[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۵۰
  • دوره جدید

آخرین فرصت داوود، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین: کارنامه داوود مهابادیِ مربی در فوتبال شیراز به شکل عجیبی پر فراز و نشیب است. از همان اولین دوره حضورش روی نیمکت فجرسپاسی که لیگ را با اقتدار شروع کرد و حتی به صدر جدول رسید؛ اما به زودی با سراشیبی عجیبی مواجه شد و در نهایت به سقوط انجامید تا دو فصل پیش که برق جدید را در نیم‌فصل اول به مدعی جدی صعود به لیگ برتر تبدیل کرد و در تعطیلات نیم‌فصل به هر دلیل تیم را رها کرد و به مازندران رفت تا با اعتراض شدید هواداران فوتبال شیراز مواجه شود بگیرید تا امسال که دوباره همان سناریو در حال تکرار است. آیا باز هم شروع طوفانی مهابادی با پایانی تلخ مواجه می‌شود؟
گرچه تیم مهابادی فصل جاری را با شکست آغاز کرد؛ اما آن‌چنان خوب ادامه داد که همه را به صعود امیدوار کرده بود. می‌توان گفت در پایان نیم‌فصل اول و شکست دادن نود در ارومیه، کمتر کسی بود که رؤیاپردازی را پیش نگرفته و فجر را لیگ برتری نداند. اما در تعطیلات نیم‌فصل چه اتفاقی رخ داد که باعث شد آن مدعی جدی صعود که احتمالاً پرمهره ترین تیم لیگ امسال نیز بوده و هست، به بدترین تیم نیم فصل دوم تبدیل شود؟
بعضی‌ها دلایل غیرفنی و عمدتاً مسائل مالی را در افت شدید فجر مؤثر دانسته اند؛ اما باور کردن چنین ادعاهایی چندان راحت نیست. بله. مسائل فنی قطعاً در موفقیت و ناکامی‌ها نقش دارد، اما این که به یکباره در عرض کمتر از یک ماه، بهترین تیم لیگ به بدترین تبدیل شود، بی‌تردید دلایلی فراتر از مسائل مالی دارد.
عمده تفاوت طلایی پوشان در نیم فصل دوم را می‌توان در داوود مهابادی جستجو کرد. فارغ از مسائل فنی که افت فاحش فجری‌ها در آن بُعد بر هیچ کس پوشیده نیست، مهابادی در نیم فصل دوم از لحاظ روحی و شخصیتی نیز تفاوت زیادی با آنچه می‌شناختیم دارد. یک روز مانند بازی با ملوان آنقدر به داور پرخاش می‌کند تا او را مجبور به درآوردن کارت قرمز کند و یک روز هم روی سکوها با بی‌خیالی محض نظاره گر نمایش بسیار ضعیف تیمش در دربی شیراز است. او همچنین سنگین ترین شکست تاریخ فجر در لیگ یک را هم تجربه کرده، آن هم در برابر یکی از گمنام ترین و کم مهره ترین تیم‌های حاضر در این رقابت‌ها. 
فجر امسال مهره‌های بسیار خوبی در تمام نقاط زمین دارد و در نیم فصل اول، مهابادی توانست بهترین بازی را از آن‌ها بگیرد. اما چرا در نیم فصل دوم همان مهره‌ها تا این حد ناکارآمد شده اند؟ نقش پول برای بازیکنانی که اکثراً سرباز محسوب شده و از ابتدا هم توقعات مالی آن‌چنانی نداشته اند، تا این حد باعث کاهش انگیزه و کارایی می‌شود؟ یا این بی پولی‌ها بیشتر در کاهش انگیزه سرمربی تیم نقش داشته و او را از یک مربی فعال و کارآمد در نیم فصل اول به یک مربی منفعل تبدیل کرده که بود و نبودش تفاوت زیادی با هم ندارد؟ 
فردا فجر در هفته بیست و پنجم به مصاف سرخپوشان پاکدشت می‌رود. بدون شک کسب پیروزی در این مسابقه می‌تواند فجر را به جمع مدعیان باز گرداند، اما اگر پیروزی هم حاصل نشد، هنوز 9 بازی و 27 امتیاز دست نخورده دیگر باقی‌ست. می‌توان با یک تغییر، امیدهای از دست رفته را بازگرداند. یادمان نرفته در همان فصلی که مهابادی هدایت برق جدید را بر عهده داشت و در نیم فصل به همراه چند بازیکن کلیدی این تیم به نساجی مازندران رفت، پس از هفت هفته ناکامی‌ و در حالی که نساجی هفت امتیاز با صدر جدول فاصله گرفته بود، اخراج شد. جواد نکونام جانشین او شد و توانست در 9 هفته باقی مانده همه ناکامی‌ها را جبران کرده و در روز پایانی جشن صعود بگیرد. 
بنابراین حتی اگر فردا هشتمین ناکامی ‌متوالی فجر در نیم‌فصل دوم رقم بخورد، هنوز فرصت برای جبران وجود دارد، به شرطی که اراده ای برای احیای این تیم وجود داشته باشد!

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی