[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۵۰
  • دوره جدید

سهم بانوان در مدیریت شهری افزایش داشته است ، روزنامه شیراز نوین

شهردار شیراز در مراسم گرامیداشت روز زن گفت: اراده، انگیزه و اعتقاد برای استفاده از توانمندی بانوان در مجموعه مدیریت شهری وجود دارد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری شیراز، مهندس اسکندرپور ضمن تبریک میلاد با سعادت حضرت فاطمه زهرا (س) و روز زن افزود: در این دوره از شهرداری به افزایش سهم زنان در عرصه مدیریتی توجه شده و هم اکنون ۲۹ رئیس اداره، پنج معاون شهردار منطقه و دو معاون سازمان از بانوان هستند.
وی با بیان اینکه موفقیت و پیشرفت در گروی همراهی و مشارکت جمعی بانوان با یکدیگر است، اضافه کرد: مشارکت بانوان با یکدیگر و همراهی آنها با مدیران بانو زمینه‌ساز ایجاد فرصت‌های جدید مدیریتی برای سایر بانوان شاغل در مجموعه مدیریت شهری است.
رئیس شورای اسلامی شهر شیراز گفت:  امروز دختران ما نه تنها در همسرداری و تربیت فرزند بلکه وظیفه مهم حضور در عرصه‌های اجتماعی را به‌عهده گرفته‌اند و چه بسا این حضور قدر و منزلت آنها را ارتقا داده است.
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل شورای اسلامی شهر شیراز، دکتر «سید عبدالرزاق موسوی» در آئین تجلیل از بانوان شاغل در شهرداری و شورا با تبریک میلاد با سعادت حضرت فاطمه معصومه(س) با قرائت سوره کوثر به شأن نزول این سوره اشاره داشت و گفت: مفسران به اتفاق در شأن و منزلت سوره کوثر چنین عنوان می‌دارند که چشمه جوشانی که قرآن از آن یاد کرده، حضرت فاطمه زهرا (س) است.
وی با اشاره به اینکه خداوند در قرآن از اعطای قدر و منزلت کوثر یاد کرده این را از برکت وجود فاطمه زهرا (س) دانست. رئیس شورای اسلامی شهر شیراز ولادت حضرت فاطمه(س) را مصداق ارزش نهادن خداوند به مقام زن دانست و بیان داشت: خداوند به پیامبر(ص) حضرت زهرا(س) این بانوی گرانقدر را عطا کرد به همین دلیل هیچ چیز با ارز‌ش‌تر از نامگذاری این روز به نام زن نیست.
وی تصریح کرد: اگر بخواهیم قدر و منزلت شخصی را بشناسیم باید ببینیم در فرهنگ و رسوم آن ملت و جامعه نسبت به آن فرد چه نگاهی وجود دارد.
موسوی ادامه داد: در ذکر فضائل حضرت زهرا (س) همین بس که دو انسان ارزنده امام حسن (ع) و امام حسین(ع) از او به یادگار ماندند که پس از گذشت یک‌هزار و ۴۰۰سال همچنان به بزرگی و شایستگی از آنها یاد می‌شود.
وی به جایگاه حضرت زینب (س) نیز اشاره داشت و گفت: همه می‌دانند او همان کسی بود که حکومت یزید را رسوا و نقشه‌های آنها را برملا کرد.
رئیس کمیسیون گردشگری و زیارتی شورای اسلامی شهر شیراز  بر پیگیری تبدیل وضعیت کارکنان بانوی شهرداری تأکید کرد.
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل شورای اسلامی شهر شیراز، «سولماز دهقانی» با تبریک میلاد با سعادت حضرت زهرا (س) و روز زن، افزود: مهم‌ترین مطالبه بانوان شهرداری که سال‌های گذشته نیز بر آن تأکید داشته‌اند تبدیل وضعیت آنهاست و انتظار می‌رود شهردار و مسئولان شهرداری به طور جد این موضوع را پیگیری کنند. وی با اشاره به این مهم که بانوان ما در عرصه‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی اثرگذار هستند، تصریح کرد: این مسئله نشانگر آن است که باید با مطالبه‌گری به حق و به‌جا فرصت حضور آنها را در جامعه تسهیل بخشیم.
وی به مسئله تأمین امنیت روحی و روانی بانوان در محیط کار اشاره داشت و گفت: این موضوع بیش از هر چیز در پیشرفت شغلی آنان مؤثر است.
وی ادامه داد :آنچه بیش از هرچیز می‌تواند در افزایش کارکرد بانوان مؤثر باشد تضمین امنیت روانی آنها در محیط کار است. 
این عضو شورای اسلامی شهر شیراز در پایان از بانوان حاضر در سالن درخواست کرد مطالبات خود را مطرح کرده و بی‌واسطه صدای خود را به گوش شهردار و مدیران شهری برسانند. رئیس کمیسیون هوشمندترین شورای اسلامی شهر شیراز گفت: بدون ارتقاء توانمندی و بازتعریف نقش زنان در جامعه، هیچ تحول توسعه‌آفرینی شکل نخواهد گرفت.
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل شورای اسلامی شهر شیراز با تبریک میلاد خجسته حضرت فاطمه زهرا (س)،«زن» را مصداق دو حرف اول کلمه «زندگی» دانست و افزود: زن آغازگر زندگی و حامل قدرت آفرینندگی است. 
وی با نگاهی جامعه شناسانه علل تخریب منابع طبیعی کشور ،کمبود منابع آبی و بیماری‌ها‌ را عدم آگاهی و بی‌توجهی زنان به سلامت خود و بی‌توجهی ما به سلامت زنان دانست. وی تصریح کرد: اگر بد اخلاقی جامعه را فرسوده است، علتش فرسودگی زنان است چرا که پیچ تنظیم تعاملات اجتماعی، از احساسات تا عقلانیت، در دست زنان به عنوان کارگزاران اول و اصلی توسعه است.
این عضو شورای اسلامی شهر شیراز آغازگر بهبود شرایط را تحول در الگوهای فکری و رفتاری زنان دانست و بیان داشت: نقطه آغازین همه این‌ پیامدها، تحقق سلامت جسمی و روانی زنانی است که از نظر جسمی فرسوده و از نظر روانی آسیب‌دیده هستند. وی ادامه داد: فارغ از مسایل کلان که نیازمند یک تحول فکری عمیق و بنیادین است هر حرکت اجتماعی موثری به شوق، انگیزه و انرژی فراوانی نیاز دارد و همه این‌ها‌ مستلزم سلامت جسمی و روانی است. او به بانوان حاضر توصیه کرد برای ایفای نقش اجتماعی و تاریخی خود از اصلاح الگوی سبک زندگی خود و تغییر پاردایم فکری شروع کنند و این شروع شادی و شادمانه زندگی کردن است.
رئیس کمیسیون هوشمندسازی شورای شهر شیراز با تأکید بر این مهم که تئوری‌های امروز توسعه بر محور توانمندسازی زنان استوار شده است، تصریح کرد: مادر به عنوان معلم اول هر کودک، اصلی‌ترین سرمایه‌گذار توسعه در هر کشور است چرا که اگر سرمایه‌گذاری مادران بر روی کودکانشان درست، کافی و مناسب باشد، کودکانی تربیت خواهند شد که توسعه‌آفرین خواهند بود. دودمان یادآور شد: اگر زنان در همه ابعاد جسمی، روحی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی به سلامت و تعادل برسند، جامعه ما به سلامت، تعادل و توسعه به معنای فرآیند تحول‌آفرین فکری و رفتاری خواهد رسید. وی تحول در «الگوی تحرک» و «الگوی تغذیه‌» را مدنظر قرار داد و گفت: تحرکِ اندک و عادات تغذیه‌ای نامناسب، زنان ما را وارد یک «چرخه استهلاک بیولوژیک» کرده است که از همان سنین جوانی بخش بزرگی از نیرو و نشاط آن‌ها را، با درگیری در انواع بیماری‌های زودهنگام جسمی و روحی، می‌ستاند. وی به فعالیت نهادهای مدنی مربوط به زنان اشاره داشت و افزود: تشکل‌ها و احزاب سیاسی باید از هم‌اکنون برای تبدیل حرکت خود به یک نهضت مدنی و نه یک جنبش صِرف سیاسی تلاش کنند. او تصریح کرد: زنان باید توانایی گفت‌و گو را بیاموزند و برای این مهم باید گفتمان قوی و دیالوگ معین داشته‌باشند تا با تکیه بر آن، آگاهی بخشی و توانمندسازی زنان در حوزه‌های مختلف را محقق نمایند.  وی درپایان مدیریت مردان را مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: مردان اگر «توسعه‌خواه» هستند باید به فرایند توانمندسازی زنان کمک کنند چرا که توسعه بدون توانمندسازی زنان ممکن نیست. رئیس اداره هماهنگی امور معاونت‌ها‌ و مناطق شهرداری شیراز نیز در این آیین با اشاره به نقش زنان در مدیریت شهری گفت: باید به نقش پررنگ‌تر زنان در سازمان‌ها‌ و عرصه مدیریت توجه شود. در این راستا ضروری است که نوع نگاه‌ها‌ تغییر یابد و جامعه باید متوجه شود همانگونه که زنان در خانواده تأثیرگذار هستند در جامعه نیز‌ می‌توانند تأثیرگذار باشند.
آیسودا گل‌دهان اضافه کرد: ضروری است متناسب با نحوه عملکرد و میزان تأثیرگذاری زمینه پیشرفت و گرفتن مسئولیت فراهم شود.
وی با بیان اینکه باید بستر رشد زنان و مشارکت آنها فراهم شود، عنوان کرد: هر چه نقش زنان در جامعه پررنگ تر شود، سرمایه اجتماعی آن جامعه افزایش ‌می‌یابد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی