[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۵۰
  • دوره جدید

بررسی حمله بیولوژیک آمریکا ، روزنامه شیراز نوین

سخنگوی قرارگاه مبارزه با کرونا در ستاد کل نیروهای مسلح به احتمال حمله بیولوژیک آمریکا از طریق انتشار ویروس کرونا اشاره و تأکید کرد: در این باره برخی شواهد و احتمالات وجود دارد که باید بر اساس آنها قضاوت کرد.
به گزارش ایسنا، سردار حسن عراقی‌زاده، رئیس اداره بهداشت و درمان ستاد کل نیروهای مسلح و سخنگوی قرارگاه مبارزه با کرونا نیروهای مسلح درباره بحران کنونی ویروس کرونا گفت: مسئول کنترل ویروس کرونا وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی است؛ از همین رو ستاد ملی برای مقابله با این ویروس به ریاست وزیر بهداشت تشکیل شده است.
وی در گفت و گو با شبکه العالم با بیان اینکه نیروهای مسلح بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ‌همواره پایه اساسی هر طرح بزرگ ملی در کشور بوده است، تأکید کرد: در سال‌های گذشته برای ریشه‌کن کردن فلج اطفال و واکسیناسیون سرخک و سرخجه با وزرات بهداشت همکاری داشتیم و در بحران‌های زیادی همچون سیل و زلزله در کنار مردم و مسئولین به خدمت‌رسانی پرداختیم؛ به همین جهت طبیعی است که نیروهای مسلح برای عبور از بحران کنونی، یعنی ویروس کرونا در کنار وزارت بهداشت با تمام توان خواهد بود.
سخنگوی قرارگاه مبارزه با کرونا نیروهای مسلح افزود: استراتژی ما استفاده از تمام بنیه خود برای کمک به بخش‌های دولتی و کشوری است؛ از همین رو قرارگاهی در ستاد کل نیروهای مسلح تشکیل شده است که مشابه این قرارگاه ستادهایی نیز در تمامی ‌قوا تشکیل شده است.
سردار عراقی‌زاده در ادامه با اشاره به اقدامات نیروهای مسلح برای مهار کرونا اظهار داشت: نیروهای مسلح در دو بخش بهداشت _ پیشگیری و درمان فعالیت می‌کنند که در بخش نخست باید سفرهای بین استانی و درون شهری به حداقل برسد و نیروهای مسلح در ترددها کمک می‌کنند و در ضدعفونی‌های محیطی و مراکز تجمع اقدامات خوبی انجام داده ایم.
رئیس اداره بهداشت و درمان ستاد کل نیروهای مسلح خاطرنشان کرد: تصمیم این که شهر قم به عنوان اولین شهر آغاز شناسایی بیماران کرونا، باید قرنطینه می‌شد یا نه، تصمیمی ‌است که توسط وزارت بهداشت و درمان گرفته شد. 
مستندات وزارت بهداشت هم شواهد علمی ‌است؛ یعنی آنها معتقدند که براساس شواهد علمی ‌که امروزه در دنیا از جمله سازمان بهداشت جهانی مطرح می‌شود، قرنطینه سنگین و شدید نمی‌تواند در درازمدت کارآمد باشد.
وی درباره کیت‌های آزمایش کرونا گفت: این ویروس یک ویروس جدید است؛ بنابراین کیتی که باید برای تشخیص این ویروس وجود داشته باشد از قبل وجود نداشته است. چون نمونه اولیه این ویروس در کشور وجود نداشته، بنابراین تصور اینکه این کیت از قبل باید در کشور وجود می‌داشت اصلاً در هیچ کجای دنیا مفروض نیست. اما به محض این که نمونه‌های مثبت این ویروس در کشور پیدا شد، آزمایشگاه‌های متعددی از جمله وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح شروع به کار روی این مسئله کردند و خیلی سریع کمتر از یک هفته توانستند این کیت را به خط تولید برسانند؛ ولی از آنجایی که نیاز کشور به این کیت زیاد است تولیدات داخلی هنوز به طور کامل پاسخگوی نیاز ما نیست؛ بنابراین در کنار کیت‌هایی که هنوز نیاز داریم از مراجع قانونی از جمله سازمان بهداشت جهانی وارد کنیم، بخش عمده‌ای از آن را خودمان تولید می‌کنیم. امروز بیش از 50 آزمایشگاه در کشور وجود دارد که به تشخیص این ویروس مبادرت می‌کنند و این کار بزرگی است که صورت گرفته است. مسئول مبارزه با کرونا در ستاد کل نیروهای مسلح به احتمال حمله بیولوژیک آمریکا از طریق انتشار ویروس کرونا هم اشاره و تصریح کرد: در این باره برخی شواهد و احتمالات وجود دارد که باید بر اساس آنها قضاوت کرد. همه ما می‌دانیم که امریکا در برخی کشورها آزمایشگاه‌هایی دارد که درباره انواع ویروس‌ها آزمایش‌های بیولوژیک و مهندسی ژنتیک انجام می‌دهد. قبلاً هم سابقه داشته که آمریکا از این ویروس‌ها به عنوان سلاح استفاده کرده باشد و از آنجا که این ویروس، ویروسی جدید است ممکن است در همین آزمایشگاه‌ها ایجاد شده باشد البته هنوز به طور قطعی نمی‌توان گفت؛ اما به عنوان یک احتمال می‌تواند مطرح باشد. این احتمال را بررسی و اگر به نتیجه قطعی برسیم اعلام خواهیم کرد. سردار عراقی‌زاده با اشاره به تناقضات رفتاری آمریکا در اعمال فشار حداکثری علیه ایران و هم‌زمان اعلام آمادگی برای کمک به ایران برای مهار شیوع ویروس کرونا گفت: واقعیت این است که آمریکا از تمام ظرفیت‌ها و امکانات و نیز ایادی خودش در دیگر کشورها استفاده کرده و تحریمی ‌سخت و دشوار را ضد مردم ایران طراحی و اجرا کرده است. روزبه‌روز هم در حال تشدید فشار بر ایران است؛ به گونه‌ای که به کشورهای دوست ایران هم فشار می‌آورد که هرگونه کانال ارتباطی با کشورمان را قطع کند. در زمینه مبادلات پولی و بانکی سخت‌ترین تحریم‌ها را علیه ما وضع و اجرا کرده تا حتی برای واردات برخی داروها که به ظاهر اعلام می‌کند این بخش را تحریم نکرده است؛ اما به علت تحریم‌های بانکی ما نمی‌توانیم با پرداخت هزینه‌ها، برای واردات دارو اقدام کنیم. بنابراین علی‌رغم شعارهایی که می‌دهند، واقعیت چیز دیگری است. آمریکا قصد فریب مردم دنیا را دارد؛ هرچند اکثر مردم به این نیت شوم آمریکا پی برده‌اند و شعارهای دولت آمریکا را باور نمی‌کنند. ما نیز بر این باوریم که با وجود این تحریم‌های سنگین ما می‌توانیم با اتکا به مردم و توان داخلی و امکانات خودمان روی پای خود بایستیم، کما اینکه تاکنون نیز این‌گونه بوده است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی