث این فرهنگسرا، اظهار کرد: امیدواریم راه اندازی این ساختمان منجر به فعالیت‌های با ارزش و پر محتوا و گسترش این فعالیت‌ها‌ باشد.نماینده عالی دولت در استان فارس با اشاره به اهداف ساخت فرهنگسرای استاد بهمن‌بیگی، ترویج فرهنگ شهروندی را از برجسته ترین اهداف مذکور دانست و افزود: بی‌تردید ترویج فرهنگ شهروندی گامی مؤثر در جهت بهتر زیستن  خواهد بود.
دکتر رحیمی با بیان اینکه  ارتقاء سرمایه‌های اجتماعی و اعتماد عمومی از نیازهای امروز کشور است، عنوان کرد: فرهنگسرای بهمن‌بیگی می‌تواند مکانی برای تقویت و تربیت سرمایه‌های اجتماعی باشد. وی خاطرنشان کرد: استاد بهمن بیگی خود سرمایه فرهنگی و اجتماعی و علمی کشور  بود و امروز دانش‌آموختگان مکتبش سرمایه‌های علمی و فرهنگی و اجتماعی هستند.
نماینده عالی دولت در استان فارس حمایت از گروه‌های جوان و راهنمایی آنها برای آموختن پیشه‌ها‌ و هنرها و فعالیت‌های اجتماعی را از دیگر اهداف راه‌اندازی چنین فرهنگسراهایی مطرح کرد و در ادامه گفت:  غنی‌سازی اوقات فراغت فرزندان این شهر و منطقه، ارتقا مهارت اجتماعی آماده کردن برای زیست بهتر شهروندان نیز بی‌تردید مدنظر سازندگان این فرهنگسرا بوده است.استاتدار فارس همچنین اعلام کرد اداره کل فرهنگ و ارشاد و  امور کتابخانه های‌عمومی استان آماده تجهیز محتوایی و همکاری با معاونت فرهنگی شهرداری برای رونق فعالیت‌های فرهنگسرای استاد بهمن بیگی هستند.
در ادامه آیین بهره‌برداری از فرهنگسرای استاد بهمن‌بیگی رئیس شورای اسلامی شهر شیراز با بیان اینکه در حوزه فرهنگ صرفاً ساختمان‌سازی کفایت نمی‌کند، تأکید کرد: لازم است تولید محتواهای فرهنگی ماندگار برای شهروندان شیراز را از همین فرهنگسراهای تازه تأسیس آغاز کنیم. دکتر «سیدعبدالرزاق موسوی» با گرامیداشت نام و یاد این چهره‌ برجسته سوادآموزی در عشایر ایران، به یادآوری خاطراتی از وی پرداخت و اظهار داشت: به یاد دارم مرحوم استاد بهمن‌بیگی در زمان حیات به بنده گفته بودند پس از انقلاب سه «موسوی» در شرایط خاصی به من کمک کردند که قدردان آنها هستم؛ مرحوم آیت‌الله موسوی اردبیلی، شهید سید کاظم موسوی معاون شهید رجایی و دیگری استاد دکتر سیدحسن موسوی که در این جمع حاضر است و جا دارد ما از وی نیز که حق شاگردی را برای استادشان به جا آورده‌اند، تقدیر کنیم. وی تأکید کرد: شایسته است که ما یاد و نام بزرگان و نخبگان شهر، استان و کشورمان را تا زمانی که در قید حیات هستند پاس بداریم تا بعد از درگذشت آنان غبطه نخوریم.
رئیس شورای اسلامی شهر شیراز در ادامه با تأکید بر اینکه در بهره‌‌برداری از فرهنگسراها ضروری است که به فلسفه وجودی و هدف از ایجاد این مراکز توجه شود، تصریح کرد: واقعیت این است که اگرچه به لحاظ فیزیکی فرهنگسراهای بسیار خوبی ایجاد کرده‌ایم اما به لحاظ محتوایی تاکنون به این فرهنگسراها توجه کافی نداشتیم و به همین دلیل هم شاهد مشکلات زیادی در این زمینه هستیم.
وی با بیان اینکه سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری باید به افزایش بهره‌وری مؤثر از فرهنگسراها با استفاده از برنامه‌های هدفمند توجه کند، افزود: فرهنگسرا به معنای سرای فرهنگ است و اینکه ما صرفاً به دنبال ساختمان‌سازی در حوزه فرهنگ باشیم کافی نیست بلکه لازم است تقویت و گسترش محتواهای فرهنگی ماندگار برای شهروندان را از همین مراکز شروع کنیم. موسوی با یادآوری این‌که امثال مرحوم استاد بهمن‌بیگی با اولیه‌ترین امکانات، خدمات ماندگاری در عرصه‌ی قلم و سوادآموزی در تاریخ عشایر و بلکه آموزش و پرورش ایران ثبت کرده‌اند، اظهار داشت: حالا وظیفه ما است که دست کم در خصوص این فرهنگسرای بزرگ که به نام شخصیتی والامقام نامگذاری شده از امکانات و فضای فیزیکی چشمگیر مهیا شده، حداکثر بهره را در این حوزۀ خطیر ببریم. رئیس شورای شهر شیراز در پایان خاطرنشان کرد: لازم می‌دانم از همه کارگران، کارکنان، طراحان، شهردار، مجموعه شهرداری و همه کسانی که در آماده‌سازی این پروژه تلاش کردند و همچنین از همکاران خودم در شورای شهر که این مکان را به نام استاد محمد بهمن‌بیگی نامگذاری کرده‌اند، تقدیر کنم.
در ادامه شهردار شیراز در این مراسم گفت: آیین افتتاح فرهنگسرای استاد بهمن بیگی افتخاری بزرگ برای مجموعه شهرداری و شواری اسلامی شهر شیراز است و در آینده نزدیک تجلیل از مشاهیر و مفاخر استان با گام‌های بلندتر و استوارتری دنبال خواهد شد. مهندس حیدر اسکندرپور در آیین افتتاح مسیر دوچرخه سواری و پیاده‌روی جنوب ۳۵ متری طلاییه خاطرنشان کرد: در راستای توسعه متوازن خدمات شهری، هم‌زمان با اجرای پیاده‌راه سلامت در بلوار شهید چمران در مناطق 7، ۹ و ۱۱ نیز که از مناطق کمتر برخوردار شهر محسوب ‌می‌شوند، مسیرهای دوچرخه سواری و پیاده‌روی در حال اجرا است. وی  افزود: طبق رویکرد انسان محور شهر را برای همه شهروندان می‌سازیم و اینگونه نیست که تنها به یک بخش از شهر توجه کنیم بلکه در اجرای پروژه‌ها‌ تمام مناطق شهر را مد نظر قرار‌می‌دهیم. شهردار شیراز با اشاره به تغییر رویکرد شهرداری شیراز در اجرای پروژه‌ها‌ افزود: در افتتاح پروژه‌هایی همچون مسیر دوچرخه سواری به اثربخشی پروژه‌ها‌ بر کیفیت زندگی شهروندان توجه‌ می‌کنیم لذا اگرچه ابعاد پروژه کوچک مقیاس است اما اثربخشی آن برای شهروندان ساکن در محدوده شهرداری منطقه ۹ به ویژه منطقه طلاییه بالا است. مهندس اسکندرپور با اشاره به هزینه بالای تملک املاک مورد مسیر این پروژه گفت: مدت‌هاست که به دنبال اجرای پروژه بزرگ کنار روخانه چنارراهدار مانند چمران شمالی هستیم اما عمده مشکل ما تملک املاکی است که باید انجام شود. وی خاطرنشان کرد: امید است پروژه مسیر پیاده‌روی و دوچرخه سواری حاشیه چنار راه راهدار با احداث پارک حاشیه‌ای در ضلع شمالی و جنوبی به طول ١٤ کیلومتر در شمار یکی از زیباترین پروژه‌های شهر شیراز در آید که البته در یک افق چند ساله انجام‌می‌شود .این مقام مسئول نوید داد: طی روزهای آینده عملیات اجرایی قطعه‌ای از این پارک حاشیه‌ای آغاز خواهد شد.
در ادامه این مراسم رئیس مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان فارس نیز در آیین افتتاح فرهنگسرای استاد محمد بهمن بیگی در شیراز گفت: استاد محمد بهمن‌بیگی در ۲۷ بهمن ۱۲۹۹ در یکی از مناطق قشقایی ایل در منطقه‌ای‌ به نام چاه کاظم‌زاده شد. کوروش کمالی سروستانی افزود: پدرش در سال ۱۳۰۹ به همراه ۲۰ نفر از سران معترض ایل به تهران تبعید شد و در سال ۱۳۱۰ محمد بهمن‌بیگی یازده ساله به همراه مادرش به پدر در تهران پیوست. وی با بیان اینکه بهمن‌بیگی لیسانس خود را در سال ۱۳۲۱ در رشته حقوق از دانشگاه تهران گرفت، ادامه داد: او لایحه دفاع از موکلینش را در سال ۱۳۲۴در قالب کتاب عرف و عادت در عشایر فارس تدوین و منتشر کرد. رئیس مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان فارس با تأکید بر اینکه برای تبیین نقش تأثیرگذار بهمن بیگی در تحولات فرهنگی عشایر ایران باید هم ایل را شناخت و هم شرایط زمانی و مکانی تکوین چنین اندیشه بزرگی را درک کرد،گفت: در آن دوران به باور بهمن بیگی عشایر در فقر و فلاکت، آوارگی و بی‌پناهی، جهل و بی‌سوادی، جنگ و ستیز گرفتار آمده بودند و حکومت مرکزی نیز شیرازه‌ای‌ گسسته داشت و شیوه برخوردی جاهلانه. وی با بیان اینکه بهمن‌بیگی در سال ۱۳۳۰ نخستین مدرسه عشایری را بنیان گذاشت، افزود: در سال ۱۳۳۱ برنامه آموزش و پرورش عشایری با پیگیری و پایمردی بهمن‌بیگی به تصویب شورای فرهنگ کشور رسید.
کمالی سروستانی بیان کرد: بهمن‌بیگی از سال ۱۳۱۸ که در دانشگاه تهران به تحصیل مشغول بود تا سال ۱۳۸۹ که سرای فانی را به شوق دیدار رحمان وانهاد، دل مشغولی ۷۰ ساله تعلیم و تربیت عشایری ایران را داشت.
 وی ادامه داد: نخستین بار به همت بهمن بیگی پرچم و لوای دانش عشایری بر فراز چادرهای سفید مدارس ایلی سایه گسترد، ییلاق و قشلاق نشناخت و بی‌وقفه کف‌پوش نمدین چادر ایل را سرای آموختن و آموزاندن گردانید. رئیس مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان فارس در ادامه گفت: اینک بر ماست که در سال ۱۳۹۹ به مناسبت صدمین سال میلاد بهمن‌بیگی و به یمن نیک‌اندیشی‌ها‌ و نیک‌منشی‌های او به همراه تمام دوستدارانش گرد هم آییم و شاهد چاپ آثاری تحلیلی از زندگی و اندیشه بهمن‌بیگی باشیم. وی با اشاره به افتتاح فرهنگسرای بهمن‌بیگی در شیراز گفت: نشست‌های تخصصی با عنوان عصری با بهمن‌بیگی به صورت ماهانه در این فرهنگسرا باید برگزار شود و همچنینی موزه، مرکز اسناد، بهمن بیگی در همین مجموعه ساماندهی شود و دختران و پسران و هنرمندان تیره‌ها‌، طوایف مختلف در کلاس‌ها‌ و غرفه‌های فرهنگسرا گردهم آیند.
معاون فنی و عمرانی شهرداری شیراز در حاشیه افتتاح فرهنگسرای استاد بهمن‌بیگی در جمع خبرنگاران گفت:  با توجه به رویکرد شهرداری و شورای شهر شیراز در دور پنجم فعالیت مبنی بر فعالیت در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی، امروز شاهد بهره‌برداری از این فرهنگسرا که به نام استاد بهمن‌بیگی نامگذاری شده است، هستیم.  
مهندس اسماعیل صالحی افزود: محوطه ساختمان این فرهنگسرا بیش از هفت هزار مترمربع مساحت و ۴ هزار و ۲۰۰ متر زیربنا دارد که در سه طبقه تعریف و طراحی شده است. او با بیان اینکه در این فرهنگسرا خدمات فرهنگی، ورزشی، آموزشی، نمایش فیلم، برنامه‌های فرهنگی و مواردی از این دست به شهروندان منطقه ۹ شیراز و سایر مناطق ارائه خواهد شد، گفت: با حضور استاندار فارس، اعضای شورای شهر، شهردار شیراز و مردم خوب و اهل‌فرهنگ عشایر، این پروژه افتتاح شد. در ادامه شهردار منطقه ٩ شیراز در آیین افتتاح مسیردوچرخه سواری بلوارطلاییه، شیب‌شکن رودخانه راه چنار گفت: پروژه مسیر دوچرخه سواری و پیاده‌راه سلامت طلاییه به طول سه کیلومتر که دو کیلومتر آن در قسمت غربی و یک کیلومتر در قسمت شرقی ایجاد شده است، به بهره‌برداری ‌می‌رسد.
مهندس فرزاد میرزایی افزود: طول رودخانه چنار راهدار و طول محور طلاییه ١٤ کیلومتر تعریف شده تا همه شهروندان بتوانند از آن استفاده کنند. وی ظرفیت تفریحی حاشیه رودخانه چنارراهدار را بیش از رودخانه خشک دانست و اضافه کرد: برنامه‌های متنوعی برای ساماندهی این مسیر از جمله احداث باغ بانوان، پارک سلامت و شیب‌شکن پنجم محور چنارراهدار را در دستور کار قرار داده‌ایم. 
شهردار منطقه ۹ شیراز هزینه اجرای پروژه مسیر دوچرخه سواری و پیاده‌راه سلامت طلاییه را یک و نیم میلیارد تومان و هزینه تملک این محور را ۲۵ میلیارد تومان اعلام کرد. بر اساس این گزارش شیب‌شکن سجادیه واقع در ۵۰ متر بعد از پل سجادیه در مسیر رودخانه چنارراهدار با هزینه ۱۵ میلیارد ریال با هدف کاهش سرعت مخرب آب در مواقع سیلاب احداث و مسیر دوچرخه‌سواری جنوب ۳۵ متری طلاییه با هدف ایجاد فضای مناسب جهت اوقات فراغت شهروندان توسط شهرداری منطقه ۹ احداث شده است.
بر پایه این گزارش، دکتر «نواب قائدی» عضو شورای اسلامی شهر شیراز نیز در آیین افتتاح فرهنگسرای استاد بهمن‌بیگی با اشاره به خدمات ارزشمند معلم دانای ایل گفت: این استاد گرانقدر بخش قابل توجهی از عمر خود را به مبارزه با بی‌سوادی گذراند و به استقبال فرهنگ و سوادی رفت که از فرهنگ و سواد انسانی جدا نبوده و ده‌ها و بلکه صدها سال شاهد آثار آن بوده و خواهیم بود.
وی افزود: با این که استاد بهمن‌بیگی برخاسته از قوم قشقایی بود اما برای این چهرۀ ملی؛ قوم‌های قشقایی و لر و ترک و عرب و کوهمره و... تفاوتی نداشت و این نشان از عمق نگرش والای این استاد گرانقدر است. 
قائدی با اشاره به تزریق روحیه جوانمردی و سلحشوری در مدارس عشایری استاد بهمن‌بیگی، خاطرنشان کرد: یک نمونه از این روحیه، دفاع از کیان وطن‌مان جمهوری اسلامی است به گونه‌ای‌ که شاهد بودیم دبیرستان عشایری وی با تقدیم ۹۲ شهید در سراسر کشور بیشترین آمار شهدا را در میان مدارس کشور داشته است. 
وی جایگاه علمی و فرهنگی مرحوم بهمن‌بیگی را در سطح شیراز، استان فارس و ایران، ویژه و ماندگار توصیف کرد و افزود: اغراق نیست اگر بگوییم که روش استاد بهمن‌بیگی در مبارزه با بی‌سوادی حتی در جهان منحصر به فرد و استثنایی بوده است. قائدی در پایان اقدام شورای شهر شیراز در نام‌گذاری این مکان به نام استاد محمد بهمن‌بیگی را قابل تقدیر دانست و اضافه کرد: به عنوان عضو شورای اسلامی شهر، باید از زحمات شهردار پرتلاش شیراز و معاونان، مدیران و کارکنان مجموعه وی و همچنین دوره گذشته شهرداری شیراز که در احداث و تکمیل این مجموعه بزرگ اهتمام ورزیده‌اند، تقدیر کنیم. شایان ذکر است به همت شهرداری شیراز پیاده‌راه و مسیر دوچرخه سواری ۳۵ متری طلاییه و شیب‌شکن سجادیه در مسیر رودخانه چنارراهدار و فرهنگسرای استاد بهمن‌بیگی با حضور استاندار فارس، رئیس شورای شهر و شهردار شیراز، مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس،  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان  و جمعی از مقامات ارشد فارس و حضور گسترده مردم و اصحاب رسانه در فرهنگسرای استاد بهمن‌بیگی واقع در بلوار فرزانگان شیراز برگزار شد. 
در پایان این مراسم خانواده استاد بهمن‌بیگی به همراه جمعی از شاگردانش از اقدام ارزنده شهردار شیراز در پاسداشت معلم محبوب ایل با اهدای لوح تقدیر مراتب تشکر و امتنان خود را ابلاغ کردند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی