[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۵۰
  • دوره جدید

رئیس‌جمهور: دانشگاه‌ها همیشه در ایام انتخابات از فعال‌ترین‌ها بوده‌اند، روزنامه شیراز نوین

رئیس‌جمهور تأکید کرد: دانشجویان به دانشگاه آمدند تا علم بیاموزند و یاد بگیرند و در عین حال نیز در مسائل سیاسی حضور یابند و در انتخابات فعال باشند.
به گزارش ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح دوشنبه در مراسم اختتامیه سی و سومین جشنواره بین‌المللی خوارزمی که در سالن اجلاس سران برگزار شد با تأکید بر این که افتخار می‌کنیم که در جامعه بشری امروز عالمان و فرهیختگان مسیر علم و دانش را به پیش می‌برند، اظهار کرد: همه ارزش انسان بر این است که در نقطه‌ای که قرار گرفته، حرکت و تلاش کند و شرایطی نو را برای واگذار کردن امور به نسل بعد خود ایجاد نماید.
وی خاطر نشان کرد: آن چه که پیشینیان برای ما انجام دادند، حاصل تلاش و کوشش قرن‌ها در طول تاریخ بشریت بوده و آن چه که امروز به عنوان علم  و دانش در بخش‌های مختلف مشاهده می‌کنیم حاصل کوشش و تلاش اندیشمندان و دانشمندان ادوار قبل است.
رئیس‌جمهور با تأکید بر این که بزرگترین امتیاز انسان‌ها فهمیدن، عالم شدن و تربیت عالمان دیگر است گفت: تعلم و تعلیم اساس پیشرفت بشر و حرکت او به سمت کمال است. چنانچه می‌خواهیم جوانان را به تحقیق ، علم، پژوهش و فعالیت در فناوری‌های نو مشتاق کنیم باید فضا و زیست‌بوم مناسب و لازم را ایجاد کنیم. پیامبر اسلام در زمانی مبعوث شد که هیچ کس را با علم تجلیل نمی‌کردند و اگر افراد افتخاری داشتند، این افتخار به دلیل قبیله، خون، نژاد، شمشیر زنی و فتوحات جنگی آنها بود و خواندن، نوشتن، علم و دانش و مرکزی برای تعلیم وجود نداشت.
وی ادامه داد: پیش از بعثت پیامبر حتی برخی علم و دانش را جزو خدمات رده پایین می‌دانستند و رؤسای طوایف برای نوشتن متون خود فردی را برای کتابت استخدام می‌کردند؛ در آن دوران که ندانستن  و نخواندن امتیاز بود، خداوند پیامبر را مبعوث  و کتابی نازل کرد که در آن همگان به خواندن دعوت می‌شوند.
به گزارش ایسنا، رئیس‌جمهور در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به پیروزی انقلاب اسلامی در ایران گفت: امروز یکی از افتخاراتمان بعد از پیروزی انقلاب اسلامی مربوط به حوزه علم و دانش است؛ اگر امروز را با ۴۱ سال پیش مقایسه کنیم می‌ببینم که در تعداد دانش‌آموز، دانشجو، مراکز پژوهشی، علمی و فناوری و همچنین پردیس‌ها و پارک‌های علم  و فناوری مداوم در حال پیشرفت و سرعت یافتن است. در طول سال‌های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی مشاهده می‌کنیم ایران در مسیر رشد، علم و دانش حرکت قابل توجهی پیدا کرده است و آمار نشان می‌دهد وضع ما هر سال بهتر از سال‌های قبل است.
وی با اشاره به گزارشی که وزیر علوم در اوایل بهمن‌ماه سال جاری به ریاست جمهوری ارائه کرده خاطر نشان کرد: براساس گزارشی که وزیر علوم ارائه داده در آمار، ارقام واقعیت حرکت ما در مسیر پیشرفت و تعالی است. براساس این گزارش جایگاه ایران در شاخص جهانی، نوآوری در ابتدای دولت یازدهم ۱۲۰ بوده که این جایگاه در پایان سال ۹۷ به رتبه ۶۵ ارتقا یافته است و این روند به گونه‌ای تداوم یافته که امسال به جایگاه ۶۱ در جهان رسیده‌ایم. البته اگر شرایط تحریم نبود و وضعیت بهتری داشتیم بی‌تردید در جایگاهی بالاتر قرار می‌گرفتیم اما وضعیت فعلی و آمار نشان می‌دهد که در شرایط فشار و تحریم نیز راه را گم نکردیم و مسیر را به سرعت پیمودیم.
وی ادامه داد: ارتقای ۵۹ پله‌ای جایگاه ایران در نوآوری طی شش سال به این معناست که مسیر انقلاب، مردم و دانش‌پژوهان صحیح بوده است.
روحانی گفت: براساس گزارش وزیر علوم تعداد پارک‌های علم و فناوری از ۳۶ در سال ۹۳ به ۴۳ در سال ۹۸ و همچنین تعداد واحدهای فناوری مستقر در پارک‌های علم و فناوری از ۳۰۰۰ در سال ۹۲ به ۷۸۶۴ در سال ۹۷ رسیده است. امروز بیش از ۱۶۲۵ واحد فناور به کسب رتبه دانش بنیان نائل شدند این در حالی است که در سال ۹۲ تنها ۱۱ شرکت دارای این رتبه بودند. این که در علم و فناوری از جایگاه ۲۱ به ۱۶ رسیدیم به معنای حرکت سریع و رشد علمی ماست.
به گزارش ایسنا، رئیس‌جمهور در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به گزارش اخیر وزیر صنعت ، معدن و تجارت به رئیس‌جمهور اظهار کرد: براساس گزارشی که وزیر صمت ارائه داده اواخر سال ۹۷ و ابتدای سال ۹۸ مجموعاً یک میلیارد و ۲۰۰میلیون یورو قطعات وارداتی بخش صنعت در داخل تولید می‌شود همچنین براساس گزارشی که وزیر بهداشت ارائه کرده طی یک سال گذشته ۵۰۰ میلیون دلار واردات دارو و تجهیزات پزشکی کاهش یافته و این میزان در داخل کشور تولید می‌شود.
روحانی تصریح کرد: قطب، حزب و جناح جای خود را دارد و یک استاد خوب، استادی خوب است. زمانی که من دانشجو بودم به دلیل شوری که برای انقلاب ایجاد شده بود برخی از دانشجویان با برخی اساتید که خیلی با انقلاب موافق نبودند، خوب نبودند؛ همان زمان نیز من با این سخن مخالف بودم؛ چرا که وقتی استادی  در کلاس درس حاضر می‌شود باید از دانش او استفاده کنیم و نباید از ابتدا حرارت سنج بگذاریم و میزان تقوای او را بسنجیم و درباره اصل و نسب او بررسی کنیم بلکه باید از او بیاموزیم.
روحانی با تأکید بر این که کلاس درس برای آموختن است اظهار کرد: دانشگاه باید کار سیاسی هم انجام دهد اما این کار نباید باعث به فراموشی سپردن اصل دانشگاه شود؛ دانشگاه را برای علم و دانش درست کردیم. دانشجویان به دانشگاه آمدند تا علم بیاموزند و یاد بگیرند و در عین حال نیز در مسائل سیاسی حضور یابند و در انتخابات فعال باشند. دانشگاه‌ها همیشه در ایام انتخابات از فعال‌ترین گروه‌ها در جامعه بوده‌اند و حضور دانشجویان در مسائل سیاسی و انتخاباتی نیز خیلی خوب است و اشکالی ندارد اما یادمان نرود که ما به دنبال علم و دانش رفتیم.
وی با بیان این که نباید علم و دانش را تقسیم کنیم به بخش‌های از صحبت‌های قبلی خود درباره علوم اسلامی و غیر اسلامی اشاره و خاطر نشان کرد: من قبلاً گفتم که فیزیک و شیمی اسلامی و غیراسلامی نداریم اما برخی در واکنش به این حرف گفتند داریم؛ شاید ما بلد نیستیم و هنوز یاد نگرفتیم که چه جور دو به علاوه چهار در جناح راست می‌شود چهار و در جناح چپ می‌شود شش.
روحانی تأکید کرد: ما حتی درباره مذهب خوارزمی، سعدی و حافظ نمی‌پرسیم، بلکه آن چه برای ما مهم است این است که از علم و دانش این بزرگمردان در تاریخ استفاده کنیم.
روحانی با بیان این که باید فضا را مناسب و آرام کنیم و از دو قطبی کردن فضا در همه موضوعات فاصله بگیریم خاطر نشان کرد: این که تحریم‌ها و فشارها نتوانسته ما را از مسیر خود منحرف کند افتخاری بزرگ محسوب می‌شود. کمتر رهبری در دنیا وجود دارد که در دیدارهای که طی یک سال و نیم گذشته با من داشتند از ایستادگی و تاب آوری ملت ایران تجلیل نکرده باشند. برای همه رهبران دنیا جای شگفتی است که یک ملت بزرگ در برابر این همه فشار مقاومت و در علم و دانش پیشرفت می‌کند.
به گزارش ایسنا، رئیس‌جمهور در بخش دیگری از صحبت‌های خود به بیان برخی دستاوردهای شرکت‌های فعال در حوزه دانش و فناوری پرداخت و خاطر نشان کرد: طی چند ماه اخیر از چندین مرکز علمی و صنعتی بازدید کردم که در یکی از آنها کامیونی تمام ایرانی ساخته می‌شد این  که در شرایط تحریم و فشار توانسته‌ایم یک خودروی سنگین را تولید کنیم برایمان افتخار محسوب می‌شود همچنین در بازدید از یک بخش تولید توربوفن در جنوب کشور زمانی که درباره کیفیت محصولات آن مرکز از وزیر نفت پرسیدم او اعلام کرد که توربوفن‌های تولیدی در این مرکز با همان کیفیتی است که نوع خارجی آن داراست.
وی با بیان این که تا پایان دولت دوازدهم ۱۸ مجتمع پتروشیمی جدید افتتاح خواهد شد، به دست یافتن متخصصان داخلی به توانمندی ساخت تجهیزات پتروشیمی اشاره کرد و گفت: در صنعت پتروشیمی به جز قسمت‌های کمی، تجهیزات و ساختمان‌ها به دست دانشمندان داخلی طراحی و ساخته می‌شود.
روحانی همچنین با اشاره به پیشرفت‌های صنعت هوا و فضا خاطر نشان کرد: در حوزه هوا و فضا گام‌های خوبی برداشتیم در دولت قبلی در سطح ۲۵۰ کیلومتر ارتفاع کار کردیم و امروز به سطوح بالاتر از ۵۰۰ کیلومتر رفته‌ایم و موفقیت‌های خوبی نیز کسب کردیم.
رئیس‌جمهور با تأکید بر اهمیت برگزاری جشنواره‌های علمی در کشور گفت: یکی از راه‌های تشویق دانشجویان و محققان برگزاری جشنواره‌های علمی  و همچنین فعالیت پارک‌های علم و فناوری است. ما باید دانشمندان، دانشجویان و محققان خود را به روش‌های مختلف به انجام کارهای علمی و همکاری با شرکت‌های دانش‌بنیان و شتاب‌دهنده تشویق کنیم.
وی با بیان این که همه آمار و ارقام اعلام می‌کند که کشور در مسیر تحول قرار گرفته است، اظهار کرد: امروز دولت از چندین سمت در محاصره قرار گرفته است  از یک سو از سمت آمریکا در محاصره قرار گرفته‌ایم و  از سوی دیگر در داخل نیز با محاصره تبلیغاتی مواجهیم؛ واقعیت را بنا به دلایل جناحی و سیاسی به مردم نمی‌گویند در حالی که باید واقعیات به مردم گفته شود. نباید افتخارات کشور را دوقطبی کنیم.
روحانی با بیان این که براساس آمار رشد اقتصادی بدون نفت کشور تا پایان سال مثبت خواهد بود، خاطر نشان کرد: در اقتصاد بدون نفت امروز توانسته‌ایم به رشد مثبت برسیم و شاخص‌ها را در مسیر درست قرار دهیم.
وی همچنین به ارائه آماری از میزان اشتغال ایجاد شده در دولت تدبیر  و امید اشاره کرد و افزود: در دولت قبل با وجود این که در سال ۹۰، ۱۰۰ میلیارد دلار درآمد نفتی داشتیم، در اواخر سال ۹۱ کمتر از ۱۰ هزار اشتغال خالص در کشور ایجاد شد. این در حالی است که ما در طول شش سال گذشته ۳ میلیون و  ۶۰۰هزار اشتغال خالص ایجاد کردیم اما چون دستگاه تبلیغاتی نداریم عده‌ای می‌گویند که وضع مردم خیلی بد است. البته که من قبول دارم مردم وضعشان خیلی خوب نیست و در فشار هستند اما  باید مقایسه‌ای میان شش سال گذشته و هشت سال قبل از آن انجام شود. روحانی در پایان با بیان این که اشتغال ایجاد شده طی شش سال گذشته توسط مردم، کشاورزان، صنعتگران و فعالان حوزه گردشگری ایجاد شده است، گفت: طی شش سال گذشته فقط ۳۰۰ هزار شغل در شرکت‌های دانش بنیان ایجاد شد و بیش از ۴۰هزار فارغ التحصیل وارد این شرکت‌ها شده‌اند و ۱۵۰۰ متخصص نیز از تحصیل کنندگان دانشگاه‌های برتر جهان در این شرکت‌ها جذب شده‌اند. همه این آمار و گزارش‌ها برای ما افتخار است و نشان‌می‌دهد که ما می‌توانیم با وحدت و کنار هم بودن در شرایط سخت فعلی به نقاط بسیار ارزشمند برسیم و بتوانیم برای مردم خود هم رفاه و هم افتخار علمی بیافرینم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی