[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۵۰
  • دوره جدید

بکوبید و از نو بسازید، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین - سرویس ورزشی
 پیشنهادها، انتقادها و نسخه‌هایی که در سالیان اخیر برای فوتبال شیراز پیچیده شده، به قدری تکراری و نخ‌نماست که دیگر هیچ کاربردی، حتی به لحاظ روانی ندارد. فوتبال شیراز مریض است، اراده‌ای برای حمایت از تیم‌های شیرازی وجود ندارد، خیلی‌ها نمی‌گذارند این تیم‌ها پا بگیرند، پای این در میان است، پای آن در میان است، پول نداریم، حمایت نمی‌شویم و... ! مردم شیراز از این شعارها خسته‌اند.
نگارنده، حدود بیست سال از روی سکوها و نزدیک به چهار سال از فاصله خیلی نزدیک، شاهد تحولات، اتفاقات و نتایج فوتبال این شهر است. در سال‌های اخیر همواره شاهد کامیابی‌های مقطعی و سطحی و ناکامی‌های مداوم و متوالی تیم‌های شیرازی بوده‌ایم. تجربه برخورد نزدیک با فوتبال شیراز این مسئله را اثبات کرده که اگر تشکیلات تیم‌های شیرازی و تفکر مدیریت کلان فوتبال این شهر به طور کامل و اساسی تغییر نکند، هیچ هواداری نباید کوچکترین امیدی به آینده آن داشته باشد. هوادارانی که سال‌هاست با احساساتشان بازی شده، هر سال با امید پایان ناکامی‌ها فصل را آغاز می‌کنند، در سرما و گرما به استادیوم می‌آیند و با چند پیروزی امیدوار می‌شوند؛ اما هر سال سرخورده‌تر از سال قبل، فصل را به پایان می‌رسانند. اتفاقی که امسال هم رخ داد و باز هم هوادار بود که بازیچه شد.
فوتبال شیراز بیمار نیست. تیم‌های فوتبال شیراز فاقد تشکیلاتی هستند که بتوان آنها را باشگاه نامید. در حقیقت، آنها «ماقبل باشگاه» هستند و اصلاً به چیزی تبدیل نشده‌اند که بخواهیم بگوییم حالا بیمار هستند و می‌توان آنها را با تجویز راهکارهای مختلف، نجات داده و رؤیاهای هوادارانشان را به حقیقت پیوند داد. حتی اگر در فصل جاری تیمی ‌از شیراز به لیگ برتر صعود می‌کرد، باز هم نمی‌شد به چنین موفقیتی برای طولانی‌مدت دل بست! مگر اینکه این صعود و حضور در لیگ برتر باعث می‌شد در ادامه، مدیران به سازماندهی مناسب تیم‌ها و تبدیل آنها به باشگاهی واقعی اقدام می‌کردند. اتفاقی که چون پیش‌تر رخ نداده، امید چندانی به رخ دادنش در آینده هم نیست.
در مطلب جاری قصد نداریم تیم‌های فوتبال و فوتسال شیراز را به طور مجزا بررسی کنیم. نقدهای بسیار زیادی به عملکرد مدیران و مربیان تک‌تک این تیم‌ها وارد است که برخی بین همه آنها مشترک است و برخی هم مختص یک تیم بخصوص، که در آینده به هر کدام از آنها خواهیم پرداخت. برخی مسائل بدیهی و واضح در خصوص عملکرد مسئولان این تیم‌ها وجود دارد و همچنین مسائل پشت پرده که درباره صحت و سقم آن نمی‌توان با قاطعیت حرف زد. پررنگ‌ترین شایعاتی که پشت سر این تیم‌ها وجود دارد، مسئله دلالی بازیکن است که چون اتهام بزرگی است و اثبات آن به راحتی امکان‌پذیر نیست، نمی‌توان بدون مدرک مستدل به آن ورود کرد. 
بنابراین، مقصود از نگارش این متن، بیان این نکته است که راه سعادت فوتبال شیراز و رهایی از این همه ناکامی ‌و ناامیدی، کوبیدن و از نو ساختن آن است. فوتبال فعلی شیراز، تقریباً هیچ چیز مثبتی ندارد که زمین زدنش باعث از بین رفتن آن بشود. ساختار این تیم‌ها از بالا تا پایین باید تغییر کرده و هدف‌گذاری‌ها در راستای منفعت «هوادار» صورت می‌پذیرد، نه مدیران تیم‌ها!
یکی از مهم‌ترین مسائلی که باید اصلاح شود، این است که اگر قرار است پولی از طرف اداره کل ورزش و جوانان، شهرداری، استانداری یا دیگر ارگان‌ها به حساب تیم‌ها واریز شود، باید دقیقاً مشخص شود میزان این کمک‌ها چقدر است و مدیران تیم‌ها موظف باشند به طور کامل و شفاف، چگونگی هزینه شدن آن را برای هواداران به تصویر بکشند. در سال‌های اخیر بارها این اختلاف بین بازیکنان و مسئولان تیم‌ها وجود داشته که اگر فلان ارگان، فلان مقدار پول به مدیریت تیم پرداخت کرده، چرا از این مبلغ چیزی به بازیکنان نرسیده؟ و از آن مهم‌تر اینکه نتیجه این کمک‌ها چه بوده و چه گلی بر سر هواداران تیم‌ها به عنوان اصلی‌ترین و ماندنی‌ترین سرمایه‌های تیم‌ها زده است؟ بنابراین، باید نظارتی کامل بر چگونگی پرداخت کمک‌های مالی به مدیران و چگونگی هزینه شدن این پول‌ها وجود داشته باشد.
اما مهم‌ترین و اساسی‌ترین چیزی که می‌تواند تیم‌های فوتبال شیراز را به باشگاه تبدیل کند، تقویت بنیه مالی و تعیین و تأمین بودجه کل فصل پیش از شروع مسابقات است. مدیران تیم‌های فجرسپاسی، قشقایی، برق، ارژن و سایر تیم‌های شیرازی باید از همین حالا به فکر چگونگی تأمین بودجه برای سال آینده باشند و اگر در این امر ناکام ماندند، رسماً این مسئله را به هواداران اعلام کنند تا تکلیف هوادار با تیمش از همان ابتدا مشخص باشد. در همین فصلی که گذشت، مدیران دو تیم از چهار تیم نام برده، در شروع مسابقات خبر از تأمین بودجه کافی برای کل فصل دادند؛ اما خیلی زود مشکلات مالی‌شان عیان شد و دست هوادار بود که در پوست گردو فرو رفت. 
بنابراین، مشخص شدن این نکته برای هواداران که آیا در فصل پیش رو تیمشان دچار مشکلات مالی خواهد بود یا خیر، مسئله‌‌ای‌ست که باید مدیریت تیم آن را به طور شفاف و کامل پیش از شروع مسابقات به طور رسمی ‌اعلام کند. در صورت تحقق چنین امری، تکلیف هوادار با تیم کاملاً مشخص است و او می‌تواند پیش‌بینی کند که تا چه میزان باید به آینده تیمش امیدوار باشد. 
با توجه به توضیحات فوق، این انتظار وجود دارد که مدیریت کلان ورزش فارس و مسئولان هیئت‌های فوتبال شیراز و استان، از همین حالا به فکر ایجاد زمینه‌هایی برای تکرار نشدن ناکامی‌ها و بی‌عدالتی‌های رخ داده در سال‌های اخیر باشند. این مسئولان اجرایی هستند که می‌توانند مدیران را وادار به ادای توضیح درباره شرایطشان در ابتدای فصل و عملکردشان در پایان فصل کنند. با نظارت دقیق بر عمکلرد مدیران و کمک به ایجاد سازماندهی برای تیم‌ها، می‌توان امیدوار بود که تیم‌های فوتبال شیراز رفته‌رفته به باشگاه‌هایی واقعی تبدیل شوند.  

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی