[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۷۰
  • دوره جدید

فرهنگ پارس و زوایای کمتر شناخته‌شده‌ آن- آباده، روزنامه شیراز نوین

آباده

قدمت این شهر به پیش از هزار سال می‌رسد؛ اما توسعه وترقی آن تقریباً از زمانی که کریم خان زند شیراز را پایتخت ایران کرد شروع شد. آثار قلعه‌ای قدیمی مانند قلعه‌ کهنه، قلعه‌ نارنجی، قلعه‌ شیراز هنوز هم در اطراف این شهر دیده می‌شود. اما مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری این شهرستان عبارت‌اند از:
قلعه ایزدخواست
این قلعه از آثار دوره ساسانی در آباده است که بعد‌ها بناهایی همچون مسجد و حمام در آن احداث شده است. این قلعه در فاصله 57کیلومتری شمال آباده است و شباهت زیادی به ارگ بم کرمان دارد.
کاروانسرای ایزدخواست
کاروانسرای ایزدخواست از آثار دوره صفویه است که شامل یک حیاط مربع شکل در وسط کاروانسرا است و تعدادی حجره و اتاق در اطراف آن قرار دارد.این کاروان‌سرا درجنوب قلعه ایزدخواست واقع است.
قصر بهرام گور
در سمت راست مسیر شیراز به آباده در بخش سورمق مجموعه‌ای شبیه به یک تپه‌خاکی دیده می‌شود که به قصر بهرام گور مشهور است. این بنا که هم اکنون فروریخته، دارای آثار دیوارهایی با خشت‌هایی ‌مکعبی ‌است.
عمارت کلاه فرنگی
از دیگر آثار زیبا و دیدنی در مرکز شهر آباده، عمارت کلاه فرنگی است. اصل بنا مربوط به دوره قاجار است. ساختمان دارای نقشه تقریباً دایره‌ای بوده که در میان باغچه‌ای کوچک واقع شده است. این عمارت یک طبقه بوده و بر روی سکویی به ارتفاع 80سانتی متر قرار دارد.
تیمچه صرافیان
از دیگر آثار دوره قاجاریه که در بازار قدیمی آباده قرار دارد، تیمچه صرافیان است. این بنای آجری دارای حیاطی مستطیل شکل در وسط آن است که اطراف آن در دو طبقه اتاق‌ها و حجره‌ها واقع شده‌اند. طاق ورودی آن در دو طرف دارای مقرنس‌های زیبای گچی است. از دیگر آثار می‌توان به سد ساسانی ایزدخواست، عمارت کلاه فرنگی سورمق، چاپارخان چهل زرعی، کاروانسرای خان خوره و عمارت خواجه اشاره کرد.
صنایع دستی آباده
منبت آباده شهرت ویژه‌ای دارد و در تمام کتب سیاحان ثبت شده است، به‌ویژه قاشق‌های شربت‌خوری که شهرت جهانی دارد و هیچ موزه یا کلکسیون چوبی وجود ندارد که از این قاشق‌ها برای تزیین در آن استفاده نشده باشد. گیوه‌دوزی، قالی‌بافی، پارچه‌بافی پنبه‌ای، جاجیم‌بافی و گلیم‌بافی نیز در آباده رواج دارد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی