[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۵۰
  • دوره جدید

شادی علیه کرونا، روزنامه شیراز نوین

سعیدرضا امیرآبادی - روزنامه نگار

amirabadi_shznvn@yahoo.com

به احترام پزشکان و پرستاران تمام قد ‌می‌ایستیم. آنهایی که امید و نشاط را به بخش‌های قرنطینه ‌می‌برند و برای بهبودی حال بیماران از جان مایه‌ می‌گذارند. آنهایی که به خوبی بر ماهیت این ویروس هرجایی اشراف دارند و با همه خطراتی که جان خود و عزیزان‌شان را تهدید‌ می‌کند، از هیچ تلاش و ایثاری فروگذار نیستند. پزشکان و پرستارانی که خود را مکلف به درمان بیماران‌می‌دانند و برای تزریق شور و نشاط به روحیه شکننده آنها،  همه غم‌ها و دلواپسی‌ها و مشکلات‌شان را به کناری‌می‌گذارند. چه کسی ‌می‌داند بیماری که در بخش قرنطینه نفس‌هایش به شماره افتاده تا چه اندازه به روحیه مثبت و امید نیاز دارد. شاید تا روزها و ماه‌ها‌ و سال‌ها‌ هیچ‌کس نتواند نوشدارویی برای کوید-19 عرضه کند...

 اما پزشکان و پرستاران ما داروی آن را یافته‌اند. این مردمان ایثارگر به خوبی ‌می‌دانند که پادزهر همه زهرها همانا انرژی مثبت است و با ابزار شادی ‌می‌توان هر سلول سرطانی و ویروس ویرانگری را از پای در آورد. 
این روزها شادی، گمگشته ایرانیان شده است. بحران‌های اقتصادی ‌می‌تواند به فروپاشی اجتماعی منجر شود و از محافل سیاسی هم شاهد پمپاژ امید و طلیعه روزهای روشنی نیستیم. آوردگاه‌های فرهنگی و هنری برای عموم جامعه در دسترس نیست و فوتبال هم که روزی طلایه‌دار آدرنالین‌های مثبت بود، روزهای مبادای خود را پشت سر‌می‌گذارد. مدت‌های زیادی است که در کنداکتور رسانه ملی هم نشانی از برنامه‌های نشاط‌آور دیده نمی‌شود و بسامد حضور طنازان در سینما کم شده است. به راستی چرا هیچ کس به فکر تزریق امید و نشاط به جامعه ایران نیست و مردم چگونه باید ظرفیت تاب‌آوری خود را برای تحمل روزهای سخت و سخت‌تر ارتقا بخشند. در میان همه این‌ها‌ یقین داشته‌باشیم تلاش پزشکان و پرستاران ایرانی برای ارتقا روحیه قربانیان این ویروس مهاجم به ثمر خواهد نشست و شاهد معجزه شادی در روزهای نزدیک خواهیم بود.
کرونا قبل از آن که جسم قربانیانش را از پای درآورد، قاتل آرامش ایرانیان شده است. شمار قربانیان کوید-19 درصدی تک رقمی است و این در حالیست که ویروس آسیای دور بیش از آن که دستگاه تنفسی ما را فرتوت سازد، از سر بی‌تدبیری‌ها‌ به جان روح و روان ما افتاده است. در آینده نزدیک کرونا هم به‌سان همسانانش از جامعه ایران رخت بر خواهد بست و کسی نمی‌داند دیگر میزبان کدامین بحران خواهیم بود. اما نکته در این است که به موازات رعایت همه نکات پیشگیری و درمانی باید راهکارهایی برای ترمیم روان آزرده ایرانیان یافت. بحران‌های متداوم روحیه بسیاری از ما را آن قدر شکننده کرده که در مقابل هر خرده واکنشی به کوهی از خشم و نفرت بدل ‌می‌شویم و گواه این ماجرا تعدد نزاع‌های خیابانی و پرونده‌هایی است که در حوزه قضایی رسیدگی‌می‌شوند.
در آینده نزدیک، کرونا از میان ما رخت خواهد بست. اما باید بدانیم که تا وقتی بنیه  روانی جامعه با توسل به مؤلفه‌های نشاط‌آور تقویت نشود، ما همچنان در برابر بحران‌ها‌ بی‌دفاع خواهیم بود و شمار زیادی از هموطنان در آتش تنگ‌نظری و باورهای رادیکالی و سوءمدیریت‌ها‌ و بی‌تدبیری قربانی‌ می‌شوند. پس از تجربه سیل فروردین‌ماه، زلزله‌های ویرانگر، بحران گوشت و مواد سلولزی، پراید 70میلیونی، ورود ارزها و تمام بهارها به کانال‌های نجومی،  کمبود ماسک و مواد بهداشتی و بسیاری دیگر از بحران‌هایی که پشت سرگذاشته‌ایم، به نظر نمی رسد کوید-19 واپسین بلایی باشد که ملت شریف ایرانیان را درگیر کرده است. پس باید در مباحث پیشگیری با نگاهی منطق‌گرایانه و دلسوزانه قدم نهاد و از تمامی ظرفیت‌ها‌ به نحو شایسته‌ای‌ منتفع شد.
عملکرد شماری از مدیران میانی دربردارنده این موضوع است که آنها اعتقادی به ورود کرونا به ایران نداشتند. وگرنه از مدت‌ها‌ پیش باید به فکر تهیه مواد بهداشتی و ضدعفونی افتاده بودند تا ما این گونه در روزهای اوج بحران در برابر ژن خفاش بی‌دفاع نباشیم. ارتقاء بنیه روحی و روانی مردم، پرورش سرانه امیدواری، افزایش مؤلفه‌های تاب‌آوری از اسلوب اساسی پدافند غیرعامل است که باید در اذهان عمومی جامعه ایران نهادینه شود. 
هر چند که تلاش پزشکان و پرستاران در تزریق امیدواری و نشاط به قربانیان کوید-19 در حافظه تاریخی جهانیان می‌ماند و الگویی مناسب برای مقابله با دیگر بحران‌ها‌ است. اگرچه شماری از ایرانیان از سر جهل و خرافه و نادانی موجبات سرافکندگی این ملت را با اقدامات شرمسارانه خود پدید‌می‌آورند، ولی جوانمردی پزشکان و پرستاران در یادها و خاطره‌ها‌ حک ‌می‌شود. 
در حالی که بسیاری از ما حتی از خیابان‌هایی که بیمارستان‌های قرنطینه در آنها هستند عبور هم نمی‌کنیم، شماری از سپیدپوشان بی ادعا در دل بحران به یاری هموطنان‌شان شتافته‌اند. باید همه ما به احترام پزشکان و پرستاران تمام قد قیام‌‌ کنیم. 

پی نوشت:
بنا بر اعلام رسمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز تا تاریخ 13اسفندماه تعداد ۳۵ نفر در استان فارس به صورت قطعی به این بیماری مبتلا شدند. در کل کشور 2336 نفر به صورت قطعی به ویروس کرونا مبتلا شدند که متأسفانه از این تعداد 77 نفر جان باختند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی