[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۵۰
  • دوره جدید

کرونا فعلاً دارو ندارد پیشگیری کنید، روزنامه شیراز نوین

روزانه ۱۰۰ هزار ماسک در استان فارس تولید می‌شود

ایرنا- معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز از تولید روزانه ۱۰۰ هزار ماسک در یکی از کارخانه‌های استان فارس خبر داد وگفت: بازدیدها و اقداماتی مؤثر برای تأمین ماسک مورد نیاز مردم این استان انجام شده است.
محمدجواد خشنود روز جمعه  در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با توجه به این که وزارت بهداشت و درمان به‌صورت متمرکز برای مقابله با کرونا عمل خواهد کرد، نیاز استان‌ها‌ به تجهیزات پزشکی اعلام شده و مقرر شده این وزارت نحوه تأمین نیازهای استان‌ها‌ را اعلام کند.
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز اضافه کرد: در استان فارس یک کارخانه تولیدی ماسک و ملزومات مرتبط وجود دارد که پیگیری‌های لازم جهت صدور مجوز تولید و عرضه این کارخانه صورت گرفته و روزانه بیش از ۱۰۰ هزار عدد ماسک تولید‌ می‌کند.
وی اضافه کرد: این واحد تولیدی برای فعالیت بهتر منتظر دریافت یک ماده اولیه است که  این ماده اوایل هفته آتی از تهران تحویل می‌شود و ماسک‌های تولیدی از روز  دوشنبه قابل عرضه است. دکتر خشنود با تأکید بر اینکه کرونا فعلاً داروی خاصی ندارد بر اقدامات پیشگیرانه تأکید کرد.
کرونا ویروس‌ها‌ خانواده بزرگی از ویروس‌ها هستند که از ویروس سرماخوردگی معمولی تا عامل بیماری سارس را شامل می‌شود. از اواخر دسامبر ۲۰۱۹ میلادی، نوع تازه‌ای از ویروس کرونا در شهر ووهان چین با همه ‌گیری در انسان شیوع پیدا کرده و تاکنون باعث شیوع بیماری در تعدادی از کشورهای دنیا شده است. باید همه مردم در گروه‌های سنی مختلف با رعایت بهداشت فردی، در این زمینه آگاه و هشیار باشند، به این دلیل همواره رعایت اصول بهداشتی‌می‌تواند سلامت ما را در برابر این ویروس تأمین کند.
«کرونا ویروس» به سرعت از طریق قطرات تنفسی از انسان به انسان یا از برخی حیوانات به انسان منتقل می‌شود؛ همچنین این نوع ویروس از راه تنفس و پخش آن در هوا هم قابل انتقال است و تجمعات افراد در مکان‌های بسته، به سرعت شرایط را برای انتقال این ویروس مساعد ‌می‌کند.
از نشانه‌های این بیماری‌ می‌توان به گلودرد، سرفه و تب شدید اشاره کرد که در درصدی از افراد به التهاب ریه و نارسایی کلیه منجر‌ می‌شود. دوره نهفتگی  این بیماری یک تا ۱۴ روز و گاهی تا ۲۳ روز نیز، اعلام شده است. در کسانی که سابقه بیماری مزمن مانند بیماری تنفسی، قلبی، کبدی یا کلیوی داشته اند یا به هر دلیلی سیستم دفاعی بدنشان ضعیف شده است، مانند دیابت، یا درمان‌های دارویی ضعیف کننده ایمنی بدن، ممکن است بیماری کروناویروس جدید شدیدتر شده و منجر به بستری و گاهی فوت بیمار شود.
افراد جوان که تغذیه سالم داشته و از سلامت کافی جسمی بهتری برخوردار هستند، در صورت عفونت به این ویروس، بیماری خفیف‌تری را اغلب تجربه‌ می‌کنند.
تاکنون بیشتر موارد فوتی افراد بالای ۶۰ سال بوده‌اند، هر چند که محدود به گروه سنی خاصی نبوده و شدت بیماری و میزان کشندگی کروناویروس جدید از آنفلوانزای «H۱N۱» پایین‌تر است. در حال حاضر واکسنی برای ویروس کرونا وجود ندارد و بهترین راه پیشگیری از این عفونت، دوری از قرار گیری در معرض ویروس است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی