[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۵۰
  • دوره جدید

سخنگوی قوه‌قضائیه: انتخابات نماد برجسته نقش‌آفرینی مردم است، روزنامه شیراز نوین

سخنگوی قوه‌قضائیه گفت: انتخابات نماد برجسته نقش‌آفرینی مردم در حاکمیت است.
به گزارش ایسنا غلامحسین اسماعیلی در نشست هم‌اندیشی شورای عالی قوه‌قضائیه با نهادهای مردمی  با موضوع «آیین رونمایی و ابلاغ دستورالعمل نحوه مشارکت و تعامل نهادهای مردمی قوه‌قضائیه» گفت: همانگونه که رئیس قوه‌قضائیه گفتند جایگاه مردم و نهادهای مردمی در مکتب فکری و عقیدتی اسلام و نظام جمهوری اسلامی نقش بسیار مهم و محوری را دارد و نگرش به مردم در نظام اسلامی نگرش مقطعی به ابزار سیاسی نیست بلکه باور عمیق است که انتخابات نماد برجسته و نقش‌آفرینی مردم در حاکمیت است.
وی افزود: امروز خوشحالم که در این مقطع حساس توفیق داشتم تا آیین رونمایی و ابلاغ دستورالعمل نحوه مشارکت و تعامل نهادهای مردمی قوه‌قضائیه را داشته‌باشم.
در ادامه جلسه، حجت‌الاسلام مصدق معاون حقوقی قوه‌قضائیه، گفت: در کمتر از یک سال گذشته مردم به خوبی رویکرد قوه‌قضائیه را متفاوت از سابق لمس کرده‌اند و  این یک شعار نیست. قوانین در آیین دادرسی کیفری و مجازات اسلامی به نحوی است که رویکرد افزایش نهادهای ارفاقی را تأکید می‌کند. البته کیفیت استفاده از قوانین برای اجرایی کردن مواد قانونی مانند ۶۶ و ۸۲ این گونه است که چگونه باید از این رویکرد استفاده کنیم.
مصدق افزود: اثبات شده است که قوه‌قضائیه دستگاهی صرفاً مجازات‌کننده نیست بلکه به مرور زمان مردم باید احساس کنند که این دستگاه نسبت به بازاجتماعی کردن مجرم حساسیت خاصی دارد. در مرحله تحقیقات مقدماتی، دادرسی، صدور رأی، اجرای احکام و تحمل کیفر در زندان از مواردی است که نگاه قوه‌قضائیه در بازاجتماعی کردن مجرم می‌تواند بروز یابد.
معاون حقوقی قوه‌قضائیه با  اشاره به دستورالعمل نحوه مشارکت نهادهای مردمی با قوه‌قضائیه گفت: در این دستورالعمل متخصصان بسیاری نظر داده‌اند و هیچ تنش و مخالفتی با قوانین در این دستورالعمل ذکر نشده است. نهادهای مردمی و گروه‌های جهادی به ویژه در ایام تعطیلات و عید مورد غفلت واقع می‌شوند لذا این دستورالعمل می‌تواند به گروه‌ها ارزش دهد که هدفشان خدمت به مردم است.  برای گروه‌ها و نهادهای مردمی که خدمتگزار مردم هستند در این دستورالعمل چهار هدف عنوان شده و به طور کلی این دستورالعمل ۵۴ ماده دارد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی