[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۵۰
  • دوره جدید

نماینده ولی‌فقیه در استان فارس: بحران سلامت معنوی جامعه را باید جدی گرفت، روزنامه شیراز نوین

آیت الله دژکام با اشاره به اینکه امروز به همان اندازه که بحران ویروس کرونا را باید جدی بگیریم، بحران سلامت معنوی جامعه را نیز باید جدی بگیریم گفت: برای سلامت روح نیز به موازات سلامت جسم برنامه‌ریزی داشته‌باشیم.
به گزارش شیرازه، آیت الله دژکام نماینده ولی‌فقیه در استان فارس در دیدار با رئیس کل دادگستری فارس با اشاره به اینکه  همانند ما مسلمانان، غربی‌ها‌ نیز عقیده دارند که جامعه به معنویت و اخلاق نیازمند است، بیان کرد: این موضوع تحت عنوان اخلاق حرفه‌ای‌ در رشته‌های مختلف تحقیقات و پژوهش‌های متعدد و مفصلی صورت گرفته است. حال اگر به دلیل سلامت جسم، نمازجمعه را تعطیل کردیم آیا جایگزین معنوی برای آن داریم؟ 
نماینده ولی‌فقیه در استان فارس گفت: با عنوان اینکه از نظر دین ما جایگزین وجود دارد و حتماً نیاز نیست انسان برای اینکه در محضر خدا عبادت کند. اگر بتواند به محل خاصی چون مسجد و کلیسا برود بهتر است اما اگر معذوریت وجود داشته‌باشد هرجا که انسان، خدا را خالصانه بخواند و عبادت کند خدا شنونده و حکیم است. 
تفاوت تفکر دینی ما با دیگر ادیان در همین زمینه‌ها‌ بروز ‌می‌کند اما متأسفانه مشکل ما این است که این اعتقادات و باورها را نتوانسته‌ایم به یقین تبدیل کنیم و در نتیجه هنگامی که گرفتار چنین بحران‌هایی ‌می‌شویم، با بحران معنویت نیز مواجه ‌می‌شویم در حالی که نسخه شفابخش آن را داریم.
این استاد دانشگاه افزود:به موازات سلامت جسمی باید به فکر سلامت معنوی مردم نیز باشیم اما متأسفانه یک ساختار اندیشه‌ورزی و نظریه‌پردازی نداریم که متناسب با آن بدانیم چه باید کرد.
وی با اشاره به اینکه امروز به همان اندازه که بحران ویروس کرونا را باید جدی بگیریم، بحران سلامت معنوی جامعه را نیز باید جدی بگیریم، گفت: برای سلامت روح نیز به موازات سلامت جسم برنامه‌ریزی داشته‌باشیم.
آیت الله دژکام تأکید علما بر سلامت معنوی را مکمل حوزه سلامت و پزشکی عنوان کرد و افزود: اینکه ما بر روی سلامت معنوی و شاخص‌های آن که دعا و توسل است تأکید‌ می‌کنیم، نفی‌کننده لزوم مراقبت‌های بهداشتی و درمانی و توجه به هشدارهای حوزه سلامت نیست. این دو مفهوم نفی‌کننده یکدیگر نیستند بلکه مکمل هم هستند و اتفاقاً ما معتقدیم لازم و ملزوم یکدیگرند.
نماینده ولی‌فقیه در استان فارس در مورد سر وصدای رسانه‌های دشمن برای نشان دادن جدایی علم و دین گفت: هماهنگی علم و دین در نظام ما در اینجا باید به نمایش گذاشته شود، در حالی‌که تمدن رقیب و دشمنان ما ‌می‌خواهند تعارض و تقابل دین در مقابل علم را در این قضیه نشان دهند و در این زمینه خیلی تلاش‌می‌کنند و‌می‌بینید که در این مدت نیز چقدر در رسانه‌هایشان تلاش کردند تا القا کنند که یک تعارض جدی میان دین و علم در کشور ما وجود دارد.
وی تصریح کرد: فارغ از اینکه دشمنان ما چه کرده‌اند، من تقاضا ‌می‌کنم برای بحث سلامت معنوی عمومی یک برنامه‌ریزی جدی صورت بگیرد.
بیماری کرونا اولین بحران پزشکی تاریخ کشور ما و نظام بین‌المللی نیست و قطعاً این بحران را پشت سر خواهیم گذاشت اما اینکه چگونه این بحران را پشت سر بگذاریم بسیار مهم است و در تاریخ خواهد ماند. ما باید نشان دهیم که ‌می‌توانیم با کمترین تنش و بحران و بدون اینکه سرمایه معنوی جامعه لطمه ببیند این بحران را پشت سر بگذاریم و اتفاقاً ایمان و اعتقاد مردم نیز در پی بحران‌های این‌چنینی، بیشتر متوجه ذات لایزال خداوند‌ می‌شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی