[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۵۰
  • دوره جدید

شمال غرب شیراز به منطقه حفاظت‌شده تبدیل می‌شود، روزنامه شیراز نوین

مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس به همراه معاونان دادستان شیراز و سمن‌های مردم نهاد از محدوده شمال غرب شیراز در راستای تعیین محدوده مورد نظر به منطقه حفاظت شده بازدید کردند.
به گزارش روابط عمومی ‌اداره کل حفاظت محیط زیست فارس، حمید ظهرابی، مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس در ادامه بازدید میدانی از منطقه شمال غرب شیراز گفت: غرب شیراز بالادست حوضه آبخیز مهارلو، تأمین کننده منابع آب باغ‌های قصردشت، کریدور تأمین هوای پاک شیراز و ذخیره گاهی بزرگ از بادام کوهی و دیگر گونه‌های گیاهی و جانوری است. وی تأكید كرد هجوم زمین‌خواران، معدن‌کاران و توسعه گران ناآگاه به این منطقه داد دوست داران طبیعت را درآورده است. مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس در ادامه افزود: متأسفانه مجوز ده‌ها معدن در این طبیعت بکر صادر شده و معادن شن و ماسه موجود گودال‌هایی به عمق پنجاه متر حفر و آبرفت‌های دانه درشت که به مانند اسفنج رواناب‌ها را جذب کرده و به سفره‌های زیرزمینی منتقل می‌کنند، به تاراج برده اند.
ظهرابی اضافه کرد: همه تلاش‌ها معطوف بر این است که این اکوسیستم طبیعی کارکرد خود را داشته باشد و استعلام از مراجع ذی‌ربط برای تبدیل غرب شیراز به منطقه حفاظت شده انجام شده است و بخشی از غرب شیراز با ارائه راهکارهایی از جمله محدودیت فعالیت‌های معدن‌کاری در منطقه و پیگیری ارتقای سطح منطقه با همکاری دستگاه‌های مربوطه به منطقه حفاظت شده تبدیل خواهد شد.
مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس در خصوص نظارت بر معاون شن و ماسه با اولویت انتقال به شرق شیراز افزود: برای کاهش آلودگی این معادن هم تلاش‌های گسترده انجام گرفته است. کارشناسان به طور مستمر از این معادن بازدید دارند و اقدامات مؤثری در جهت اخطار و تعطیلی معادنی که آلودگی بیشتری دارند صورت پذیرفته است. برخورد قضایی با برخی از واحدهای سنگ شکن و معادن متخلف هم انجام شده است. با تأکیدات انجام شده فعالیت این واحدها در شب و در روزهای تعطیل ممنوع شده و استفاده از دوش آب در تمام مراحل تولید اجباری شده است. وی با انتقاد از توسعه فعالیت‌های شهری در كوهستان‌های اطراف شیراز گفت: كوهستان‌های شهری كاركرد‌های متنوعی از جمله حفظ و ذخیره منابع آبی، حفظ تنوع زیستی و ایجاد میكرو كلیما و تأمین هوای پاك  و ارزش‌های فرهنگی و تاریخی و گردشگری قابل توجهی دارند و به همین دلیل هم یكی از شاخص‌های بین‌المللی توسعه پایدار، حفاظت از كوهستان‌هاست. وی گفت: متأسفانه در اكثر كلان شهرهای كشور كوهستان‌ها مورد دست اندازی قرار گرفته و پوشش گیاهی طبیعی آن تخریب می‌شوند و به جای آن گونه‌های غیربومی‌ كشت و با صرف هزینه‌های قابل توجهی آبیاری كوددهی و سم‌پاشی می‌شوند. به عنوان نمونه در همین شهر شیراز درخت بومی ‌و زیبای بادام كوهی را حذف و به جایش كاج می‌كارند.   ظهرابی با اشاره به توسعه آپارتمان سازی در دامنه كوه دراك گفت: این نوع بارگذاری‌ها بر كوه دراك كه منبع طبیعی تأمین بخشی آب شرب باكیفیت برای شیراز است، بر خلاف اصول اولیه آمایش سرزمین بوده و نمودی از توسعه ناپایدار و فله‌ای به شمار می‌رود و قطعاً متولیان این اقدامات باید پاسخگوی نسل‌های آتی باشند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی