[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۵۰
  • دوره جدید

مهلت مالیاتی به تعاونی‌ها ، روزنامه شیراز نوین

دبیر اتاق تعاون فارس ضمن ابراز نگرانی از آسیب‌های ناشی از شیوع بیماری کرونا بر شرکت‌های تعاونی و حاکم شدن فضای رکود بر فعالیت‌های اقتصادی، خواستار اتخاذ تمهیدات و اعمال حمایت‌های ویژه از بخش‌های مختلف اقتصادی از جمله شرکت‌های تعاونی شد و پیشنهاد داد: سازمان امور مالیاتی کشور پرداخت مالیات بر ارزش افزوده متعلقه از بهمن‌ماه ۱۳۹۸ تا حداقل پایان شهریورماه ۱۳۹۹ و نیز پرداخت بدهی معوقه مالیات بر ارزش افزوده قبل از این تاریخ را به مدت هشت ماه استمهال نماید.
مجتبی محلاتی همچنین به لایحه اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم اشاره و اظهار کرد: این لایحه دارای ایراداتی است؛ از جمله براساس تبصره 3 شرط قبول هزینه‌های بالاتر از ۵ میلیون تومان منوط به ارائه تراکنش بانکی است، در حالی که اگر زمان رسیدگی مأموران مالیاتی هزینه انجام شده در تعهد مودی برای سال بعد باقی بماند، غیر قابل قبول بوده و باید ۲۵درصد آن به عنوان مالیات پرداخت شود که این تبصره مغایر بند ۲۶ماده ۱۴۸نیز هست و در اصلاحیه به آن توجه نشده است.
این دانش‌آموخته دکترای حقوق با بیان اینکه در ماده ۱۴۸ لایحه اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم به برخی هزینه‌های تحقق یافته از جمله کاهش ارزش موجودی‌ها و سرمایه گذاری‌ها توجه نشده است، پیشنهاد داد که ماده ۱۴۸ و بندهای آن به طور دقیق و کامل مورد بررسی دوباره قرار گیرد.
دبیر اتاق تعاون فارس به ضرورت توجه به قوانین مالیاتی برای استفاده از معافیت‌ها تأکید و اظهار کرد: با همکاری سازمان امور مالیاتی فارس کارگاه آموزشی امور مالیاتی ویژه مدیران شرکت‌های تعاونی برگزار می‌شود.
محلاتی با اشاره به تأکید سازمان امور مالیاتی بر اجرای مفاد ماده 97 قانون مالیات‌های مستقیم اصلاحیه 31 تیرماه 1394 اظهار کرد: اتحادیه‌ها و شرکت‌های تعاونی توجه داشته باشند که اصلاحیه ماده 97 مبنای رسیدگی و تشخیص مالیات عملکرد سال 1398 آنان است که باید اظهارنامه مالیاتی خود را براساس رویکرد جدید و با رعایت قانون و مقررات مربوط و با توجه به مدارک قابل استناد تنظیم کنند.
وی با بیان اینکه طبق قوانین مالیاتی شرکت‌های تعاونی مشمول معافیت مالیاتی خواهند بود، گفت: شرط برخورداری از هرگونه معافیت مالیاتی برای اشخاص حقیقی و حقوقی فعال، تسلیم اظهارنامه مالیاتی در موقع مقرر قانونی است. اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی شامل ترازنامه و حساب سود و زیان است و با توجه به امکان استفاده سازمان امور مالیاتی از کلیه اطلاعات بانک‌ها، گمرک و غیره، ضروری است اظهارنامه شرکت‌های تعاونی با اطلاعات بانکی و گمرکی و دفاتر آن‌ها همخوانی داشته باشد. دبیر اتاق تعاون فارس به ضرورت توجه به قوانین مالیاتی که شرکت‌های تعاونی باید بدانند اشاره و اظهار کرد: شرکت‌های تعاونی برای داشتن شفافیت مالی و جلوگیری از دردسرهای مالیاتی در مهلت قانونی که تا پایان اسفندماه است،‌ دفاتر تجاری خود را تکمیل و برای پلمب آن اقدام نمایند. محلاتی خاطرنشان کرد: شرکت‌های بدون فعالیت نیز برای پلمب دفاتر خود اقدام کنند؛ زیرا پلمب برای همه شرکت‌ها الزامی ‌است، حتی اگر دفاتر تجاری آن‌ها سفید باشد.
دبیر اتاق تعاون فارس این نکته را متذکر شد که در قانون جدید مالیات‌های مستقیم شرکت‌های تعاونی تازه‌تأسیس از تاریخ شروع فعالیت به مدت پنج‌سال و در مناطق کمترتوسعه‌یافته به مدت ده‌سال با نرخ صفر مشمول مالیات است. منظور از مالیات با نرخ صفر روشی است که مؤدیان مشمول آن مکلف به تسلیم اظهارنامه، دفاتر قانونی، اسناد و مدارک حسابداری حسب مورد، برای درآمدهای خود به ترتیب مقرر در این قانون و در مواعد مشخص‌شده به سازمان امور مالیاتی کشور می‌باشند و سازمان مذکور نیز مکلف به بررسی اظهارنامه و تعیین درآمد مشمول مالیات مؤدیان براساس مستندات، مدارک و اظهارنامه مذکور است و پس از تعیین درآمد مشمول مالیات مؤدیان، مالیات آنها با نرخ صفر محاسبه می‌شود.
محلاتی افزود:‌ با افزایش میزان سرمایه گذاری و نیز جذب سرمایه‌گذاری خارجی، مهلت معافیت مالیاتی قابل افزایش است.
دبیر اتاق تعاون فارس خاطرنشان کرد که شرکت‌های تعاونی به تاریخ مهلت‌های قانونی دستورالعمل‌های مالیاتی توجه داشته باشند و درصورت داشتن اعتراض در موعد مقرر به سایت tax.gov.ir مراجعه و در قسمت ثبت الکترونیکی اعتراض خود را حتماً با ذکر دلایل قابل استناد ثبت نمایند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی