[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۵۰
  • دوره جدید

آمار روان‌باختگان بر اثر کرونا بیشتر از جان‌باختگان ‌است، روزنامه شیراز نوین

ایرنا- رئیس دانشکده روان‌پزشکی و علوم تربیتی دانشگاه شیراز گفت: فضای مجازی در بحران شیوع کرونا فشار زیادی بر گرده مردم وارد آورده، به‌ گونه‌ای که تعداد روان‌باختگان بر اثر کرونا بیشتر از جان‌باختگان است.
مسعود حسین‌چاری، در نشستی خبری بیان داشت: در شیوع کرونا با دو گروه از مردم در دو دنیای واقعی و مجازی مواجه هستیم، یک گروه افردی که هراسان، مضطرب و وحشت‌زده هستند و دیگری افراد بی‌تفاوت‌اند. استاد بخش روان‌شناسی دانشگاه شیراز تأکید کرد: امروز، روز مبادای زندگی ماست و باید همگان با به میدان‌ آوردن سرمایه‌های مادی، معنوی و نیز با ایثار و ازخودگذشتگی، اخلاقی بودن و گوش به زنگی را به جامعه یادآوری کنند.
وی ادامه داد: کرونا تهدید نیست، تغییری در سبک زندگی است و باید آن را بپذیریم و مراقب باشیم کیفیت زندگی ما افت نکند. وضعیت قرمز است و در چنین شرایطی باید به آرامش و عقلانیت توصیه کنیم و رفتاری داشته باشیم که در جنگ نابرابر با دشمن نامعلوم با شجاعت ابلهانه کاری نکنیم نسل آینده ما را سرزنش کند.
این استاد دانشگاه با بیان اینکه باید به مردم حق دهیم از بی‌برنامگی‌های برخی از مسئولان خشمناک و کلافه باشند، اظهار داشت: ضمن احترام به این عصبانیت و دلجویی از آنان، خواهش می‌کنیم خشم خود را نگه دارند و مدیریت کنند، عقلانیت را به میان ‌آورند و خود را در قبال سلامت بستگان، کودکان، سالمندان و جانبازان شیمیایی مسئول بدانند.
حسین‌چاری افزود: با توجه به این وضعیت، استادان بخش علوم تربیتی و روان‌شناسی دانشگاه شیراز، گرد هم جمع شدند و در قالب مصاحبه‌هایی، پیام‌هایی علمی ‌و مستند درباره کرونا ارائه کردند.
رئیس بخش روان‌شناسی دانشگاه شیراز اضافه کرد: در ادامه با همکاری معاونت فرهنگی دانشگاه شیراز، فعالیت‌هایی فرهنگی، تبلیغاتی و فنی صورت گرفت که به ایجاد موج در فضای مجازی انجامید.
وی با بیان اینکه برای دادن پیام به جامعه نباید موازی‌کاری کرد، گفت: به همین سبب اعضای این دانشکده با استادان دانشگاه علوم پزشکی، شورای اسلامی‌ شهر و شهرداری شیراز نیز نشست‌هایی برگزار کردند و بر اساس این جلسه‌ها، امور را پیش می‌برند.
حسین‌چاری افزود: هم‌‌اکنون دست‌کم پنج گروه ذیل دانشکده علوم تربیتی و روان‌شناسی در فضای مجازی فعال هستند و از آنجا که بر اساس تجربیات پیشین در بلایای طبیعی بیم آن می‌رفت اقدامات ما با نیازهای جامعه هم‌خوانی نداشته باشد، هم‌زمان اقدام به نیازسنجی نیز کرده‌ایم. وی اظهار داشت: همچنین به محض اختصاص خط تلفن چهاررقمی‌ از سوی مخابرات، سامانه مشاوره غیرحضوری نیز برای کمک به سلامت روان شهروندان راه‌اندازی می‌شود. وی با انتقاد از اینکه همچنان اعلان خطر در تبلیغات شهری مشاهده نمی‌شود، گفت: هنوز درصد بسیاری از تبلیغات شهری مربوط به کرونا نیست، در حالی که چون ویروس دیده نمی‌شود، ممکن است وضعیت برای مردم عادی شود و از همین رو مردم باید مدام هشدارها را در مقابل چشم داشته باشند. حسین‌چاری ادامه داد: شورای اسلامی ‌شهر و شهرداری شیراز باید قرمز بودن شرایط را بدون القای وحشت در دستور کار قرار دهند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی