[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۵۰
  • دوره جدید

ونگر قانون آفساید را تغییر می‌دهد!، روزنامه شیراز نوین

آرسن ونگر قصد دارد با اعمال تغییری بزرگ در قانون آفساید، به جنجال‌ها بر سر صحنه‌های مشکوک پس از ورود فناوری کمک‌داور ویدئویی (VAR) به فوتبال پایان دهد.
ونگر که چندی پیش ریاست واحد توسعه جهانی فوتبال را در فدراسیون بین‌المللی فوتبال (فیفا) عهده‌دار شد، به مدت ۲۲ سال سکان هدایت آرسنال را در دست داشت.
به اعتقاد وی، زمانی که هر کدام از اعضای بدن بازیکن که به طور قانونی می‌تواند باعث ورود توپ به دروازه و گل‌زنی شود، هم‌سطح یا عقب‌تر از مدافع باشد، آفسایدی در کار نسیت.
براساس قانون کنونی، بازیکنی که در منطقه آفساید قرار دارد اگر هر کدام از اعضای بدن وی که به طور قانونی قادر به گل‌زنی است، جلوتر از آخرین مدافع قرار داشته باشد. عقیده ونگر می‌تواند تغییر تأثیرگذاری را در این قانون ایجاد کند.
استفاده از ویدئو برای بازبینی صحنه‌های مشکوک از زمان ورود کمک‌داور ویدئویی به فوتبال همواره انتقادهای زیادی را به همراه داشته است که از جمله آنها می‌توان به نگرانی‌ها در مورد زمان مورد استفاده برای اتخاذ تصمیم و همچنین دقت تصمیم‌گیری در مورد صحنه‌های مشکوک به آفساید اشاره کرد. ونگر در جریان نشست عمومی ‌هیئت بین المللی فوتبال (ایفاب، تنها نهاد قانون‌گذاری در فوتبال) که ۲۹ فوریه در بلفست برگزار می‌شود، تغییرات مورد نظر خود را پیشنهاد خواهد داد.
وی در این باره گفت: یک بازیکن در آفساید قرار ندارد اگر هر کدام از اعضای بدن وی که قادر به گل‌زنی است، با آخرین مدافع در یک خط قرار داشته باشد، حتی اگر سایر اعضای بدن مهاجم جلوتر از مدافع باشد. این پیشنهاد همه چیز را سر و سامان می‌دهد و دیگر شاهد تصمیمات در مورد آفسایدهای میلی‌متری و جلوتر بودن بخشی از بدن مهاجم نسبت به مدافع نخواهیم بود.
کشورهای انگلیس، اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی هر کدام یک رأی دارند و چهار رأی باقی مانده در دست فیفا است. اعمال تغییر در قوانین فوتبال نیازمند ۶ رأی موافق است و اگر پیشنهاد ونگر مورد پذیرش اعضای ایفاب قرار گیرد، از اول ژوئن لازم‌الاجرا خواهد بود؛ یعنی ۱۲ روز قبل از آغاز یورو ۲۰۲۰.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی