[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۵۰
  • دوره جدید

انتخابات در انحصار کسی نیست، روزنامه شیراز نوین

ایرنا-رئیس ستاد انتخابات استان فارس با تأکید بر لزوم صیانت از آرای مردم گفت: عملکرد نمایندگان فرماندار در شعب اخذ رأی رصد و ارزیابی می‌شود.
سید احمد‌احمدی‌زاده سه‌شنبه در نشست آموزشی نمایندگان فرماندار در شعب اخذ رأی شهرستان شیراز افزود: نمایندگان فرماندار در شعب اخذ رأی باید به موقع فرآیند اخذ را آغاز کنند و هیچ معطلی در روند فعالیت شعب اخذ رأی وجود نداشته‌باشد.
وی ادامه داد: مجلس شورای اسلامی جای قانون‌گذاری و نظارت بر اجرای قانون است لذا باید شایسته‌ترین‌ها‌ انتخاب شوند که امیدواریم مردم با حضور پُرشور در انتخابات دوم اسفندماه شایسته‌ترین‌ها‌ را انتخاب کنند و ما نیز بتوانیم انتخاباتی قانونمند در امنیت و سلامت کامل برگزار کنیم.
رئیس ستاد انتخابات فارس گفت: ‌رهبر معظم انقلاب رأی مردم را حق‌الناس‌ می‌دانند و بر صیانت از آن تأکید کرده‌اند لذا صیانت از رأی مردم در این شرایط واجب است و همه دست‌اندرکاران انتخابات باید این موضوع توجه داشته‌باشند تا حق کسی ضایع نشود.
احمدی‌زاده بیان کرد:‌ در طول عمر چهل ساله انقلاب اسلامی انتخابات متعددی داشته‌ایم که همگی به موقع برگزار و هیچ مشکلی در اجرای آن وجود نداشته است؛ بسیاری از کشورها در زمان بحران یا انتخابات آنان انجام نمی‌شود یا در بخش‌هایی متوقف ‌می‌شود اما در دوران هشت ساله جنگ تحمیلی انتخابات با در زمان پیش‌بینی شده و در سلامت کامل برگزار شد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس گفت: انتخابات پیش‌رو با توجه به شرایط کشور بسیار حساس و مهم است و اتاق جنگ دشمن رو بحث عدم حضور یا مشارکت پایین مردم در انتخابات متمرکز شده است که در این شرایط همه باید برای افزایش مشارکت مردم در انتخابات تلاش کنیم. احمدی‌زاده افزود: در انتخابات دوم اسفندماه سه انتخابات مجلس شورای اسلامی، نخستین میاندوره‌ای‌ مجلس خبرگان رهبری و نمایندگان اقلیت‌های دینی در مجلس شورای اسلامی را برگزار‌ می‌کنیم که امیدواریم به شکل خوب و قانونمند برگزار شود.
وی ادامه داد: تمام فرآیندهای انتخابات از نام‌نویسی تا کنون به نحو خوبی انجام شده است، ۹۲۴ نفر در انتخابات مجلس نام‌نویسی کردند که از این تعداد ۹ داوطلب انتقالی به این تعداد اضافه شد و در نهایت ۳۶۴ داوطلب تأیید صلاحیت شدند و در حال حاضر نیز ۳۲۳ نفر برای ۱۸ کرسی مجلس در ۱۵ حوزه انتخابیه فارس با یکدیگر رقابت‌‌می‌کنند.
رئیس ستاد انتخابات استان فارس گفت: برای انتخابات نخستین میاندوره‌ای‌ پنجمین دوره مجلس شورای اسلامی نیز ۲ نامزد در صحنه رقابت فعالیت‌ می‌کنند، همچنین سه هزار و ۲۲۷ شعبه اخذ رأی در سطح استان پیش‌بینی شده که چهار شعبه آن مربوط به اقلیت‌های دینی و ۹۲۷ شعبه نیز سیار هستند.
احمدی‌زاده افزود: بعد از تهران بیشترین حوزه انتخابیه مربوط به فارس است که ۹۳ حوزه انتخابیه داریم که ۱۵ حوزه آن اصلی و مابقی فرعی است. وی ادامه داد: تمام تمهیدات لازم برای سلامت و امنیت انتخابات دوم اسفندماه صورت گرفته و آموزش‌های لازم نیز به عوامل اجرایی داده شده است.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس گفت: سه میلیون و ۵۰۰ هزار نفر واجدشرایط رأی دادن در استان فارس هستند که از این تعداد یک میلیون و ۳۵۰ هزار نفر مربوط به حوزه انتخابیه شیراز و زرقان است، همچنین حدود ۱۹۱ هزار و ۵۱۵ نفر رأی اولی داریم که امیدواریم با حضور خود در پای صندوق‌های رأی به افزایش مشارکت کمک کنند.
 معاون استاندار و رئیس هیئت مرکزی بازرسی انتخابات استان فارس نیز در این نشست، شرکت در انتخابات را وظیفه ملی، دینی و انسانی آحاد جامعه دانست و گفت: انتخابات در جمهوری اسلامی ایران در انحصار هیچ کس نیست و مربوط به همه مردم است لذا همه باید در انتخابات دوم اسفندماه شرکت و به هر کسی که دوست دارند، رأی دهند. 
عبدالرضا قاسم‌پور افزود: نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران یک نظام مردمی و مصداق بارز مردم سالاری دینی است، امام راحل در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی نوع حکومت و نظام را جمهوری اسلامی نامگذاری کردند و فرمودند که جمهوری اسلامی نه یک کلمه بیشتر و نه یک کلمه کمتر است.
معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری فارس گفت: در جمهوری اسلامی ایران، اداره کشور به اتکای آرای عمومی است و مسئولان بلندپایه نظام از طریق انتخابات و با رأی مردم انتخاب می‌شوند، در ایران جلوه‌های بالای مردم سالاری را داریم و هرجا مردم حضور پیدا کردند ما پیروز شدیم.
قاسم‌پور افزود: امام راحل در همه مسایل و مشکلات به مردم تکیه کرد و برای آرای مردم احترام قائل ‌می‌شد، امروز نیز رهبر معظم انقلاب به مردم و جوانان باور دارند لذا باید کارهایی را انجام دهیم که مردم به خصوص جوانان راضی باشند، جوان و جوانی موتور محرک توسعه کشور است.
رئیس هیئت مرکزی بازرسی انتخابات فارس با بیان اینکه امروز مردم در راه سربلندی کشور از هیچ تلاشی دریغ نمی کنند، گفت: انتخابات پیش رو بسیار مهم و حساس است و مشارکت مردم موجب اقتدار ملی، وحدت و آرامش‌می‌شود و آینده کشور را تضمین‌می‌کند، هر چه مردم بیشتر مشارکت کنند مشروعیت نظام سیاسی بیشتر و بالاتر است.
 معاون استاندار فارس گفت: همه دست اندرکاران انتخابات دوم اسفندماه تلاش کردند شرایط بهتری برای برگزاری انتخابات داشته‌باشیم لذا دلسوزان انقلاب باید تلاش کنند تا مردم حضوری گسترده در انتخابات پیش رو داشته‌باشند.
قاسم‌پور افزود: برای گره‌گشایی از مشکلات کشور باید مردم در انتخابات شرکت کنند، انتخابات و حضور پُرشور مردم پشتوانه نظام و تضمین‌کننده امنیت، آرامش و اقتدار کشور است.
 رئیس هیئت مرکزی بازرسی انتخابات فارس در ادامه با اشاره به وظایف نمایندگان فرماندار در شعب اخذ رأی گفت: نماینده فرماندار در شعب اخذ رأی مسئولیت اصلی شعبه را بر عهده دارد و نظم و آرامش را باید در شعب برقرار کنند و مقتدر و قانونمند و در چارچوب قانون فعالیت کند.
قاسم‌پور افزود: نمایندگان فرماندار باید با هیئت‌های نظارت و بازرسی تعاملی قانونمند داشته‌باشند، اما بنا نیست در کار دیگران دخالت کنند چرا که وظایف هر بخش مشخص شده است.
وی اضافه کرد: اگر نمایندگان فرماندار در روز اخذ رأی متوجه شدند در بیرون شعبه اخذ رأی به شکل‌هایی خرید و فروش رأی صورت‌ می‌گیرد یا هر تخلفی دیگر صورت‌ می‌گیرد بلافاصله به مسئولان فرمانداری و دادستان و قضات اعلام کنند تا در همان روز انتخابات با آنان برخورد شود.
محمدرضا امیری فرماندار شیراز نیز در این نشست گفت: یک هزار و ۳۶۴ نماینده فرماندار در شعب اخذ رأی شهرستان شیراز حضور خواهند داشت و آمادگی لازم برای برگزاری انتخابات در دوم اسفندماه وجود دارد. وی افزود: انتخابات یکی از مهم‌ترین دستاوردهای بشری است، در گذشته حکومت‌ها‌ با ضرب شمشیر و زور تأسیس ‌می‌شدند اما امروز برگزاری انتخابات در روند تشکیل حکومت‌ها‌ تأثیرگذار است و برای تأسیس نهاد انتخابات خون‌های زیادی ریخته شده است که باید از این نهاد محافظت کنیم.
وی با تأکید بر اینکه همه باید برای حضور و مشارکت پُرشور مردم در انتخابات دوم اسفندماه تلاش کنیم، بیان کرد: نباید بگذاریم به نهاد انتخابات خدشه‌ای‌ وارد شود و باید روز به روز این نهاد را تقویت کنیم.
فرماندار شیراز گفت: از افتخارات جمهوری اسلامی ایران برگزاری انتخابات متعدد است و انتخابات پیش رو نخستین انتخابات در آغاز چهله دوم انقلاب اسلامی است که از اهمیت بالایی برخوردار‌می‌باشد.
امیری با بیان اینکه رأی مردم در  انتخابات حق‌الناس است لذا باید همه دست‌اندرکاران در تمامی مراحل آن قانونمند عمل کنند، گفت: سلامت، امنیت، رقابت و مشارکت از مؤلفه‌های اساسی در انتخابات است که هیئت اجرایی، هیئت نظارت و دیگر دست اندرکاران انتخابات باید با حفظ بی‌طرفی و قانونمداری باعث ایجاد اعتماد مردم و سلامت انتخابات شوند.
وی با تأکید بر اینکه اجازه نمی‌دهیم رأی مردم مخدوش شود، بیان کرد: نماینده فرماندار در شعب اخذ رأی مسئولیت فرماندار در شهرستان برای برگزاری انتخابات را برعهده دارند که باید مطابق قانون عمل کند.
فرماندار شیراز گفت: تعداد کل داوطلبان انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه شیراز و زرقان ۳۷۷ نفر بود که در مرحله آخر رسیدگی به صلاحیت‌ها‌ از سوی شورای نگهبان ۱۲۲نفر تأیید صلاحیت شدند و از ابتدا تاکنون نیز ۵۲ نفر انصراف دادند و درحال حاضر ۱۰۹ نامزد در حال رقابت برای کسب چهار کرسی مجلس هستند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی