[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۵۰
  • دوره جدید

سیلی شعار بر چهره سرخ کارگران ، روزنامه شیراز نوین

جامعه کارگری همواره از بی‌مهری نمایندگان مجلس نسبت به وضعیت کارگران و مطالبات آنها گلایه‌مند بوده و عملکرد نمایندگان مجلس در ادوار گذشته نتوانسته انتظارات و خواسته‌های به حق این قشر از دستمزد واقعی و امنیت شغلی گرفته تا بیمه و تأمین مسکن و امکانات رفاهی را برآورده کنند.
به گزارش ایلنا، یازدهمین دوره انتخابات مجلس در پیش است و انتظارات جامعه کارگری همچنان پابرجا و باقی است؛ انتظاراتی از جمله امنیت شغلی، بیمه، دستمزد معادل با هزینه‌های زندگی و در یک کلام حمایت از قشر کارگر.
به ویژه آنکه کارگران اغلب در میان نمایندگان راه‌یافته به مجلس، کمتر نماینده و سخنگویی دارند و دیگر نمایندگان نیز به رغم شعارهای همیشگی، حمایتی از این جامعه چند ده میلیونی انجام نمی‌دهند.
در همین راستا عضو شورای عالی کار با بیان اینکه نمایندگان مجلس دهم گره‌های زیادی برای جامعه کارگری ایجاد کردند، می‌گوید: گشایش این گره‌ها‌ مدت‌ها‌ زمان‌می‌برد.
مهرزاد مؤیدی با اشاره به اینکه نمایندگان فعلی مجلس حمایتی از جامعه کارگری انجام نداده‌اند، می‌افزاید: کارگران از نمایندگان فعلی مجلس راضی نیستند.
عضو شورای عالی کار در ادامه با اشاره به اینکه نمایندگان باید دیدگاهشان را نسبت به جامعه کارگری تغییر دهند، بیان کرد: متأسفانه نمایندگانی که جواز حضور در قوه مقننه را کسب ‌می‌کنند تنها دیدگاه سیاسی شان را تغییر ‌می‌دهند نه مشکلات کارگران.
مؤیدی در ادامه ‌می‌افزاید: با توجه به اینکه بیشترین آسیب و ضربه در کشور ما در بخش اقتصادی است اما متأسفانه نماینده‌ها‌ چندان به این مهم توجهی نمی‌کنند.
عضو شورای عالی کار با بیان اینکه به رغم شعارهای اقتصادی برخی کاندیداها اما شاهدیم که اتفاق خاصی در این بخش رخ نمی‌دهد،‌ می‌افزاید: با توجه به اینکه هر چهار سال یک بار یک گروه و جناح سیاسی جواز ورود به مجلس را کسب ‌می‌کند اما آنها همواره توجهی به تولید ندارند.
مؤیدی با اشاره به اینکه خروجی مناسبی در بخش تولید صورت نگرفته است، می‌گوید: بعضی نماینده‌ها‌ با هدف رفع موانع تولید و بخش خصوصی به استان‌های مختلف سفر می‌کنند اما نباید فراموش کرد که اختصاص هزینه این سفرها به بخش تولید در مراکز استان ‌می‌تواند باعث رونق کارخانه‌ها‌ شود.
مؤیدی در ادامه با اشاره به اینکه نمایندگان فعلی مجلس به دنبال معاملات سیاسی هستند، ادامه ‌می‌دهد: متأسفانه این افراد چندان توجهی به حوزه اقتصادی ندارند.
وی با اشاره به اینکه نمایندگان در مجلس همواره از اقشار و بدنه شغلی خود دفاع می‌کنند، ‌می‌افزاید: نمایندگانی که شغل‌شان معلم، پزشک و .... بوده همواره از مشاغل خود در مجلس دفاع کردند.
عضو شورای عالی کار در ادامه با اشاره به اینکه قشر کارگری در تمام دولت‌ها‌ مورد بی‌مهری قرار گرفته است،‌ می‌افزاید: امیدواریم که نمایندگان دوره یازدهم مجلس به دور از هیاهو و دیدگاه سیاسی بتوانند موضوعات مدنظر جامعه کارگری و کارفرمایی را پیگیری و حل کنند.
مؤیدی با بیان اینکه حل شدن مشکلات کارفرمایان باعث گشایش در گره جامعه کارگری‌ می‌شود، ‌می‌افزاید: در جلسات مختلف به کاندیداها بارها اعلام کرده‌ام که روی حرف‌هایتان بمانید و پایبند باشید. عضو شورای عالی کار با اشاره به اینکه تاکنون توانستیم از کاندیداها جهت رفع مشکلات کارگران تعهد اخلاقی بگیریم، ادامه‌می‌دهد: رأی جامعه کارگری بسیار بالاست بنابراین کاندیداها باید جهت کسب رأی با کارگران صادق باشند.
ضرورت حمایت نمایندگان مجلس از چرخه تولید
رئیس شورای اسلامی کار شرکت روغن نباتی نرگس شیراز هم در ادامه با بیان اینکه ما کارگران انتظار نداریم که نمایندگان مجلس به صورت انفرادی از کارگران حمایت کنند، می‌گوید: معتقدیم که نمایندگان شیراز در مجلس‌می‌توانند با کمک به کارگاه‌ها‌ و کارفرماها سبب رونق در زندگی کارگران شوند.
محمدهادی زارع با اشاره به اینکه برای رونق زندگی کارگران انتظار داریم که نمایندگان به صورت غیر مستقیم از این قشر حمایت کنند،‌ می‌افزاید: نمایندگان می‌توانند اقداماتی انجام دهند که به تبع آن موضوعات و موانع سر راه کارفرماها مانند بیمه‌ها، نقدینگی ومالیات برداشته شود.
وی در ادامه با بیان اینکه بیشتر کارفرماها با مشکل جدی نقدینگی مواجه هستند، ادامه‌ می‌دهد: تحریم‌های موجود باعث شده که واردات مواد اولیه بسیاری از محصولات با مشکل مواجه شود به‌طوریکه بیشتر کارخانه‌ها از واردات دستگاه‌های به روز به شدت در مضیقه هستند.
رئیس شورای اسلامی کار شرکت روغن نباتی نرگس شیراز در ادامه بیان ‌می‌کند: به رغم صحبت‌های انجام شده با یکی از نمایندگان شیراز جهت حل مشکلات کارگران و کارخانه روغن نباتی متأسفانه هیچ گشایشی در مشکلات کارگران این مجموعه انجام نشد.
وی در ادامه بر ضرورت حمایت نمایندگان مجلس از چرخه تولید تأکید‌ می‌کند و‌می‌افزاید: نمایندگان فعلی شیراز هیچ حمایتی از کارفرماهای کارخانه روغن نباتی شیراز انجام نداده‌اند.
نمایندگان مجلس به صورت محکم از کارگران حمایت نکرده‌اند‌
رئیس اتحادیه زنان کارگر استان فارس با بیان اینکه حضور کاندیداهای دو طیف تنها در زمان انتخابات جهت اخذ رأی در میان قشر کارگر پُررنگ‌ می‌شود، ‌می‌گوید: این در حالی است که حضور کارگران در هر دوره و  شرایط سیاسی پای صندوق‌های رأی فعال و پُر رنگ است.
زهرا درویشی با بیان اینکه کاندیداها بعد از ورود به مجلس هیچگونه حضور فعالی در میان کارگران ندارند، ‌می‌افزاید: در واقعیت در حال حاضر چیزی از جامعه کارگری به جا نمانده است.
به گفته وی کاندیداها در جهت اخذ رأی از کارگران همواره اذعان دارند که از بدنه جامعه کارگری هستند.
رئیس اتحادیه زنان کارگر استان فارس با بیان اینکه در حال حاضر تشکل‌های کارگری مانع تجمع و اعتراضات کارگران شده‌اند، ‌می‌افزاید: نماینده‌هایی که رأی کارگران را برای ورود به مجلس گرفتند بعد از ورود به بهارستان به بهانه خصوصی‌سازی اقداماتی انجام دادند و چوب حراج به کارخانه‌ها‌ زدند که در نهایت منجر به اخراج کارگران شد. رئیس اتحادیه زنان کارگر استان فارس با بیان اینکه مسئولان کارخانه‌ها‌ در صورت بروز کوچک‌ترین اتفاق، کارگران را اخراج ‌می‌کنند، ادامه ‌می‌دهد: اما مسئولان هیچ کاری به مدیران ضعیف و ناتوان ندارند.
درویشی در ادامه با اشاره به اینکه نمایندگان مجلس به صورت محکم از کارگران حمایت نکرده‌اند، می‌گوید: با تمام این بی‌مهری‌ها‌ کارگران بر حسب وظیفه‌ای‌ که دارند پای صندوق‌های رأی حضور ‌می‌یابند و نماینده‌های خودشان را انتخاب ‌می‌کنند.
رئیس اتحادیه زنان کارگر استان فارس با بیان اینکه میزان مزد و حقوق بانوان در شرایط کار مساوی با مردان تفاوت دارد،‌ می‌افزاید: این در حالیست که بیشتر کارفرماها حقوق و مزایای یک مرد ضعیف را به مراتب بیشتر از یک زن قوی در نظر ‌می‌گیرند.
درویشی در ادامه با اشاره به اینکه نگاه جنسیتی بر جامعه کارگری به شدت حاکم است،‌ می‌گوید: زنان باید در محل کار مکانی داشته‌باشند تا بتوانند به نوزاد شیر دهند اما متأسفانه شاهدیم که چنین قوانینی به هیچ‌وجه در محیط‌های کار اجرا نمی‌شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی