[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۵۰
  • دوره جدید

واشنگتن مانع مذاکره ریاض با تهران، روزنامه شیراز نوین

روزنامه لبنانی البناء به نقل از برخی منابع فرانسوی اعلام کرد که سعودی‌ها خواستار گفت‌وگو با ایران بودند اما آمریکایی‌ها با این مسئله مخالفت کردند. به گزارش ایسنا، روزنامه البناء لبنان نوشت: برخی منابع فرانسوی به نقل از مسئولان سعودی اعلام کردند که بعد از حمله به آرامکو، عربستان تمایل داشت با ایران مذاکره کند اما آمریکا با این مسئله مخالفت کرد و مانع انجام این کار شد.
این مسئولان سعودی افزودند: آمریکایی‌ها به عربستانی‌ها گفته‌اند که بعد از آغاز تظاهرات و ناآرامی‌ها در عراق، لبنان و ایران اوضاع بهتر خواهد شد و نظام ایران اکنون در وضعیت سختی قرار دارد، بنابراین نباید مذاکره کرد. منابع فرانسوی همچنین به نقل از مسئولان سعودی اعلام کردند که در رابطه با سیطره حزب‌الله بر لبنان هیچ مشکلی ندارند اما در مقابل باید یمن را به ما بدهند.
یک مسئول سعودی گفته است: ریاض پول زیادی به سعد‌حریری، نخست وزیر پیشین لبنان داد اما این حمایت‌ها‌ بی‌فایده بود و از امروز دیگر هیچ پولی به سعد حریری نخواهد داد.
این مسئول سعودی همچنین تأکید کرده است: ریاض معتقد است که مذاکره فراگیر میان ایران و عربستان امکان‌پذیر است؛ مذاکره‌ای‌ که پرونده‌های مختلف در منطقه از جمله مسئله یمن و لبنان را نیز شامل شود. ریاض آمده است تا اجازه دهد ایران بر لبنان سیطره یابد اما در مقابل از یمن دست بکشد و حوثی‌ها‌ را قانع کند که  به مذاکره بیایند و در حکومت مشارکت داشته‌باشند نه اینکه به طور کامل تحت‌سلطه آن‌ها‌ باشد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی