[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۵۰
  • دوره جدید

قائم‌مقام وزیر صمت خبر داد: تولید و عرضه ماسک رو به افزایش است، روزنامه شیراز نوین

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: با توجه به افزایش تولید ماسک از محل تولیدات کارگاهی و صنفی، روند عرضه این کالا در سطح داروخانه‌ها نیز افزایشی است؛ البته فاصله بین تولید و تقاضا تا حدی زیاد بوده و تمام تلاش ما به کاهش این فاصله از طریق فعال‌سازی تمامی‌ظرفیت‌های تولیدی حتی از طریق تغییر خطوط تولید برخی واحدها معطوف شده است.
به گزارش ایسنا، حسین مدرس خیابانی در حاشیه جلسه فوق‌العاده ستاد تنظیم بازار کشور، در خصوص وضعیت تأمین ماسک مورد نیاز، تصریح کرد: طبیعتاً اولین راهکار برای تأمین ماسک، استفاده از ظرفیت‌های داخل است. به واحدها توصیه کردیم که فعالیت خود را سه‌شیفته کنند و افزایش تولید را با به‌کارگیری حداکثر ظرفیت‌های خود داشته باشند.
وی اضافه کرد: همچنین از واحدهای کارگاهی مختلف که می‌توانستند تولید ماسک کنند، همچون پوشاک و خیاطی‌ها و کارخانجات تولید تشک و صندلی خودرو و... خواستیم به سمت تولید ماسک بروند که خوشبختانه ظرفیت‌ها در این حوزه‌ها با تأمین مواد اولیه همچون پارچه مورد نیاز و مورد تأیید وزارت بهداشت نیز در حال اضافه شدن است.
قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی گفت: کارگاه‌های اتحادیه صنف پوشاک، بسیج اصناف و حتی تمام واحدهایی که قدرت تبدیل خط تولید خود به تولید ماسک را دارند برای تولید ماسک اضافه شدند و با به‌کارگیری ظرفیت‌های تولید داخل با گذشت زمان میزان بیشتری نیز تولید می‌شود. مدرس خیابانی در خصوص تولید الکل مورد نیاز نیز گفت: مسائل و مشکلات ما در حوزه الکل از ماسک کمتر است و فاصله ما تا تأمین نیاز کشور کمتر از ماسک است.
وی ادامه داد: در حوزه الکل تمرکز تاکنون روی مراکز بیمارستانی و درمانی بوده است و از هفته گذشته تصمیم گرفته شد تا ۱۳۰ هزار لیتر الکل در اختیار ۲۲ واحد تولید شوینده قرار بگیرد تا مشخصاً مواد و ژل ضدعفونی را تولید و به داروخانه‌ها برای مصرف مردم عرضه کنند که چند روز است وضعیت داروخانه‌ها برای عرضه این محصولات بهتر شده است.
قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی گفت: البته روزانه ۲۱۵ هزار لیتر الکل نیز در مراکز بیمارستانی و درمانی توزیع می‌شود.
مدرس خیابانی گفت: روی واردات الکل و ماسک نیز کار می‌شود، محموله‌هایی از ماسک رسیده است، تعرفه این اقلام صفر است و تشریفات گمرکی ندارند و اولویت تخصیص ارز آن به عنوان اولویت اصلی ابلاغ شده است و حتی مقرر شد که این اقلام بدون ثبت سفارش واردات بشود و به‌هنگام ترخیص ثبت سفارش انجام شود.
قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی گفت: دو شبکه برای عرضه این اقلام در این شرایط خاص داریم، یکی شبکه مراکز درمانی و بیمارستانی است که اولویت وزارت بهداشت نیز هست و یکی صرفاً داروخانه‌ها است.
وی ادامه داد: پیرو ابلاغیه وزیر کشور و هماهنگی انجام شده با استانداران سراسر کشور، هیچ‌کدام از استان‌ها مانع جابجایی اقلام بهداشتی اعم از ماسک، الکل، محصولات ضدعفونی کننده و... نخواهند شد.
مدرس خیابانی در خصوص تأمین دستکش نیز افزود: در تأمین دستکش مشکل نداریم و فقط باید در شبکه توزیع عرضه شود و با هماهنگی‌های انجام شده با وزارت بهداشت در داروخانه‌ها به اندازه مناسب عرضه می‌شود.
قائم مقام وزیر صمت با اشاره به تأکیدات صورت گرفته در خصوص کاهش تردد مردم در سطح شهرها و به خصوص بازار و از طرفی با لحاظ مایحتاج عمومی ‌مردم و اهمیت حمایت از برخی کسب و کارها مانند پوشاک و کیف و کفش گفت: حدود ۸۰ فروشگاه اینترنتی و ۶ رسته کالایی برای مشارکت در جشنواره فروش اینترنتی شناسایی شده‌اند و همه واحدهای توزیعی کشور می‌توانند کالاهای خود را عرضه کنند. این جشنواره تا بیست و نهم اسفند برقرار بوده و حتی امکان تمدید آن نیز وجود دارد؛ البته در این روش فروش کالا سعی شده با لحاظ استانداردهای بهداشتی در بسته‌بندی و ارسال کالا از ظرفیت سیستم حمل و نقل عمومی ‌داخل شهری نیز برای انتقال کالا استفاده شود و مردم می‌توانند از طریق سایت اینماد در صورت شکایت از روند عرضه یا نوع کالا موارد مدنظر خود را به اطلاع نهادهای نظارتی ما برسانند.
وی تأکید کرد: مواد غذایی و مایحتاج ضروری روزمره مردم تعطیل‌پذیر نیست و هرگونه محدودیت اگر وجود داشته باشد، صرفاً برای موارد غیرضروری است البته چیزی که مدنظر دولت و ستاد ملی مقابله با کرونا است، تعطیلی و توقف فعالیت‌های غیرضروری در سطح کشور است. قائم‌مقام وزیر صمت در امور بازرگانی ادامه داد: حتی امروز به سازمان میادین میوه و تره‌بار تأکید شد تا تعطیلات متداول سال‌های گذشته خود را امسال و با توجه به این شرایط به حداقل برساند و تمام کارخانجات تولید شوینده، ماسک و ضدعفونی و تمام مراکز و فروشگاه‌های عرضه مایحتاج عمومی ‌نیز بدون وقفه در طول تعطیلات مشغول به کار باشند.
مدرس خیابانی اضافه کرد: با توجه به اینکه بخشی از کالاهای اساسی در بنادر جنوبی کشور است، ستاد تنظیم بازار ابلاغ کرد تا هیچ محدودیتی در طول جاده‌های درون شهری و برون‌شهری کشور برای حمل کالاهای اساسی از بنادر جنوبی و سایر نقاط وجود نداشته باشد.
وی اضافه کرد: همه دستگاه‌های مرتبط با موضوع تخلیه و بارگیری، ترخیص و عرضه کالاها همچون گمرک جمهوری اسلامی، سازمان بنادر و دریانوردی، سازمان ملی استاندارد، سازمان غذا و دارو موظف به ایجاد شیفت‌های فوق‌العاده برای تسریع در امور شدند. قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی یادآوری کرد: سال گذشته فقط عبور و مرور کالاهای فاسد شدنی و سوختی محدودیت داشت؛ اما امسال به غیر از این اقلام، بقیه کالاهای اساسی، شوینده‌ها و مواد مورد نیاز بهداشتی مرتبط با بیماری کرونا محدودیتی برای تردد در جاده‌ها نخواهند داشت.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی