[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۵۰
  • دوره جدید

قرنطینه و رعایت نکات بهداشتی منافاتی با قداست مکان ندارد، روزنامه شیراز نوین

ایسنا-  تولیت آستان مقدس احمدی و محمدی(ع) تأکید کرد که ضدعفونی کردن محیط و قرنطینه و رعایت نکات بهداشتی در همه مکان‌ها باید مدنظر قرار گیرد و این موضوع منافاتی با قداست یک مکان ندارد؛ نماز جماعت هم با تمام فضیلت‌هایش اگر باعث لطمه جانی شود، باید ترک شده و نماز فرادا اقامه شود.
آیت الله سیدعلی اصغر دستغیب شنبه پیرامون شیوع ویروس کرونا و لزوم توجه به مسائل بهداشتی و توصیه‌های پزشکی برای ریشه‌کنی آن گفت: اماکن مقدّسه مانند مساجد و بقاع متبرّکه، بی‌تردید محل اقامه نماز و انجام عبادت و دعا و توسل و پناهگاه مردم به خصوص در ابتلائات جسمی و روحی و موجب امید و آرامش است، امّا مع‌الاسف بعضی این اصل اساسی را به معنای بی‌توجّهی نسبت به سنّت‌های الهی و قواعد جاری در طبیعت تلقّی‌می‌کنند؛ یکی از این قواعد آنست که تمام اماکن این کره خاکی امکان دارد در اثر علل و عواملی آسیب‌دیده و آلودگی پیدا کنند و این آحاد انسان‌ها هستند که به حکم عقل و شرع باید از آن پیشگیری کنند یا درصدد علاج برآیند که محیط‌زیست آنها سالم بماند. به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی آستان مقدس احمدی و محمدی(ع)، نماینده مردم فارس در مجلس خبرگان رهبری گفت: مساجد هم از این مکان‌ها محسوب می‌شود که به لحاظ شرافت بیت‌الله (خانه خدا) نامیده شده است، در عین حال از قاعده مستثنی نیست، یعنی امکان دارد به علل مختلف آلوده و یا حتّی با اصابه نجاست به آن نجس شود و لذا در فقه، فصلی مربوط به حرمت تنجیس و نجس کردن مسجد و وجوب تطهیر و پاک کردن آن داریم. آیت‌الله دستغیب با تصریح اینکه اگر کسی بگوید مسجد چون مکان مقدس محسوب می‌شود، اساساً نجس نمی‌شود، یا اگر واقعاً مسجد است نباید نجس شود، تفکر غلطی محسوب می‌شود، خاطرنشان کرد: خداوند به دو پیامبر بزرگ خود، ابراهیم(ع) و اسماعیل(ع) خطاب می‌کند؛ «خانه مرا تطهیر کنید برای طواف‌کنندگان و معتکفین و رکوع و سجود‌کنندگان».
این مقام روحانی با یادآوری اینکه در مورد بقاع متبرکه و حرم‌ها هم چنین است که با یک شستشوی ساده طاهر و تمیز شده و آلودگی هم گاهی به وسیله نجاسات و اشیاء ناپاک یا زمانی به وسیله عواملی مانند میکروب و ویروس ایجاد می‌شود، تأکید کرد: اگر آلودگی مُسری بوده و موجب بیماری باشد، به حکم عقل و شرع باید با تمام توان و همه امکانات برای زدودن آن تلاش کرد و یکی از راهکارهای این امر ضدّعفونی کردن محیط و قرنطینه و سایر نکات بهداشتی است که در همه مکان‌ها باید رعایت شود؛ این موضوع منافاتی با قداست مکان یا محل نماز و عبادت و دعا و توسل ندارد. مسئول حوزه علمیه رضویه شیراز با بیان اینکه متأسفانه بعضی افراد دیندار از روی جهالت و افراد بی‌دین و معاندان از روی غرض ورزی این حقایق منطقی را نادیده گرفته و تحریف‌ می‌کنند؛ خاطرنشان کرد: باید توجه داشت بعضی از محدودیت‌ها، با انجام نماز و دعا و توسل منافاتی ندارد. البته نمازجماعت با همه فضیلت اگر باعث لطمه جانی باشد، باید ترک شده و فرادا خوانده شود؛ از طرفی آداب زیارت، بوسیدن ضریح و در دیوار نیست، هرچند در مواقع عادی، مطلوب و نشانه محبّت و مودّت است. آیت‌الله دستغیب تأکید کرد: از عموم مردم متدین و صبور انتظار‌می‌رود با حفظ آرامش، با عوامل ستاد ملی مبارزه با کرونا در مهار و ریشه کن شدن کامل این ویروس، همکاری و مساعدت داشته‌باشند.
تولیت آستان مقدس احمدی و محمدی(ع) با قدردانی از تلاش بی‌وقفه و فداکاری کم نظیر کادر درمانی، اعم از پزشکان و پرستاران، از تشریک مساعی مسئولان دانشگاه علوم پزشکی فارس با کارکنان و خدام آستان مقدس حضرت احمدبن 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی