[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۵۰
  • دوره جدید

سخنگوی شورای نگهبان: مشارکت زیر ۵۰ درصد هم اشکالی در دموکراسی ایجاد نمی‌کند، روزنامه شیراز نوین

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه تا کنون مشارکت زیر ۵۰درصد در انتخابات نداشته‌ایم، گفت: مشارکت زیر ۵۰ درصد هم اشکالی در دموکراسی ایجاد نمی‌کند.
به گزارش ایسنا، نشست خبری سخنگوی شورای نگهبان با حضور خبرنگاران داخلی و خارجی در هتل لاله تهران برگزار شد.
این نشست در آستانه برگزاری انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و اولین میان‌دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری برگزار شده است.
عباسعلی کدخدایی در پاسخ به سوالی درباره میزان تأثیر شرایط  اقتصادی بر مشارکت انتخابات، گفت: تخصص من نیست ولی  بطور کلی عوامل مختلفی در میزان مشارکت در همه انتخابات و در همه جوامع مؤثر بوده است. جامعه ایران دور از این قضیه نیست. پیش‌بینی ما این است که مشارکت خوبی در انتخابات پیش رو داشته‌باشیم. میانگین مشارکت ما کمتر از ۵۰ درصد نبوده است و این بار هم بالای ۵۰ درصد خواهد بود.
وی درباره قوانین و مقررات شورای نگهبان گفت: شورا تابع قوانین هست وما  تابع قانون انتخابات هستیم و بارها هم اصلاح شده و باید این قانون را اجرا کنیم و این بار هم تلاش ما این بود قانون به‌درستی اجرا شود.
سخنگوی شورای نگهبان درباره ردصلاحیت اصلاح طلبان گفت: عملکرد شورای نگهبان پاسخ روشنی است که هیچ گاه شورا نگاه سیاسی نداشته است و قانون را  مدنظر داشته است و با چشمان بسته نسبت به جریان‌های سیاسی قضاوت ‌می‌کند.
وی درباره اینکه آیا شورا بر تبلیغات نظارت دارد در زمانی که هزینه‌های نامتعارف ‌می‌کنند؟  گفت: اگر چه قانون حداقلی است و ما تنها کاری که می‌توانیم کنیم این است اگر تبلیغات خلافی باشد و در سرنوشت انتخابات مؤثر باشد در بررسی صحت حوزه‌های انتخابیه مدنظر قرار‌می‌گیرد.
سخنگوی  شورای نگهبان در پاسخ به سوالی درباره اینکه با توجه به پایان مهلت تبلیغات، گفته بودید احتمال بررسی مجدد صلاحیت برخی نمایندگان هست و حاشیه‌سازی‌ها نسبت به شورای نگهبان،  گفت: در خصوص بحث بررسی صلاحیت‌ها‌ زمان قانونی‌اش گذشته است و ۲۲ بهمن بود که نظر نهایی را اعلام کردیم. با توجه به ثبت‌نام ۱۶ هزار نفر ممکن است اشکالاتی صورت گرفته باشد که اندک است‌. چند مورد بود که تاچند روز گذشته به وزارت کشور دادیم و بعد از آن خیر، بررسی جدیدی نداریم و شایعات کذب است.
وی با طرح این سوال که آیا با عدالت انتخاباتی همسو است یا خیر؟ گفت: باید قانونگدار پاسخگو باشد و قانون انتخابات هرچه سریع‌تراصلاح کنند و ثبت‌نام بی‌رویه و زمان کم برای بررسی‌ها بدون ابزار لازم ممکن است این اشکالات وجود داشته‌باشد.
سخنگوی شورای نگهبان درباره بحث امنیت در انتخابات گفت: دستگاه‌های انتظامی و امنیتی هماهنگی لازم دارند و برای روز برگزاری انتخابات این دستگاه‌های امنیتی و انتظامی  مستقرند. در شورای امنیت کشور این کار صورت‌ می‌گیرد. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی