[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۵۰
  • دوره جدید

سودجویان متانول را برای شرب خمر به جاهلان می فروشند، روزنامه شیراز نوین

معاون قضایی و پیشگیری از جرم دادگستری فارس خبر داد: آمار فوت‌شدگان ناشی از مصرف الکل در شیراز حتی از فوت شدگان ناشی از بیماری کرونا بیشتر بوده است.
احمد رحمانیان با اشاره به شیوع بحران بیماری کرونا در ایران اعلام کرد: برخی از افراد سودجو و فرصت طلب از جهل و ناآگاهی مردم سوءاستفاده کرده و الکل صنعتی یا متانول که تأثیرات مخربی روی بینایی انسان دارد و مصرف کمتر از نصف قاشق چایخوری آن باعث نابینایی یا مرگ می شود را تحت عنوان جلوگیری از ابتلا به بیماری کرونا به مردم می فروشند.
وی افزود: متانول یا همان الکل چوب ماده ای بسیار خطرناک و کشنده است که متأسفانه تعدادی از هم‌وطنان ما به دلیل ناآگاهی از عوارض آن و تحت تأثیر تبلیغات واحی و خلاف واقع در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی آن را مصرف نموده اند که موجب مرگ، مسمومیت و نقض عضو دائمی از قبیل نابینایی یا از کار افتادن کلیه‌ها و ایراد شدید به کبد آنان شده است.
رحمانیان بیان کرد: متانول یا همان الکل صنعتی به عنوان ضدیخ، حلال و سوخت به کار برده می‌شود و ماده ای سمی است که از طریق تنفس و پوست و آشامیدن نیز می‌تواند جذب شود و به هیچ وجه نمی‌توان به عنوان ضد عفونی کردن پوست از آن استفاده کرد و حتی هنگام استفاده از آن برای ضدعفونی کردن سطوح حتماً باید از ماسک و دستکش استفاده کرد؛ اما به دلیل ارزان و در دسترس بودن آن، بعضی افراد سودجو به عنوان محلول ضدعفونی کننده و مشروب آن را به افراد غافل و جاهل به فروش می رسانند.
این مقام قضایی در ادامه به مصرف الکل طبی یا اتانول نیز اشاره کرد و گفت: بر اساس مستندات علمی، مصرف خوراکی الکل طبی یا اتانول هیچ‌گونه تأثیری در پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا ندارد و صرفاً خطر بروز مسمویت ناشی از مصرف اتانول را به همراه دارد.
وی افزود: در روز های اخیر به دلیل شایعات و مطالب غیرعلمی و غیرمعتبر در خصوص شرب خمر و پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا متأسفانه تعداد 34 نفر از هم استانی ها فوت، 20 نفر به نارسایی شدید کلیه، کبد و نابینایی دچار و بیش از 100 نفر به خاطر مسمومیت ناشی از مصرف الکل در بیمارستان ها بستری  شده اند.
معاون قضایی دادگستری فارس با اشاره به آمار رسمی فوت‌شدگان ناشی از بیماری کرونا در فارس گفت: آمار فوت شدگان ناشی از مصرف الکل در شیراز حتی از فوت شدگان ناشی از بیماری کرونا بیشتر بوده و غالب آنها جوان و به طور میانگین 30 ساله بوده اند که کمترین آنها 15 سال و بیشترین 63 سال سن داشته اند.
رحمانیان در ادامه به ماده 264 قانون مجازات اسلامی اشاره کرد و گفت: مصرف مشروبات اعم از اینکه مست کننده باشد یا نه، مجازات آن 80 ضربه شلاق است و غیرمسلمانان نیز مجاز نیستند در معابر عمومی به عمل مستانه تظاهر نمایند.
معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری فارس ضمن هشدار جدی به این دسته از سودجویان اعلام کرد: خرید و فروش مشروبات الکی، دایر کردن مکان برای شرب خمر و حمل و نگهداری آن جرم است و قانون‌گذار مجازات حبس، شلاق و جزای نقدی را برای آنان در نظر گرفته است.
وی از همشهریان تقاضا کرد به تبلیغات دروغین پزشک نماها در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی و ماهواره ای توجه نکنند و بدانند جداً از حرمت شرعی و قانونی مصرف مشروبات الکلی، اکثر این مشروبات که حتی به عنوان اصل عرضه می شود تقلبی است و در صورت استفاده به راحتی سبب کوری و مرگ می شود؛ لذا به هیچ عنوان به فروشندگان این اقلام اطمینان نداشته باشند و به منظور صیانت و حفظ جان خود و سایر شهروندان، سریعاً این فروشندگان را به مراجع انتظامی و قضایی معرفی نمایند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی