[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۵۰
  • دوره جدید

فرهنگ تحریم‌پذیر نیست ، روزنامه شیراز نوین

معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اعلام کرد که بیش از ۱۴۰ هزار حلقه قنات در ایران توسط میراث فرهنگی شناسایی شده است.
محمدحسن طالبیان در نشست تخصصی ابعاد حقوقی محوطه‌های میراث جهانی یونسکو که به میزبانی شیراز برگزار شد، گفت: در حال حاضر حدود ٢ هزار و ۵۵۰ پروژه مرمتی در کشور وجود دارد که دو هزار و ٤٠٠ پروژه از این تعداد در اختیار بخش خصوصی برای مرمت قرار گرفته است.
او به به پروژه راه آهن شمال و جنوب ایران که از خلیج فارس تا دریای خزر امتداد دارد هم اشاره و اضافه کرد: این پروژه ۱۴۰۰ کیلومتر است که بخشی از میراث طبیعی و فرهنگی کشور را در عرصه و حریم خود دارد و نیاز است مورد توجه قرار گیرد.
معاون وزارت میراث فرهنگی با تأکید بر اینکه ثبت‌های مشترک درحوزه  جهانی و منطقه‌ای به صلح و دوستی و همگرایی کمک کرده اجازه اثرگذاری تحریم‌ها را نمی‌دهد، گفت: با اشتراکات ثبت‌های جهانی، کشورها آمادگی گفت و گوی فرهنگی با ایران را دارند و فرهنگ سلاح قدرتمندی برای جلوگیری از هرگونه نزاع و خشونت  و حلال مشکلات است و در ایجاد آینده پایدار نقش به سزایی دارد.
او با اشاره به اینکه حمایت‌های مردمی موجب خنثی شدن تهدیدهای ترامپ پیرامون ۵۲ نقطه فرهنگی ایران شد، افزود: با تهدید نابجای ترامپ، اهمیت میراث فرهنگی  و ضرورت حفاظت از این اماکن مورد توجه بیشتر مردم قرار گرفت.
طالبیان با بیان اینکه در تعیین ابعاد حقوقی میراث فرهنگی ایران از نخستین کشورهای پیوسته به کنوانسیون‌های مختلف است، اضافه کرد:  ایران در مجامع جهانی حضوری فعال در زمینه حفظ و پایداری میراث فرهنگی دارد.
او گفت: علاوه بر ثبت ۲۴ اثر در فهرست جهانی، حدود ۳۳ هزار اثر تاریخی- فرهنگی در فهرست آثار ملی، ۱۴ اثر جهانی در فهرست میراث ناملموس و بیش از ۲ هزار اثر در فهرست میراث ناملموس کشور  به ثبت رسیده است، که  نشان از تنوع جغرافیایی، اقوام، زبان و تنوع فرهنگی سرزمین ما است و‌ می‌طلبد برای حفاظت از آنها از تجربیات مدیریتی و حقوقی بین‌المللی بهره‌مند شویم.
معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اضافه کرد: تلاش کرده‌ایم ضوابط و قوانین حقوقی حرفه‌ای‌‌تر از گذشته انجام شود و با تقویت بخش‌های حقوقی ۱۲۰ پایگاه میراث فرهنگی در کشور به خصوص در پرونده‌های میراث جهانی، برنامه‌های مدیریتی این آثار به صورت چند رشته‌ای‌ پیگیری شوند.
طالبیان بیان کرد:  طی سال‌های گذشته، به لحاظ حقوق بین‌الملل و دیپلماسی فعال، خوشبختانه وزارت متبوع با همکاری مرکز حقوقی ریاست جمهوری، وزارت خارجه، وکلا  مستقر در لاهه و همکاران خارجی موفق به استرداد بیش از ۳ هزار و ۴۰۰  اثر شده است.
او مشارکت بخش خصوصی در راه‌اندازی ۶۹۸ موزه در کشور و ثبت ۵۰۰ هزار شی در  نرم افزار جام را قابل تحسین و قدردانی دانست و اعلام کرد:  با حمایت و صدور مجوز برای مجموعه‌داران بخش خصوصی، ضمن نمایش عمومی این آثار و کمک به مرمت آنها، پیگیری و استرداد آثار ثبت شده دراین سامانه در صورت خروج غیر قانونی و با هدف حفاظت از این اشیا، میسر شده است.
طالبیان اضافه کرد:  طی ۷ ماه گذشته حدود  ۲ هزار و ۵۵۰ پروژه مرمتی در سطح کشور داشته‌ایم که بی‌سابقه بوده و نشان دهنده اهمیت مردم به حفاظت از آثار تاریخی و فرهنگی است.
او خاطرنشان کرد: اگر این روند ادامه یابد حفاظت از آثار به خوبی امکان‌پذیر خواهد بود چرا که از بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار اثر شناسایی شده تاکنون ۳۳ هزار اثر  آن به ثبت رسیده است.
طالبیان گفت: در ایران اگر مشارکت عمومی مردم و  همدلی همه دستگاه‌ها‌ وجود نداشته‌باشد، حفاظت از این سرمایه‌های عظیم فرهنگی و مهم کشور، با چالش روبرو ‌می‌شود.
معاون وزارت میراث فرهنگی با بیان اینکه تحریم‌های ظالمانه درحوزه میراث فرهنگی اثر نداشته است، گفت: در این حوزه با پول‌های اندک، کارهای بزرگ انجام‌ می‌شود و این نشست‌های تخصصی و استفاده از تجربیات  جهانی‌ می‌تواند در همکاری و هم‌افزایی محلی- منطقه‌ای‌ و جهانی اثر گذار باشد.
او همچنین با اشاره به وقوع سیل‌های متعدد در استان‌های مختلف، یادآوری کرد که تقریباً هیچ استقرارگاه تاریخی در معرض سیل قرار نداشت.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی