[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۵۰
  • دوره جدید

قمار خودروسازان در بازار سیاه ، روزنامه شیراز نوین

قیمت خودرو روز به روز در حال افزایش است و به هیچ‌وجه قصد ارزان شدن و خودرو‌دار شدن اقشار متوسط و رو به پایین را ندارد بطوری که کارگران با حقوق دو میلیون تومان برای خرید یک خودروی پراید معمولی و ساده باید بیش از 30 ماه کار کنند و نه چیزی بخورند و نه چیزی بپوشند. به گزارش خبرنگار ایلنا، چند روزى است که مجدداً بازار خودرو شاهد افزایش قیمت چشمگیرى است و برخى از فعالان بازار معتقدند این روند قیمتى به دلیل کاهش عرضه و کند شدن مراحل صدور فاکتور رخ داده است. با وجود اینکه در چند ماه گذشته شاهد کاهش قابل توجه نرخ ارز به ویژه در هفته هاى اخیر بودیم، اما خودرو این کاهش قیمت را به خود ندید و چه بسا شاهد افزایش قیمتى بین 3تا 15 میلیون تومان در برخى از مدل‌ها‌ بود.
به گفته کارشناسان صنعت خودروسازى، موضوع کاهش عرضه با بهانه‌هاى مختلف، به رویه همیشگى افزایش قیمت این محصول تبدیل شده و با توجه به اینکه بازار خودرو به ثبات نسبى رسیده، اما انحصار در این صنعت هر بار منجر به افزایش قیمت این کالا مى شود.
آن طور که رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و نمایندگى‌هاى فروش و خدمات پس از فروش خودرو شیراز مى‌گوید گرانى لحظه‌اى قیمت خودرو باعث مى‌شود که بیشتر معاملات در بازار شیراز به هم بخورد.
آشفته بازار خودروی شیراز 
هدایت‌الله باقرى با بیان اینکه در حال حاضر بازار خودرو در شیراز به دلیل نوسان شدیدى که دارد در آشفتگى به سر می‌برد، می‌گوید: از زمانى که وضع اقتصاد دگرگون و نرخ دلار دچار نوسان شد، هر روز شاهد افزایش، اُفت و عوامل دیگری مانند کسادى بازار هستیم که این مهم سبب شده وضع نامناسبى در بخش خودرو داشته‌باشیم.
هدایت‌الله باقرى در گفت و گو با ایلنا با بیان اینکه چند روز گذشته قیمت خودرو افزایش و کاهش زیادى داشته‌است، مى‌افزاید: اما متأسفانه در روزهای گذشته شاهد افزایش شدید قیمت بودیم.
ارسال روزانه حدود 20 الى 30 شکایت به اتحادیه
رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و نمایندگى‌هاى فروش و خدمات پس از فروش خودرو شیراز در ادامه با اشاره به اینکه نابسامانى هاى قیمت خودرو باعث افزایش تعداد شکایت شده است، مى‌گوید: این در حالى است که روزانه حدود 20 الى 30 شکایت به اتحادیه فروشندگان خودرو شیراز ارسال مى شود. وى با اشاره به قیمت خودروها در بازار مى‌گوید: قیمت پراید در چند روز گذشته حدود 52 میلیون تومان بود اما متأسفانه در حال حاضر به بیش از 60  میلیون تومان رسیده است.
اقشار متوسط به پائین قدرت خرید خودرو را از دست داده‌اند
باقرى بیان مى کند که قیمت‌هاى خودرو به گونه‌اى شده است که اقشار متوسط به پائین جامعه، قدرت خرید را از دست داده‌اند.
رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و نمایندگى‌هاى فروش و خدمات پس‌از فروش خودرو شیراز، خاطرنشان می‌کند: بعضى از افراد حدود 40 الى 45 میلیون تومان براى خرید پراید پس انداز کرده بودند، اما بعد از مراجعه به نمایشگاه متوجه مى‌شوند که ناگهان قیمت خودرویى مانند پراید بیش از 5 میلیون تومان گران شده است.
وى با بیان اینکه قشر کم درآمد و کارگر از افزایش قیمت‌ها متضرر مى‌شوند، می‌افزاید: در حال حاضر سایت‌هاى خرید و فروش در حال فعالیت خرید و فروش هستند که افراد سودجو باعث شده‌اند کلاهبردارى‌هایى در این سایت‌ها‌ انجام شود.
باقرى معتقد است که در صورت نبود تدبیر و چاره‌اندیشى مناسب دولتمردان، اتفاق بدترى در حوزه خودرو ایجاد مى شود که به هیچ وجه به نفع مردم و نمایشگاه داران و فعالان این صنف نیست.
رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و نمایندگى‌هاى فروش و خدمات پس از فروش خودرو شیراز مى‌افزاید: جهت آرامش در بازار خودرو نیازمند یک اقدام بنیادى هستیم، اما متأسفانه شواهد بیانگر این موضوع است که دولتمردان چندان علاقه‌اى به حل مشکلات خودرو ندارند.
باقرى با اشاره به اینکه خوردوهاى داخلى به دلیل اینکه در بازار عرضه نمى‌شوند، چندان دچار کاهش قیمت نشده‌اند، مى گوید: در بعضى از مواقع شاهدیم که عرضه کم خودروهاى ایرانى سبب شده که قیمت بعضى از آنها مجدداً گران شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی