[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۵۰
  • دوره جدید

اجرای پیمایش ملی عوامل خطر بیماری‌های غیرواگیر از اسفند امسال، روزنامه شیراز نوین

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز، از اجرای دور هشتم پیمایش ملی عوامل خطر بیماری‌های غیر واگیر در استان از اسفند سال جاری خبر داد.
به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز، دکتر «عبدالرسول همتی» گفت: پدیده‌های شهرنشینی و صنعتی شدن جوامع که با تغییرات وسیع در سبک زندگی همراه است، در کنار بهبود شاخص‌های بهداشتی، سبب افزایش میزان امید به زندگی و افزایش بار بیماری‌های غیرواگیر شده است.
دکتر همتی بیماری‌های غیرواگیر را مسئول حدود ۸۰ درصد موارد مرگ دانست و پایه پیشگیری از این بیماری‌ها‌ را شناسایی عوامل خطر اولیه و پیشگیری و کنترل این عوامل عنوان کرد. او ادامه داد: چهار بیماری دیابت، فشارخون بالا، سرطان و بیماری‌های مزمن تنفسی به همراه چهار عامل خطر کم تحرکی، تغذیه ناسالم، مصرف الکل و دخانیات، مهم‌ترین علت‌های مرگ و میر ناشی از بیماری‌های غیرواگیر هستند که احتمال مرگ ناشی از بیماری‌های غیرواگیر را افزایش‌می‌دهند.
معاون بهداشت دانشگاه اضافه کرد: از آنجا که سیاستگذاری در عرصه سلامت نیازمند اطلاع از روند تغییرات عوامل خطر و مشکلات موجود و به کارگیری انواع مداخلات است، پیشگیری و کنترل آن نیاز به برنامه‌ریزی دقیق و بهره‌برداری از نتایج مطالعات دارد. دکتر همتی گفت: در این راستا پیمایش ملی عوامل خطر بیماری‌های غیرواگیر بر گردآوری مستمر داده‌ها‌ تمرکز دارد و با سه گام پرسشگری درب منازل، انجام سنجش‌ها‌ و معاینات جسمانی و نمونه گیری آزمایشگاهی انجام‌می‌شود. او بیان کرد: این برنامه از سال ۸۳ تاکنون هفت بار در ایران انجام شده است و طبق اعلام وزارت بهداشت، دور هشتم آن طی اسفند ۹۸ تا هفت اردیبهشت ۹۹ در ایران انجام ‌می‌شود.
معاون بهداشت دانشگاه از اجرای این پیمایش در شیراز و ۲۱ شهرستان دیگر استان خبرداد و افزود: همچنین ۱۰۹ خوشه تحت‌پوشش دانشگاه علوم پزشکی شیراز است که در مجموع یک هزار و نود نفر مورد پرسشگری قرار‌می‌گیرند. دکتر همتی ادامه داد: پرسشگری و سنجش‌های جسمانی درب منازل و نمونه‌گیری، در آزمایشگاه‌های تحت پوشش دانشگاه و به صورت رایگان انجام ‌می‌شود. او تأکید کرد: پرسشگران همگی دارای معرفی نامه با امضای رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان و کارت شناسایی عکس‌دار هستند و سنجش‌های جسمانی بانوان از سوی پرسشگران زن انجام ‌می‌شود.
معاون بهداشت دانشگاه اظهار کرد: هماهنگی‌های لازم با نیروی انتظامی و کلانتری‌های تحت‌پوشش انجام شده است. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی