[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۵۰
  • دوره جدید

باشگاه کشاورزان نمونه راه‌اندازی می‌شود، روزنامه شیراز نوین

  سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
به همت جهاد کشاورزی فارس مراسم نکوداشت و تقدیر از برترین‌های حوزه کشاورزی استان برگزار شد.
این مراسم ظهر یکشنبه 27بهمن‌ماه با حضور استاندار فارس، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان، معاون آموزش و ترویج سازمان تحقیقات و ترویج کشاورزی و جمعی دیگر از مدیران با حضور اصحاب رسانه در مجتمع فرهنگی طلاییه برگزار شد.
استاندار فارس در این مراسم با گرامیداشت یاد و خاطر امام راحل و حماسه‌سازی شهدا گفت: بخش کشاورزی استان فارس از محورهای دیرپایی است که همیشه طلایه‌دار امنیت غذایی کشور بوده است.
دکتر عنایت‌الله رحیمی این بخش را یکی از ارکان مهم اقتصادی کشور برشمرد و خاطرنشان کرد: بخش کشاورزی در زمینه رونق تولید و ارزش افزوده و اشتغال‌محوری پیشتاز است و باید با برنامه‌ریزی‌های همه جانبه از پتانسیل‌های آن به نحو شایسته‌ای‌ بهره‌برداری کنیم.
نماینده عالی دولت در استان فارس با اشاره به اهمیت تبدیل تهدیدها به فرصت تصریح کرد: باید از اراضی حاصلخیز، اقلیم مطلوب منطقه و نیروی انسانی فعال و علاقه‌مند و سایر پتانسیل‌هایی که در استان وجود دارد به نحو بهینه‌ای‌ بهره‌برداری کنیم. وی افزود: بروز خشکسالی در سالیان اخیر صنعت کشاورزی فارس را با مشکلات زیادی روبرو ساخته بود و این در حالی است که با استفاده از محافل دانش‌بنیان نظیر دانشکده کشاورزی فارس به عنوان یکی از قطب‌های علمی کشور‌می‌توانیم بر بحران‌ها‌ فایق آییم.
دکتر رحیمی فرسایش خاک را یکی از آسیب‌های اساسی در حوزه کشاورزی استان ارزیابی کرد و گفت: استفاده بیش از حد از سمومی کشاورزی و چشم‌پوشی از دانش و تکنولوژی‌های نوین از آسیب‌هایی است که صنعت کشاورزی استان را تهدید‌ می‌کند و دانشکده کشاورزی شیراز در تلاش است با تدوین راهکارهایی از این بحران پیشگیری به عمل آورد. استاندار فارس خواستار ضابطه‌مند شدن فعالیت کشاورزی در استان شد و بیان کرد: باید با نگاهی به بازارهای داخلی و بین‌المللی تولیدات کشاورزی را ساماندهی کنیم تا بدین‌وسیله از پتانسیل‌های موجود بیشترین بهره‌برداری‌ها‌ را منتفع شویم. این مقام مسئول در پایان خواستار مشارکت حداکثری آحاد جامعه در فریضه انتخابات شد و گفت: برای ناامید کردن دشمنان و از میان برداشتن مشکلات نیازمند حضور همه احاد جامعه در عرصه انتخابات هستیم.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس در مراسم نکوداشت تقدیر از برترین‌های حوزه کشاورزی استان گفت: دولت با تمامی توان از بخش کشاورزی حمایت‌ می‌کند. دکتر محمدمهدی قاسمی با اشاره به اهمیت کشاورزی در ایجاد امنیت غذایی کشور خاطرنشان کرد: در سال جاری دولت بیش از پانصدمیلیارد تومان از بخش کشاورزی در قالب طرح‌های مختلف حمایت کرده و امیدواریم با برنامه‌ریزی‌های انجام شده شاهد شکوفایی‌های بیشتری در این عرصه باشیم. وی افزود: کشاورزان فارس در حوزه باغداری توانسته‌اند تا 10برابر متوسط کشوری محصولات با کیفیت تولید کرده و این در حالی است که بیش از ١٠درصد از امنیت غذایی کشور وابسته به استان فارس است.
این مقام مسئول با بیان اینکه حوزه کشاورزی نیازمند توجه روزافزون به شیوه‌های مدرن و مبانی علمی است، گفت: با بهره‌بردای بهینه از پتانسیل‌های موجود می‌توانیم میزان بهره‌وری را افزایش دهیم و این مسئله نیازمند انتقال دستاوردهای علمی و تحقیقات کارشناسان به تمامی اقشار جامعه است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: به دلیل خشکسالی‌ها، دولت توجه ویژه‌ای‌ به گسترش کشت‌های گلخانه‌ای‌ دارد و در همین راستا از محل بند الف تبصره ۱۸ اعتبارات ویژه‌ای‌ برای آن در نظر گرفته شده است. اگرچه هنوز برای انتقال کشت صیفی‌جات و سبزی از فضای باز به گلخانه‌ها‌ راه درازی پیش رو داریم؛ با این حال این حرکت بزرگ آغاز شده و جهاد کشاورزی استان با طرح‌های حمایتی متنوع به استقبال فعالان این عرصه ‌می‌رود.
دکتر قاسمی با بیان اینکه در یک ماه آینده شاهد تحول مثبتی در زمینه کشاورزی در استان خواهیم بود خاطر نشان کرد: در سال جاری به دنبال تأسیس باشگاه کشاورزان نمونه هستیم. فعالان این عرصه بازوان توانمند دولت محسوب ‌می‌شوند و ما وظیفه داریم از پیش قراولان عرصه تولید در زمینه‌های مختلف حمایت کنیم.
وی با اشاره به اهمیت دانش‌بنیان کردن صنعت کشاورزی در ایران گفت: آمار و ارقام و بررسی‌های در بر دارنده این موضوع است که با همین میزان آب‌ می‌توانیم بیش از دو برابر تولید را در استان داشته‌باشیم و این دستاورد بزرگ در گرو استفاده از تجربیات گذشتگان و بهره‌برداری از مبانی علمی نوین و تکنولوژی روز است. به همین دلیل در تلاش هستیم تا با بسیج محققان و حضور آنها در جمع کشاورزان و میزان کمی و کیفی تولید را افزایش داده و زمینه را برای انتقال دانش و تجربه را به کشاورزان مهیا کنیم. وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: یکی از آسیب‌هایی که صنعت کشاورزی فارس را تهدید‌ می‌کند نظام خرده مالکی است. متأسفانه با درگذشت کشاورزان شاهد تقسیم اراضی کلان به قطعات کوچکی میان وراث هستیم و این مسئله امکان استفاده از فناوری‌های نوین و بهره‌برداری بهینه را میسر نمی‌سازد. در ادامه معاون ترویج و آموزش کشاورزی گفت: با وجود تمامی مشکلاتی که در کشور وجود دارند، بنا بر گواهی آمار و ارقام در سال‌های اخیر با رشد مثبتی در حوزه کشاورزی روبرو بوده‌ایم. دکتر علی اکبر مویدی در مراسم نکوداشت تقدیر از برترین‌های حوزه کشاورزی استان فارس خاطر نشان کرد: کشاورزان در خط مقدم پایداری در حوزه کشاورزی قرار دارند و این در حالی است که تسهیل‌کنندگان امکانات و نهاده‌ها‌ در رتبه دوم اهمیت قرار خواهند گرفت. 
وی با اشاره به اهمیت شنیدن صدای کشاورزان خاطرنشان کرد: باید تریبون‌ها‌ را در اختیار این اقشار شریف و زحمتکش قرار داد و همه مسئولان باید پای درددل و خواسته آنها بنشینند. خوشبختانه در استان فارس با توجه به مدیران فرهیخته‌ای‌ که در آن به خدمت‌رسانی مشغول هستند فضای نقد و بررسی فراهم شده و امیدواریم مدیران راهکارهایی برای از میان برداشتن موانع ارایه کنند.
شایان ذکر است در پایان این مراسم به همت سازمان جهاد کشاورزی فارس از ۷۷ کشاورز نمونه این استان در شیراز تقدیر شد و تفاهم‌نامه چهارجانبه‌ای‌ میان دستگاه‌ها‌ و سازمان‌های ذی‌ربط برای ارتقا کشاورزی استان به امضا رسید.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی